Thewoodcraft.org:Aktuality

Z thewoodcraft.org
Wiki The Woodcraft.org existuje od listopadu 2013 a tato stránka shromažďuje pouze informace o tom, jak byl vyřešen technický problém nebo která nová funkce (například šablona) byla implementována a co uživatel může použít v kódu stránky s článkem – není to přehled o tom, jak obsahu wiki!
  • Pokud vás zajímají novinky, sledujte odkazy na hlavní stránce – obsahem této stránky je šablona, která kontroluje čas poslední změny kategorizovaných článků. Použijte také speciální stránku Poslední změny a mějte prosím na paměti, že většinu změn provádějí tzv. boti, což jsou uživatelé co stránky editují velmi často, proto jsou jejich změny ve výchozím stavu skryté.
  • Pokud nevíte přesně co hledat, použije fulltextové vyhledávání.

2023

Květen

  • 19. března 2023 Opět se objevil problém, reportovaný 3. března. Ovšem tentokrát se podařilo najít vhodný postup pro jeho řešení. Naneštěstí jde o kroky, které je potřeba udělat na straně serveru.
1. krok – opraví zobrazování náhledů stránek DjVu souborů (pro PDF je potřeba použít mimetype application/pdf )
php maintenance/refreshImageMetadata.php --verbose --mime image/vnd.djvu --force
2. step – je nezbytný pro aktualizaci tabulky s počtem stránek DjVu souborů pro Special:IndexPages
php maintenance/refreshLinks.php --namespace 252

Duben

  • 17. dubna 2023 Během dubna jsem intenzivně pracoval na rozšíření EImage, které by mělo do budoucna plně nahradit šablony {{Image}} a {{block}}

Březen

  • 4. března 2023 Dokončena revize wiki. Bylo potřeba vyřešit velice nepříjemný problém se zobrazováním vícestránkových souborů natažených do wiki před aktualizací v roce 2019. Došlo tehdy zřejmě k nějaké změně, která se projevila teprve nyní. Soubory byly normálně dostupné, jenom s nimi wiki přestala pracovat. Vyřešilo se to již při kontrole duplicity souborů, což znamenalo postižené soubory postupně stáhnout a následný upload „aktualizované” (ve skutečnosti stejné) verze stornovat.
Problém rozšíření EImage byl vyřešen a v současné době probíhá proces žádosti o repozitář, aby bylo možné kód dál udržovat přes Gerrit MediaWiki.
Zároveň do něj byly implementované funkce rozšíření https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:ImageSizeInfoFunctions ImageSizeInfoFunctions], které rovněž není v současné době nikým udržováno.

Únor

  • 24. února 2023 Velká aktualizace MediaWiki z 1.35.2 na LTS verzi 1.39.2 s dlouhodobou podporou do listopadu 2026. Tato aktualizace si vynutila řadu změn, na kterých se stále intenzivně pracuje:
Nově instalované bylo rozšíření
  • ConfirmEdit – aby mohla být aplikována v rámci registračního formuláře CAPTCHA.
Aktualizována resp. opravena byla tato rozšíření:
  • ConfirmAccount – byl aplikován patch, který zajistí českou lokalizaci odkazu na registrační formulář.
  • Echo – patch, který zajistí smazání notifikace po přečtení
  • WhoIsWatching – patch, který zajistí že se nezobrazuje informace o počtu sledujících anonymním uživatelům.
  • EditAccount – funkce getEffectiveGroups() nahrazena za getUserEffectiveGroups()
  • ImageSizeInfoFunctions – tohle rozšíření, klíčové pro fungování šablony {{Image}} muselo být opraveno přednostně protože s ním pracuje hlavní stránka wiki TheWoodcraft.org.
Bylo nutné nahradit funkci wfFindFile() za funkci ve třídě MediaWikiServices::getInstance()->getRepoGroup()->getLocalRepo();, což si vyžádalo v záhlaví stránky ImageSizeInfoFunctions.hooks.php zavedení třídy MediaWiki\MediaWikiServices;
Částečně je funkční rozšíření:
  • Widget – které vkládá různé widgety. Zajímavé je, že problém zřejmě dělá kombinace tohoto rozšíření a rozšíření LabeledSectionTransclusion, které zřejmě zabraňuje vložení kódu.
Na dokončení aktualizace kódu čeká rozšíření (varování bylo prozatím potlačeno nastavením proměnné $wgDeprecationReleaseLimit = '1.35.';):
  • AccessControl – opraveno, funguje ale ještě je potřeba odstranit všechny problémy spojené s deprecated
Zcela nefunkční je zatím rozšíření:
  • EImage, které se využívá např. v dokumentaci šablony {{Images}}

Leden

2022

Prosinec

  • 9. prosince 2022 Šablona {{Vsuvka}}, která měla původně pouze bílé pozadí, byla rozšířena o pojmenovaný atribut bgcolor=, který umožňuje její podbarvení.
Toho využívají šablony {{A}} a {{Q}}, které byly přepracovány a nově volají místo původní šablony {{interview}} šablony {{block}} a {{Vsuvka}}.

