Regulamin WROP

Z thewoodcraft.org


1. Wielka Rada Orlich Piór.
Wielka Rada Orlich Piór (zwana dalej WROP) jest centralnym organem ds. Honorów ruchu puszczańskiego w Polsce (Orle Pióra, Mistrzostwa, Tytuły).
Rada składa się co najmniej z 3 członków a maksymalnie z 12 z największą wiedzą i doświadczeniem puszczańskim - świadomi, dorośli ludzie z dużym zainteresowaniem w utrzymaniu jakości standardów i honoru. Wśród członków WROP jest jedna osoba pośrednicząca w kontaktach z Małą Lożą* (W przyszłości) i jedna osoba odpowiedzialna za rejestrację wyróżnień.
2. Wybór naczelnika WROP i skład WROP
Wybierając naczelnika/wodza Rady, naczelnik wybierany jest spośród obecnych członków WROP. Każdy członek WROP może wyznaczyć nowego członka WROP, jeśli liczba członków nie osiągnie liczby 12 członków.
Pozbawienie członkostwa lub przyjęcie nowego członka WROP jest podejmowane bezwzględną większością głosów pozostałych członków WROP. W przypadku remisu decydujący jest głos naczelnika/wodza.
3. Zjazdy/Spotkania WROP
WROP zbiera się w miarę potrzeby, ale przynajmniej przed każdym dorocznym Sejmem Puszczańskim, w celu złożenia wniosków o nadzwyczajne Orle Pióra i wyższe tytuły, których nie można przyznać w środowiskach. Trwające negocjacje w ciągu roku mogą odbywać się również drogą elektroniczną. Posiedzenia WROP zwołuje naczelnik/wódz lub jego przedstawiciel.
4. Obowiązki Rady
WROP prowadzi rejestr wszystkich wyróżnień wśród członków Małej* i Dużej Loży (wszystkie tytuły są zarejestrowane).
WROP zbiera propozycje i sugestie dotyczące modyfikacji, dodawania i anulowania czynów i mistrzostw. Omawia te propozycje ze składającymi petycję i ekspertami, których wybiera według własnego uznania.
WROP jest gwarantem Zwoju kory brzozowej. Wszelkie modyfikacje Orlich Piór i Mistrzostw w Zwoju muszą być zatwierdzone przez Radę. Zmiany związane z rzeczywistym programem przedstawionym we Wspinaczce na górę - system tytułów i zasady ogólne, muszą również zostać zatwierdzone przez WROP
W przypadku niepewności lub sporów dotyczących sposobu wykonania określonej czynności, Rada, po konsultacji z ekspertami, interpretuje sposób wykonania i podejmuje decyzję co do wykonaniu zadania.
WROP, we współpracy z naczelnikiem/wodzem, angażuje się w rozwój i motywację do zdobywania wyróżnień w ruchu puszczańskim.
5. Strażnik włóczni
Strażnik to osoba z najwyższym tytułem przyznawanym na Sejmie Puszczańskim (jest to funkcja honorowa). Włócznia służy do rytualnego nadawania/pasowania Orlich Piór, Mistrzostw, Tytułów. Jeśli takich osób byłoby więcej, jest to najstarsza osoba.
Strażnik opiekuje się Puszczańską Włócznią i zabiera ją ze sobą na Zgromadzenia i Sejmy, a w przypadku jego nieobecności zapewni terminowe przekazanie włóczni przedstawicielowi WROP, który weźmie udział w Zgromadzeniu lub Sejmie. Jeśli Strażnik Włóczni nie jest w stanie kontynuować (lub nie będzie) wykonywać swoich honorowych obowiązków, kolejny Strażnik Włóczni na najbliższym Zgromadzeniu/Sejmie zostaje uroczyście przyjęty na stanowisko i zaprzysiężony z Włócznią w porozumieniu z wodzem/naczelnikiem Rady. Strażnik może uczestniczyć w spotkaniach WROP. Jeśli ta funkcja nie jest zajęta, pełni ją WROP.

