Hlavní strana

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search

Read it…
Ernest Thompson Seton *14.8.1860 South Shields, Durham, GB

160. aniversary of the Seton's birth

If people were long-lived, like huge turtles, Ernest Thompson Seton would have celebrated last Friday, 14. August 2020, 160 years from birthsday. No doubt he would be glad that the woodcraft movement was not forgotten, and his the fire he started before 118 years ago is still burning.

Anyone who has ever lit a fire by the friction knows, that it is not easy get a hot spark. It doesn't always work out. But it's much harder blowing out the spark into the flame.

The experienced woodcrafters knows that not worth rushing. First feed the hot spark with dust from rotting wood and after put it into carefully prepared a nest from the grinded, dry linden bast.

But that's not enough! In order for a flame to come out, you must be able to work with the breath. Very slowly blow can burn nest without firing a flame, and if your breath is very strongly it can destroyed the hot clod. It is also necessary to be careful where the wind blows from. If blowing from behind, it may will help. But if from ahead, it can you suffocate with a smoke. That's why you need to take a deep breath and prudently blew - what if the wind suddenly turn? And if the flame jumps out, it not the win unless the firewood is ready for ignition. Then it just depends on how much wood you have.

Seton prepared wood for a indians fire, to burn a long time. For warm and light without smoke. Baden-Powell which get the hot spark from Seton was to light a big fire, which burned most wood. Not much left for put to Seton. But the cinders from the Seton's fire was still hot. 30 year ago a group of enthusiasts from Czechoslowakia with a glow cinders in hearts gather and lit a fire which is not big, but still burn - the Woodcraft League.
Woodcraft 
the original meaning of this word is: knowledge and experience needed for life in the wilderness with the maximal comfort.
The Woodcraft movement 
was initiated by the writer and woodcrafter Ernest Thompson Seton. Seton´s aim was to use woodcraft as a basic incentive program for self-education. The purpose of this self-education is to bring up an independent citizen living according to the natural law in the modern civil society.
The Woodcraft League 
is an association whose role is to guarantee common standards of this incentive program and use it when working with young people.
News from archives Proofread

vatra-25-1.djvu –24
vatra-25-1.djvu –23
vatra-25-1.djvu –22
vatra-25-1.djvu –21
vatra-25-1.djvu –20
vatra-25-1.djvu –19
vatra-25-1.djvu –18
vatra-25-1.djvu –17
vatra-25-1.djvu –16
vatra-25-1.djvu –15
vatra-25-1.djvu –14
vatra-25-1.djvu –13
vatra-25-1.djvu –12
vatra-25-1.djvu –11
vatra-25-1.djvu –10

vatra-25-6.djvu –2
vatra-25-6.djvu –3
vatra-22-9.djvu –1
vatra-22-8.djvu –1
vatra-22-7.djvu –1
vatra-22-5.djvu –14
vatra-22-5.djvu –1
vatra-22-6.djvu –1
vatra-22-3.djvu –5
vatra-22-3.djvu –4
vatra-22-3.djvu –3
vatra-22-3.djvu –2
vatra-22-3.djvu –1
vatra-22-2.djvu –4
vatra-22-2.djvu –3

This is an overview of a pages, which were recently reworked.
For a full list of books and documents from the archives is available via
Index


Svitek Categories: Main, Svitek
Slovem svitek, rozumí každý woodcrafter základní manuál organizovaného woodcrafterského hnutí Svitek březové kůry, ve kterém Ernest Thompson Seton představil svou vizi motivačního programu, který využívá přirozené touhy jednotlivce vyniknout a dosáhnout uznání.

V současnosti je to soupis různých činů, které jsou inspirací k zájmové činnosti ve všech etapách lidského života, jejichž vykonání je oceňováno poctami (orlí pera a mistrovství – dále viz Systém orlích per). Doplněný o základní pravidla organizace woodcrafterských kmenů a texty, jež objasňují v čem tkví podstata Setonova woodcraftu.

Od roku 1902 Seton postupně měnil jeho formu, obsah i název, a svým číslováním jednotlivých revizí značně zamotal hlavu budoucím generacím. Až moderní doba, umožnila sepsat zevrubný přehled o tom jak se vyvíjel, který naleznete jedině zde!
Willy – Články na bushcraft-portal.sk Categories: Main, Willyho
Je tomu dva roky, co jsem nabídnul Willymu, že sem postupně umístím jeho články, které od r. 2013 publikuje v rámci portálu http://bushcraft-portal.sk

Jak se postupem času ukázalo, byl to velký slib. Zpracování textu, včetně obrázků, aby to nějak vypadalo, není jen tak. A já svými silami ani zdaleka nestačím uspokojit tak plodného autora jakým je on.

Do dnešního dne již napsal bezmála sto příspěvků - v následujícím seznamu ani zatím nejsou všechny podchyceny. Ale časem snad budu moci svůj slib splnit. Prozatím tedy uvádím, kromě těch co jsou již zpracované a na které naleznete odkazy, alespoň jejich seznam… Keny


Keny – Šití Categories: Kenyho, Main
Šití je dovednost, kterou by měl ovládat každý woodcrafter. Nejenom umět roztrženou košili či batoh opravit, ale také si je ušít. Ostatně této činnosti je věnovaná celá jedna oblast orlích per (3U, ale také mistrovství Wokoyake - Znalec šití).
Keny – Digitalizace dokumentů v amatérských podmínkách Categories: Kenyho, Main
Digitální kopii knihy, obrazu či jiného dokumentu lze získat mnoha způsoby. Na jedné straně široké škály použitelných zařízení je kvalitní knižní skener a na té druhé fotoaparát v mobilním telefonu.

Pro skenování knih jsou optimální knižní skenery. Digitalizovaná kniha je během skenování umístěna do speciální kolébky, pootevřená v optimálním úhlu a nasvícená tak, aby digitální kopie byla zachycena v přirozené barvě – jako kdybychom prohlíželi dokument za denního světla.


Willy – Vnučka E. T. Setona v České republice Categories: Main, Willyho
V letošním roce 2019 opět navštívila Českou republiku Julia A. Seton, vnučka Ernesta Thompsona Setona. A jelikož Willy napsal o její návštěvě na webu bushcraft.sk velice pěkný zápis, požádal jsem ho svolení abych ho mohl umístit i sem. --Keny
More articles you can be found in the categories to which they belong.