Listopad

  • 21. listopadu 2022 První poziční parametr šablony {{star}} nově akceptuje také hodnotu o
  • 5. listopadu 2022 ~ 7. listopadu 2022 probíhaly intenzivní práce na přípravě textů el. verze Svitku březové kůry k překladu.
  • 1. listopadu 2022 Opravena drobná chyba v šabloně {{timeline}}

Říjen

  • 28. října 2022 Rozšíření DynamicPageList (third party), které již není udržované, bylo nahrazeno za fork DynamicPageList3. Kvůli zachování kompatibility, bylo potřeba v souboru LocalSettings.php nastavit pro toto rozšíření hodnotu proměnné $wgDplSettings['functionalRichness'] na 3, která kromě funkcí potřebných pro použití v šablonách a při generování odkazů na stránky přidává i podporu pro regulární výrazy.
  • 2. října 2022 Šablony {{ed}} a {{year}} využívané ke generování odkazů na singlepage stránky jednotlivých vydání svitku, na základě pořadového čísla vydání, resp. roku vydání, byly rozšířeny o 10. vydání Boy Scouts of America – The Official Handbook for Boys, 1911 (book).

Srpen

  • 23. srpna 2022 Byla rozhodnuta otázka lokalizace činů a vytvořena pomocná šablona {{tran}}, integrovaná do šablony {{EROLL}}. Ta generuje na stránce činů odkazy na podstránky s překladem textového obsahu příslušného činu a jeho názvu (vždy číslo 0), se kterým pracuje lokalizovaná pomocná šablona {{TBC}} (Poznamenal Keny)

Květen

  • 30. května 2022 Separace stránky s aktualitami podle let.
  • 29. května 2022 V souvislosti s textem Johna Comforta Fillmora: Report on the structural peculiarities of the music, bylo implementováno drobné vylepšení pro uživatele co nejsou zběhlí v jiných jazycích – šablona {{GT}}, která využívá Widget:GoogleTranslate, generuje odkaz, kterým si ji může návštěvník otevřít v nové záložce prohlížeče v prostředí automatického překladače fy. Google, který mu ji přeloží do aktuálně zvoleného jazyka rozhraní. Pokud je výchozím jazykem stránky čeština, a vy používáte jako jazyk rozhraní např. polštinu, bude stránka automaticky přeložena do polštiny. Pochopitelně se všemi neduhy automatického překladu. Ale vyhnete se použití „copy & paste”.
  • 11. května 2022 Konečně bylo nakousnuto kyselé jablko, kterým byly notové zápisy. Nešlo jen o to, jak vytvořit čitelný notový zápis, ale i o to jak k němu přidat audio soubor, aby si mohli melodii přehrát i ti co noty číst neumí.
Ohledně notového zápisu. Na MediaWiki sice existuje rozšíření Score, které umí generovat kromě bitmapového obrázku s notami také audio soubor, který si lze přehrávat. Jenže to vyžaduje, aby editor uměl notaci pro Lillypond. Na TheWoodcraft.org však preferujeme noty v SVG obrázku, a zvukový soubor uložený jinde. Proto zde byly implementovány, tyto widgety:
  • Widget:Video – umožňuje přehrávat rovnou na stránce audio i video soubory jak z wiki, tak jejího lokálního úložiště, či jiného serveru. Tedy nejenom melodie z not.
  • Widget:Youtube – přehrává na stránce TheWoodcraft.org libovolné video z Youtube.com Pozor! Jelikož pracuje se soubory, které nejsou uloženy na TheWoodcraft.org, je potřeba čas od času kontrolovat, zda-li je přehrávané video stále dostupné.
Byl také zaktualizován javascriptový kód, se kterým pracuje Widget:Ascii i kód rozšíření Widgets.
Nápověda:Widgety, vysvětluje v čem je použití widgetů rizikové a zároveň doplňuje dokumentaci widgetů na TheWoodcraft.org, které zastřešuje Kategorie:Widgety (dokumentace)

Duben

  • 23. dubna 2022 Implementace parametru exclude= do šablony {{pages}} a doplnění dokumentace šablony o konkrétní příklad využití.
  • 15. dubna 2022 Upravena šablona {{EROLL}}, která nyní používá také šablonu {{degree}}, jež se stará o generování URL na stránky mistrovství, uvedených na webu https://www.woodcraft.cz
Nově vytvořena {{hoy}} s widgetem, který vkládá přes iFrame do stránek s letopočty na základě zvolené lokalizace odpovídající stránky z wikipedie, v mobilní verzi.