Regulamin Wielkiej Rady Orlich Piór v. 2.0

§ 1. Wielka Rada Orlich Piór

1. Wielka Rada Orlich Piór może być również nazywana w skrócie WROP.
2. WROP pretenduje do bycia centralnym organem do spraw Honorów ruchu puszczańskiego w Polsce zrzeszającym wszystkie organizacje puszczańskie i będąc dla nich otwartym. Przez Honory rozumiemy puszczańskie Tytuły, Mistrzostwa Leśnej Mądrości, Miana Puszczańskie oraz Orle Pióra.
3. Do obowiązków WROP należy w szczególności:
a. Prowadzenie rejestru wszystkich Honorów ruchu Puszczańskiego nadanych w Polsce, tak Bractwa Wielkich jak i Bractwa Małych.
b. Sprawowanie pieczy nad wymaganiami poszczególnych Czynów, Mistrzostw i Tytułów oraz ich spisem.
c. Konsultacje z ekspertami w dziedzinach dotyczących Czynów i Mistrzostw, które wykraczają poza kompetencje członków WROP.
d. Sprawowanie pieczy nad programem ruchu puszczańskiego poprzez aktualizowanie Zwitka Kory Brzozowej.
4. Poza tym członkowie WROP powinni być zaangażowani w motywowanie środowiska puszczańskiego do rozwoju i doskonalenia.

§ 2. Skład Wielkiej Rady Orlich Piór

1. WROP składa się z minimalnie trzech, a maksymalnie dwunastu członków.
2. Członkami WROP powinni być pełnoletni oraz wykazywać się w środowisku puszczańskim największą wiedzą i doświadczeniem. Powinni być zaangażowani w utrzymanie wysokich standardów jakości Honorów puszczańskich.
3. Członkami WROP powinny być osoby honorowe i zaangażowane w życie ruchu puszczańskiego.
4. W skład WROP wchodzi Przewodniczący WROP, oraz Sekretarz WROP.
5. Każdy członek WROP może wskazać kandydata na nowego członka WROP dopóki liczba członków WROP nie osiągnie dwunastu.
6. Każdy członek WROP może zawnioskować o odwołanie innego członka WROP, wniosek musi być uzasadniony.

§ 3. Przewodniczący WROP

1. Przewodniczący WROP wybierany jest spośród członków WROP większością bezwzględną 2⁄3 głosów, w głosowaniu jawnym.
2. Przewodniczący kieruje pracami WROP i przewodniczy posiedzeniom.

§ 4. Sekretarz WROP

1. Sekretarz WROP wybierany jest przez Przewodniczącego WROP.
2. Sekretarz WROP zobowiązany jest do prowadzenia protokołów z posiedzeń WROP oraz rejestru Honorów puszczańskich.

§ 5. Sposób podejmowania decyzji

1. Wszystkie decyzje podejmowane są w drodze jawnego głosowania.
2. Wszystkie decyzje dotyczące przyznania Honorów puszczańskich podejmowane są zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów, głos Przewodniczącego WROP jest decydujący.
3. Decyzje dotyczące wyboru i odwołania Przewodniczącego WROP, przyjęcia lub wykluczenia członka WROP podejmowane są bezwzględną większością 2⁄3 głosów.
4. W przypadku głosowania nad wykluczeniem członka WROP wykluczany nie ma prawa głosu.
5. Decyzje dotyczące zmiany w zapisie wymagań Czynów oraz Mistrzostw Leśnej Mądrości podejmowane są bezwzględną większościa 2⁄3 głosów.
6. Decyzje dotyczące zmiany regulaminu WROP podejmowane są bezwzględną większościa 3⁄4 głosów.
7. Pozostałe decyzje podejmowane są zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów, głos Przewodniczącego WROP jest decydujący.
8. Dopuszcza się możliwość udziału w posiedzeniach i oddania głosu zdalnie członkom WROP, którzy z uzasadnionych przyczyn nie mogą być obecni.

§ 6. Posiedzenia WROP

1. WROP spotyka się na posiedzeniu przynajmniej raz w roku, minimum na dwa tygodnie przed Sejmem Puszczańskim w celu przyjęcia i rozpatrzenia wniosków o Nadzwyczajne Orle Pióra oraz wyższe Tytuły, których nie mogą przyznać środowiska.
2. W ciągu roku posiedzenia WROP odbywają się w ramach potrzeb w celu podjęcia bieżących decyzji dotyczących Honorów puszczańskich.
3. Wszystkie posiedzenia WROP, za wyjątkiem corocznego spotkania przed Sejmem, mogą odbywać się za pomocą środków komunikacji na odległość.
4. Posiedzenia WROP mogą zostać zwołane przez Przewodniczącego WROP, lub dowolnych dwóch innych członków WROP.