Hlavní strana

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search

Read it…
Ernest Thompson Seton *14.8.1860 South Shields, Durham, GB

160. aniversary of the Seton's birth

If people were long-lived, like huge turtles, Ernest Thompson Seton would have celebrated last Friday, 14. August 2020, 160 years from birthsday. No doubt he would be glad that the woodcraft movement was not forgotten, and his the fire he started before 118 years ago is still burning.

Anyone who has ever lit a fire by the friction knows, that it is not easy get a hot spark. It doesn't always work out. But it's much harder blowing out the spark into the flame.

The experienced woodcrafters knows that not worth rushing. First feed the hot spark with dust from rotting wood and after put it into carefully prepared a nest from the grinded, dry linden bast.

But that's not enough! In order for a flame to come out, you must be able to work with the breath. Very slowly blow can burn nest without firing a flame, and if your breath is very strongly it can destroyed the hot clod. It is also necessary to be careful where the wind blows from. If blowing from behind, it may will help. But if from ahead, it can you suffocate with a smoke. That's why you need to take a deep breath and prudently blew - what if the wind suddenly turn? And if the flame jumps out, it not the win unless the firewood is ready for ignition. Then it just depends on how much wood you have.

Seton prepared wood for a indians fire, to burn a long time. For warm and light without smoke. Baden-Powell which get the hot spark from Seton was to light a big fire, which burned most wood. Not much left for put to Seton. But the cinders from the Seton's fire was still hot. 30 year ago a group of enthusiasts from Czechoslowakia with a glow cinders in hearts gather and lit a fire which is not big, but still burn - the Woodcraft League.
Woodcraft 
the original meaning of this word is: knowledge and experience needed for life in the wilderness with the maximal comfort.
The Woodcraft movement 
was initiated by the writer and woodcrafter Ernest Thompson Seton. Seton´s aim was to use woodcraft as a basic incentive program for self-education. The purpose of this self-education is to bring up an independent citizen living according to the natural law in the modern civil society.
The Woodcraft League 
is an association whose role is to guarantee common standards of this incentive program and use it when working with young people.
News from archives Proofread

bw-tom9.djvu –181
bw-tom9.djvu –182
bw-tom9.djvu –183
bw-tom9.djvu –184
bw-tom9.djvu –185
bw-tom9.djvu –186
bw-tom9.djvu –187
bw-tom9.djvu –188
bw-tom9.djvu –190
bw-tom9.djvu –191
bw-tom9.djvu –193
bw-tom9.djvu –192
bw-tom9.djvu –194
bw-tom9.djvu –162
roll 1963.djvu –37

bw-tom9.djvu –161
bw-tom9.djvu –160
vatra-25-2.djvu –2
vatra-25-2.djvu –1
vatra-25-1.djvu –2
vatra-25-2.djvu –20
bw-tom13.djvu –34
bw-tom13.djvu –6
bw-tom13.djvu –7
bw-tom13.djvu –5
bw-tom13.djvu –4
bw-tom13.djvu –1
bw-tom9.djvu –198
bw-tom9.djvu –200
bw-tom9.djvu –3

This is an overview of a pages, which were recently reworked.
For a full list of books and documents from the archives is available via
Index


Keny – Příprava XCF souboru pro konverzi do DjVu Categories: Kenyho, Main
Většina dokumentů, které jsou k nalezení na tomto webu – obrázky, DjVu soubory, PDF soubory, atp. – je zpracována pomocí open source nástrojů. Nejde jen o to, že myšlenka open source je woodcraftu z principiálního hlediska blízká. Open source nástroje nabízí v současné době širokou paletu možností při zpracování digitalizovaného obrazu, aniž by bylo nutné platit za užití licencovaných komponent.

V následujícím postupu na konkrétních příkladech demonstruji, jakým způsobem lze připravit soubor, vhodný ke konverzi do DjVu formátu. Formát XCF umožňuje s naskenovaným dokumentem bezpečně pracovat, aniž by při hledání optimálního postupu došlo ke ztrátě obrazové informace.

Jak z tohoto typu souboru získat DjVu dokument tento je popsáno v článku o Zpracování PDF bez textové vrstvy do DjVu souboru s textovou vrstvou
Keny – Digitalizace dokumentů v amatérských podmínkách Categories: Kenyho, Main
Digitální kopii knihy, obrazu či jiného dokumentu lze získat mnoha způsoby. Na jedné straně široké škály použitelných zařízení je kvalitní knižní skener a na té druhé fotoaparát v mobilním telefonu.

Pro skenování knih jsou optimální knižní skenery. Digitalizovaná kniha je během skenování umístěna do speciální kolébky, pootevřená v optimálním úhlu a nasvícená tak, aby digitální kopie byla zachycena v přirozené barvě – jako kdybychom prohlíželi dokument za denního světla.


Keny – Jak vznikli „Woodcrafterští indiáni“ Categories: Kenyho, Main
Setonův příběh, o tom jak utvořil první kmen Woodcrafterských indiánů z chlapců co považovali území Wyndygoulu za své, je v České republice poměrně dobře znám. Je zajímavé, že se zde jeho memoárová verze objevila již v roce 1928, ačkoliv Setonova autobiografická kniha Trail of an artist-naturalist vyšla až v roce 1940! Je tedy otázkou, odkud se tu originál překladu vzal. Protože se příběh i použitá jména shodují s nejstarší verzí z roku 1910, ale obsahuje také informace, co u nejvěrohodnější verze z roku 1924 ještě schází.
Svitek Categories: Main, Svitek
Slovem svitek, rozumí každý woodcrafter základní manuál organizovaného woodcrafterského hnutí Svitek březové kůry, ve kterém Ernest Thompson Seton představil svou vizi motivačního programu, který využívá přirozené touhy jednotlivce vyniknout a dosáhnout uznání.

V současnosti je to soupis různých činů, které jsou inspirací k zájmové činnosti ve všech etapách lidského života, jejichž vykonání je oceňováno poctami (orlí pera a mistrovství – dále viz Systém orlích per). Doplněný o základní pravidla organizace woodcrafterských kmenů a texty, jež objasňují v čem tkví podstata Setonova woodcraftu.

Od roku 1902 Seton postupně měnil jeho formu, obsah i název, a svým číslováním jednotlivých revizí značně zamotal hlavu budoucím generacím. Až moderní doba, umožnila sepsat zevrubný přehled o tom jak se vyvíjel, který naleznete jedině zde!
Willy – Články na bushcraft-portal.sk Categories: Main, Willyho
Je tomu dva roky, co jsem nabídnul Willymu, že sem postupně umístím jeho články, které od r. 2013 publikuje v rámci portálu http://bushcraft-portal.sk

Jak se postupem času ukázalo, byl to velký slib. Zpracování textu, včetně obrázků, aby to nějak vypadalo, není jen tak. A já svými silami ani zdaleka nestačím uspokojit tak plodného autora jakým je on.

Do dnešního dne již napsal bezmála sto příspěvků - v následujícím seznamu ani zatím nejsou všechny podchyceny. Ale časem snad budu moci svůj slib splnit. Prozatím tedy uvádím, kromě těch co jsou již zpracované a na které naleznete odkazy, alespoň jejich seznam… Keny


More articles you can be found in the categories to which they belong.