Březen

  • 9. března 2022 Nově vytvřená pomocná substituční šablona {{HOP}}, pro vkládání šablony {{hop}} pro generování odkazů do obsahů stránek elektronických knih z Kategorie:Contents

Únor

  • 24. února 2022 Recyklovaná šablona {{goto}} pro použití na stránkách Nápovědy
  • 6. února 2022 Rozšíření šablony {{lc}} o atribut description=, který umožňuje použít alternativní název v odkazu na čin.
  • 1. února 2022 Nová šablona {{timeline}}, s pomocnou šablonou {{box}} pro generování časové osy v textovém obsahu. Prozatím použita pouze na stránce test-page

Leden

  • 26. ledna 2022 Doplnění jednotky (px) pro nastavení nulového okraje u šablon {{block}} a {{Image}}.
  • 25. ledna 2022 Drobná oprava šablony {{dateparser}}. Pro název 5. měsíce bylo potřeba použít systémovou zprávu may_long, nikoliv may
  • 21. ledna 2022 Nová šablona {{dx}} pro zobrazování drobných rozdílů v textovém obsahu. Použitá např. na stránce The Outlook, 1910 (article)

2021

Prosinec

  • 21. prosince 2021 Šablona {{news}} byla upravena, pro linkování více stránek z lokálního úložiště.

Listopad

  • 26. listopadu 2021 Byly implementované dvě nové šablony:
{{listcategory}}, vytvořená pro potřeby lokalizace kategorií, zajišťuje vygenerování seznamu kategorizovaných stránek. Tato šablona je využita např. u Kategorie:Šablony lokalizované
{{li}}, určená pro kombinování obsahu stránek překládaného z různých jazyků. Příklad použití této šablony je na stránce Příprava stránky k překladu
  • 17. listopadu 2021 Zcela zásadním způsobem byla přepracována šablona {{ll}}, která umožňuje dynamické generování multijazyčných odkazů, a vkládání obsahu na základě aktuálního jazykového nastavení uživatele. A nově vytvořená {{lldoc}}, určená typicky pro vkládání překládané dokumentace – ukázkovým příkladem využití této šablony je nápověda šablony {{ll}}.

Červenec

  • 12. července 2021 Byla vytvořena šablona {{books}}, která zpřístupňuje ke stažení uživatelům TheWoodcraft.org digitalizované knihy pro badatelské účely.

Květen

  • 21. května 2021 Byla vytvořena šablona {{news}}, pro linkování veřejně dostupných zdrojů.

Duben

  • 18. dubna 2021 Parametrizace šablony {{lastedit}}. Jako parametr je akceptován datum vytvoření klíčové části obsahu.
  • 17. dubna 2021 Velká aktualizace, jak systému serveru, kde běží TheWoodcraft.org, tak samotné MediaWiki z 1.34 na aktuální verzi 1.35.2 s dlouhodobou podporou (do září 2023). Tato aktualizace si vynutila výměnu rozšíření SubPageList za SubpageFun
{{EROLL}}, která vkládá do každé karty činu oddělovač mezi text činu, vycházející z aktuálního českého E-svitku a odkazy na další stránky.
{{age}}, pomocná šablona, pro vygenerování textu založeného na parametru, kterým je číselně udaný věk.
Pro byla vytvořena šablona {{TBC}} s dynamicky generovaným rozbalovacím přehledem činů, založená na rozšíření TreeAndMenu
  • 13. dubna 2021 Šablona {{GDPR}} zajišťuje skrytí přesného data narození u osob mladších 70 let při zobrazení stránky anonymním návštěvníkem – tomu se zobrazí pouze rok.

Březen

  • 28. března 2021 Obnoveny práce na svitku

Únor

  • 24. února 2021 Pro ochranu digitalizovaných dokumentů, které se zde vyskytují ve vysoké kvalitě byla zavedena šablona {{B}}. Tyto skeny, by se měly vždy do stránek vkládat přes šablonu {{Image}}!
  • 20. února 2021 Zpracování digitalizovaných časopisů a knih si vynutilo vytvoření parametrizované šablony {{star}}, generující na základě uvedených parametrů vizuální odělovače obsahu.
  • 18. února 2021 Utěšeně vzrůstající počet medailonů osob, si vynutil zavedení šablony {{BIO}} pro zadávání biografických údajů osob. Využívá se např. při generování přehledné tabulky medailonů na stránce ToDo-Medailony [1]. Tato šablona zpracovává především tři poziční parametry:
  1. jméno, za kterým, oddělena spojovníkem (-) může následovat přezdívka či lesní jméno
  2. datum narození
  3. datum úmrtí
Zpracování a zobrazení dat narození a úmrtí, zajišťují tři pomocné šablony, které se dají použít i samostatně:
{{dateparser}} co převádí datum z číselné formy datum, z 28.10.1918 na 28. října 1918
{{datestate}} která zpracovává pomocné značky < ("menší než…"), > ("větší než…") a ~ (tzv. tilda, která je synonymem pro přibližnou hodnotu).
A šablona {{date}}, která využívá dvě zmíněné šablony pro sestavení data. Takže místo ~28.10.1918 zobrazí asi 28. října 1918
  • 9. února 2021 byla vytvořena pomocná šablona {{ToDo}}, která generuje seznam stránek, vytvořených přes rozšíření Proofread Page, které čekají na ověření. Pro potřeby této šablony bylo doinstalováno rozšíření CategoryTest, které umí zkontrolovat zda-li předaná stránka je kategorizovaná do konkrétní kategorie. A rozšíření PageInCat, které lze využít ke generování informačního textu závislého na určité konkrétní kategorii. – nikdy nebylo využito, proto bylo při aktualizaci na MW 1.39 28. února 2023 odstraněno. (Poznamenal Keny))
  • 5. února 2021 Protože se v digitalizovaných dokumentech občas objevují slova, která sama o sobě zastupují konkrétní obsah, byla pro takové případy zavedena šablona {{terminus technicus}}, která generuje poznámku pod čarou.

Leden

  • 7. ledna 2021 Jako pomůcka k sofistikované šabloně {{Image}} byla vytvořena pomocná šablona {{I-size}}, která počítá hodnoty atributů výřezu při dělení obrázků a jejich kombinaci s textovými bloky (šablona {{Šablona|block)) pro jejich responzivní zobrazení na stránce, včetně popisu.
  • 5. ledna 2021 byla vytvořena pomocná substituční šablona {{IMAGE}}, pro vkládání obrázků přes šablonu {{Image}}. Kromě této šablony byly vytvořeny ještě dvě další substituční šablony, které jsou určeny pro vkládání informačního textu na stránky, generované přes rozšíření Proofread Page, obsahující ilustrace, které byly umístěny na jinou stránku. Buďto některou stránku následující ({{I-next}}) či předchozí {{I-before}}.

  1. 1,0 1,1 Jelikož medailony obsahují i data narození, které by mohly být považované u žijících osob za citlivý údaj, vyžadující ochranu, je obsah stránky ToDo-Medailony, s automaticky generovanou tabulkou všech existujících medialonů v této wiki dostupný jen pro registrované a přihlášené uživatele. – (Poznamenal Keny)

2020

Prosinec

  • 29. prosince byla vytvořena parametrizovaná {{at}}. Jednak pro to, aby nebylo nutné u poznámek pod čarou opakovaně vypisovat text: “(Poznamenal … ”, doplněný o link na uživatelskou stránku toho, kdo poznámku učinil. Ale také proto, aby bylo možné v budoucnu formát tohoto “podpisu” upravit. Prvním (povinným) parametrem šablony je uživatelské jméno, toho kdo poznámku pod čarou napsal a druhým může být datum. Kromě toho byly vytvořeny i dvě pomocné šablony pro generování obsahu:
{{hop}}, je parametrizovaná šablona, co generuje aktivní odkaz na stránce. Formát aktivního odkazu v obsahu, kterým se odkazuje na určité konkrétní místo v textu je totiž jiný, je-li odkaz na stránce, nebo je-li vygenerován jako součást tzv. “single-page” dokumentu. V případě, že chceme skočit na příslušnou kapitolu při “listování“ stránkami generovanými přes rozšíření Proofread Page musíme předat i číslo stránky na které se ona kotva nalézá, nestačí jenom unikátní identifikátor cílové kotvy. Obvykle fugují jako cílové kotvy u wiki nadpisy, ovšem to sebou přináší komplikaci v případě vícejazyčných dokumentů kde se nadpisy překládají, proto je lepší používat šablonu…
{{na}}, které se jako parametr předá zvolený unikátní identifikátor. Ta takzvanou “kotvu”, neboli cílový bod (který ovšem není viditelný) vygeneruje.
  • 8. prosince byla vytvořena šablona {{wiki}}, coby zkratka následujícího odkazu TheWoodcraft.org (tento link je zároveň demonstrací využití šablony)
  • 6. prosince byla vytvořena šablona {{big}} pro zvýraznění textu jeho tučněním a velikostí řezu písma, viz příklad. Šablonu lze použít opakovaně a tím znásobit výsledný efekt viz další příklad
  • 3. prosince Byla upravena hlavní stránka takovým způsobem, aby bylo možné oddělit články ohledně woodcraftu (Kategorie:Main) od článků, co se týkají technických informací kolem práce s obsahem wiki (Kategorie:Tech).

Červenec

  • 29. července V souvislosti s doplňováním obrázků do el. knih byla vytvořena nová pomocná šablona {{ison}}, která slouží pro informaci čtenářů v případě že byl ilustrační obrázek z originální stránky vložen kvůli zachování kontinuity textu na jinou stránku. Viz strana 15 Setonovy knihy Woodmyth & Fable (1905).
  • 16. července byla vytvořena šablona {{block}}, která umožňuje pozicovat textové bloky a tím tvořit responzivní obsah stránky kombinací obrázků i textového obsahu. Příkladem jejího využití je např. titulní stránka On the TOTEM-BOARD No.1 Sep. I; 1917
  • Protože se v knihách v podtitulcích často opakuje drobný vystředěný text psaný kurzívou, byla pro zjednodušení vytvořena šablona {{small}}.

2019

Červen

{{info}} s šedým postraním pruhem a podbarvená do modra, coby alternativa bez diakritiky k šabloně {{Poznámka}}
{{note}}, se žlutým postraním pruhem, podbarvená do žluta, coby další alternativa bez diakritiky k šabloně {{Poznámka}}
{{warn}}, výstražná alternativa k šabloně {{Pozor}}, s červeným postraním pruhem podbarvená do růžova
A šablony určené k usnadnění linkování v rámci rozsáhlejších stránek
{{link}} generuje odkaz na lokální kotvu
{{anchor}} generuje kotvu
A {{elink}} generuje externí odkazy
Použití těchto šablony – kromě toho, že usnadňuje orientaci v kódu stránky – usnadňuje přípravu obsahu pro překlad a následnou lokalizaci.
Byla vytvořena také pomocná šablona {{transstat}}, která umožňuje automaticky generovat finanční kalkulace stránek určených k překladu.

Květen

Duben

  • 15.dubna 2019 bylo nalezeno řešení problému s chybějícími navigačními záložkami u elektronických knih, který souvisel s nefunkční editací indexových stránek. Řešením bylo změnit typ obsahu z původního proofread-index na plain text, a následně na book index.
  • 9. dubna 2019 byly vytvořeny dvě substituční šablony ({{Q}} a {{A}} a jedna pomocná {{interview}} pro lepší z výraznění obsahu, který je ve formě rozhovoru.
  • 8.dubna 2019 z MediaWiki.org sem byly přeneseny dvě pomocné šablony pro tvorbu lokalizovatelných šablon {{pagelang}} a {{pagelang2}} která vrací aktuální kód jazyka výchozí stránky.
  • 4. dubna 2019 byl nahrazen tag <pages /> šablonou {{pages}} u všech existujících stránek, takže spojení všech stránek elektronické knihy do jedné stránky opět funguje. Při tom se ukázalo, že je nutné navýšit povolené limity:
$wgMaxArticleSize
Maximální velikost stránky : (default 2MB) omezuje vygenerování komplexní stránky elektronické knihy, pokud obsahují hodně datového smetí. Jako dostatečná se ukázala až velikost 5MB
$wgExpensiveParserFunctionLimit
(default 100) omezuje počet volání funkcí syntaktického analyzátoru parseru. Toto omezení u dynamických stránek, kde se zpracovává velké množství šablon vede k tomu, že se zpracování přeruší a stránka je automaticky zařazena do kategorie Stránky překračující povolenou velikost vložených šablon (Název kategorie je lokalizovaný přes proměnnou MediaWiki:Post-expand-template-inclusion-category)
$egLoopsCounterLimit
(default 100) je interní omezení, které má nastaveno rozšíření Extension:Loops. Protože zde existují i digitální knihy, které mají i 600 stran a více, byl tento limit navýšen na 800.
Nově bylo přidané rozšíření SubPageList, které umí vrátit celkový počet podstránek, se kterými šablona {{pages}} pracuje. Toto rozšíření není součástí oficiálního repozitáře MediaWiki pro rozšíření. Pro vytvoření seznamu podstránek si většinou vystačíme v šablonách s voláním speciální stránky Special:Prefixindex. Problém ovšem je, že se ten výstup nedá numericky setřídit. Tříděné seznamy lze dělat pouze pro kategorie, přes rozšíření DynamicPageList – toho se zde využívá kupř. při generování obsahu hlavní stránky.
  • 3. dubna se podařilo zjistit příčinu, proč se nezobrazoval formulář na stránce Special:RecentChanges. Problém byl způsoben tím, že MediaWiki nově využívá jako výchozí nastavení formulář z rozšíření VisualEditor, které však nepatří do core kódu. Logicky by se dalo očekávat, že pokud tohle rozšíření není nainstalované, tak se zobrazí původní formulář. Bohužel, není tomu tak. Zobrazování tohoto rozšířeného formuláře si může vypnout pouze přihlášený uživatel ve svém profilu. Obejít se to dá pouze jedním způsobem. V souboru LocalSettings.php se musí proměnné $wgDefaultUserOptions['rcenhancedfilters-disable'] a $wgDefaultUserOptions['wlenhancedfilters-disable'] nastavit na true.
O řešení tohoto problému jsem napsal i blogpost na Abclinuxu

Březen

  • 31. března bylo opraveno rozšíření EImage. Bylo nutné kód přepracovat, aby se místo původní PHP funkce preg_replace() používala funkce preg_replace_callback(). Nově bylo přidané rozšíření
Page Forms
Toto rozšíření umožňuje tvořit na uživatelské úrovni formuláře, přes které lze upravovat parametry šablon vložených do stránek nikoliv přímo v kódu, ale prostřednictvím formuláře, či prostřednictvém speciální stránky, která načítá parametry šablon do jedné tabulky, přes kterou je lze modifikovat.
  • 29. března 2019 byl přesunut hostitel tohoto servery na novou infrastrukturu.
V souvislosti s tím byl proveden upgrade MediaWiki na verzi 1.33.0-wmf.22 a PHP na verzi 7.3
Aktualizace bohužel nebyla bez problémů:
Bylo nutné aktualizovat defaultní skin, coz znamenalo, že se dočasně nezobrazovalo hlavní navigační menu v záhlaví těchto stránek
  • Kód rozšíření EImage nefungoval s PHP 7.3
  • Přestal fungovat tag <pages /> který generuje z jednotlivých podstránek digitálních knih zpracovaných přes rozšíření ProofreadPage komplexní stránku. Na jednotlivých stránkách se přestaly zobrazovat navigační záložky pro pohyb mezi stránkami a rovněž přestala fungovat editace indexových stránek.
  • Na stránce Special:RecentChanges se místo výchozího menu, kterým se nastavují parametry pro zobrazení zpráv se zobrazoval pouze nepoužitelný banner.
Upozornění Při této aktualizaci byly z databáze odstraněny starší změny, což znamená že u stránek co byly založeny před touto aktualizací je v historii uvedeno datum jejich vytvoření a pak až změny, které proběhly po této aktualizaci.

2018

Září

  • Jedním z cílů této wiki je, bránit v maximální míře zbytečné duplikaci obsahu, proto v září 2018 vznikly – speciálně pro potřeby této wiki – šablony {{letter}} a {{original}}, určené k linkování konkrétních historických dokumentů, aby je bylo možné vkládat do textu a následně na ně odkazovat. Pro kokrétní případ aplikace viz např. dopis, který napsal v USA Setonovi Vladimír Bělehrad, který je na stránce Korespondence čs. woodcrafterů se Setonem, a z ní následně, prostřednictvím této šablony vložen i do textu o Václavu Šnebergerovi - Šnepim, který byl jeho švagrem.

Srpen

  • Koncem léta 2018 byla vytvořena a u The Ladies’ Home Journal, 1902 (series) také prvně použita šablona {{Image}}, která umožňuje vkládání obrázků s procentuálně nastavenou velikostí[1], což otevřelo cestu k responzivnímu obsahu stránek. To si vynutilo vytvoření dalších pomocných šablon. Šablony {{center}} a {{right}} umožnily zarovnání odstavce jinak než vlevo a šablona {{capitalize}} umožnila použití kapitálek v obsahu stránky, podobně jako i originálního textu.

Červen

  • Od 21. června 2018 se stránky o organizacích umísťují do samostatného jmenného prostoru Organizace. Pro zjednodušení psaní odkazů na stránky vznikla šablona [[Organizace:{{{1}}}|{{{1}}}]]

Květen

  • 29. května 2018 byla nainstalována dvě rozšíření pro sofistikovanější práci s obrázky:
ImageMap
které dovoluje dělat v rámci wiki stránky interaktivní obrázky (klikací mapy)
EImage
umožňuje skládat obrázky do více vrstev a případně je doplňovat dalším textem, aniž by bylo nutné editovat obrázek.
  • 27. května 2018 byla vytvořena {{references}}, aby bylo možné sofistikovaněji formátovat způsob oddělení poznámek pod čarou od zbylého textu.
  • 23. května 2018 bylo nainstalováno rozšíření timeline, pro tvorbu časových os. Příklad takové časové osy naleznete kupř. u kategorie Kategorie:Osobnosti

2017

Duben

2016

  • Vytvořena nová kategorie Kategorie:Jazykové peklo, která sdružuje všechny stránky, které nějakým způsobem řeší překlady obsahu stránek

Listopad

  • 2. listopadu 2016 nastavení na hodnotu true proměnné $wgVectorResponsive pro aktivacii experimentální responzivní verze skinu Vector; a proměnné $wgSend404Code aby stránky při přesměrování anonymního uživatele nevracely chybový kód 404

Říjen

  • 18. října 2016 implementace rozšíření Poem
  • 5. října 2016 byl upraven výchozí skin Vector tak, aby anonymním uživatelům zůstaly u stránek skryty záložky s odkazem na Diskuzi ke stránce
  • 2. října 2016 rozšířena podpora pro upload .zip archívů

Září

  • 28. září 2016 bylo implementováno rozšíření WikiSEO, které umožňuje přidávat do stránek popis a klíčová slova, obsahující doplňující informace pro jejich indexaci internetovými vyhledávači. Více viz dokumentace k šabloně {{meta}}.
  • 18. září 2016 bylo implementováno rozšíření Disambiguator (Rozcestník), které přidává do systému novou konstantu __DISAMBIG__. Ta je určena pro stránky, které jsou rozcestníky - tj. stránkami s obecnými názvy, které pak vedou na další stránky. Typicky se s nimi můžete setkat u příjmení v kategorii Kategorie:Woodcrafter.
Special:DisambiguationPages
Speciální stránka, která vylistuje všechny rozcestníky
Special:DisambiguationPageLinks
Speciální stránka, která vylistuje všechny stránky na odkazují na rozcestník.
  • 13. září 2016 byla provedena aktualizace na verzi MW 1.28.0-alpha

Duben

  • 15. dubna 2016 byla přidána šablona {{Přejít_na/obsah}}, která rozšiřuje možnosti šablony {{Přejít_na}} tím, že lze do záhlaví stránky přidat rovnou odkaz na stránku s obsahem – tj. stránku, kde jsou odkazy na dílčí stránky, kapitoly, atp.

2015

Srpen

  • 28. – 29. srpna 2015 byly vytvořeny šablony {{from}} a {{next}}, které nahrazují starší šablonu {{Přejít na}}, a jsou určené speciálně pro potřeby prolinkování stránek generovaných rozšířením Proofreadpages.
Toto rozšíření sice generuje v záhlaví stránek šipky s jejichž pomocí lze stránky postupně procházet, ale pro zachování kontinuity čtení je lepší, je-li možné rovnou pokračovat ve čtení textu, pokud je mezi stránkami originálu např. vložená obrazová příloha.

Duben

  • Kromě mnoha jiných drobností...
Byla implementována některá restriktivní opatření vůči anonymním uživatelům, související především s použitím speciálních stránek a modifikací uživatelského rozhraní. Uživatel, který není přihlášen si kupříkladu nemůže prohlížet "Poslední změny". Dále byla vytvořena univerzální parametrizovaná šablona {{content}} pro tvorbu dynamicky generovaného obsahu. A (rovněž parametrizovaná) šablona {{USER}}, pro uživatelské stránky registrovaných uživatelů. Obě zmíněné šablony má na své stránce použity Logan
--Keny (diskuse) 1. 4. 2015, 19:07 (CEST)

Březen

  • Do nápovědy přibyla stránka, která popisuje jak do wiki integrovat sloupky s aktualitami - Jak založit sloupek (Obsah stránky byl modifikován a přesunut na nový název - Dynamicky generované stránky). V dohledné době plánuji přepracovat úvodní stránku této wiki, tak aby nezůstávaly změny hodné pozornosti ukryty hluboko pod povrchem. Keny (diskuse) 26. 3. 2015, 18:14 (CET)
  • Hledám nejvhodnější řešení pro integraci překladatelského rozšíření Translate a v souvislosti s tím jsem vyřadit rozšíření Polyglot, které umožňovalo automatické přesměrování na jinou stránku podle jazykového kódu. Tato operace si ovšem vyžádala překopání Hlavní stránky. Keny (diskuse) 14. 3. 2015, 17:25 (CET)
  • Pro budoucí využití v rámci elektronického svitku byly zpracovány šablony pro výklad pojmů, které již lze nyní překládat. Výchozími jazyky pro překlad jsou (mimo češtiny) angličtina a polština, ale překládat lze i do jiných jazyků Keny (diskuse) 9. 3. 2015, 15:32 (CET)
  • Aktualizace z 1.3.2015 sebou přinesla některé problémy, které bylo třeba řešit takže se mohlo stát, že byla tahle wiki chvílemi nedostupná.
Special:IndexPages
Tím nejzáludnějším, jehož řešení si vyžádá asi nejvíce času, je problém s náhledy u elektronických knih. Starší verze rozšíření Proofread Page zřejmě náhledy generovala odlišným způsobem a u novější verze se přestaly zobrazovat. Jediný způsob (na který jsem zatím příšel) jak docílit vygenerování nového náhledu, je - stránku zrušit a založit znovu.
Překlady stránek
Aby bylo možné pohodlněji překládat obsah stránek do jiných jazyků, bylo nově implementování rozšíření [1]. Na stránce test můžete vidět jak to vypadá, je-li aplikováno na stránku. Prozatím sbírám zkušenosti, abych je pak mohl sepsat do nápovědy Jak pracovat s knihami.
Nápověda:Obsah
V nápovědě jsem aktualizoval některé stránky a doplnil stránku Nastavení práv pro mediawiki, která popisuje základní uživatelské skupiny wiki a jejich práva.
  • Během prvního března 2015 proběhla velká aktualizace této wiki na verzi 1.24.1, včetně všech použitých rozšíření. S tím ovšem bylo spojeno i zápolení, které se týká vzhledu - MediaWiki od verze 1.24 totiž jinak pracuje s tzv. skiny, takže to trochu trvalo než jsem našel něco použitelného, co by alespoň připomínalo, nač jsou uživatelé Wikipedie zvyklí.
  • Začaly práce na přenesení aktuálního znění činů - Pro demonstraci lokalizace viz čin 1A1. Jak to funguje si lze ověřit přepínáním jazykové volby vpravo nahoře. Aktuálně jsou u tohoto činu lokalizovány řetězce do angličtiny a polštiny. Záměrem je sjednocení znění obsahu tak, aby bylo možné realizovat překlady změnou textových řetězců.

2014

Prosinec

  • Po aktualizaci byla upravena Hlavní stránka, tak aby správně fungovalo multijazyčné přepínání
  • Do Kategorie:Archiv přibyla elektronicky zpracovaná kniha Duch lesů, Ernesta Thompsona Setona, která vyšla v Praze r. 1922. Tato kniha obsahuje kromě překladu statě The Spirit of the Woods také dva zásadní články o smyslu a poselství woodcraftu. Keny (diskuse) 16. 12. 2013, 17:08 (UTC)
  • Do Kategorie:Archiv přibyla elektronicky zpracovaná stať The Spirit of the Woods, Ernesta Thompsona Setona, která vyšla v prosincovém čísle magazínu The Century Magazine na straně 213-224. Tato stať vyšla česky v překladu Miloše Seiferta pod názvem Duch lesů v Praze r. 1922, (předmluva M.S. datována 1. května) Keny (diskuse) 1. 12. 2013, 22:22 (UTC)

2013

Listopad

  • 23. listopadu 2013 byla spuštěna tato wiki a vloženy první šablony pro práci s obsahem, které byly převzaty z wiki DCE FEL ČVUT[2]:
Šablona {{Dokumentace}}, určená k automatickému generování na dokumentaci šablon
Výstražná šablona {{Složitá šablona}}, s varováním pro editory
Šablony pro zvýraznění bloku textu v obsahu {{Vsuvka}}, {{Pozor}}, {{Příklad}}
A šablony určené ke kontinuálnímu procházení stránek {{Přejít na}} a {{Přejít_na/výchozí}}[3]. U MediaWiki totiž funguje každá stránka jako solitér. Aby tedy bylo možné procházet stránky v logickém sledu za sebou, musí být vzájemně prolinkované. Stránky, které nejsou prolinkované lze najít jedině prostřednictvím kategorie, do které je zařazena, nebo fulltextovým prohledáním obsahu všech stránek na výskyt určitého řetězce.



  1. MediaWiki standardně pracuje pouze s velikostí obrázků nastavenou v pixelech.
  2. Tato wiki patří mezi nejstarší, kontinuálně udržované instance, které neprovozuje MediaWiki Foundation. Původně běžela na URL https://support.dce.felk.cvut.cz která byla spuštěna po 11. července 2008 viz historie změn na wiki DCE FEL ČVUT. – (Poznamenal Keny)
  3. Dnes už se používají tyto šablony jen na stránkách místní Nápovědy. Nepodporovaly automatický překlad a pro použití na stránkách digitalizovaných knih byly příliš komplikované, proto se od srpna 2015 se místo nich používají šablony {{from}} a {{next}}. – (Poznamenal Keny)