Uživatel:Keny

Z thewoodcraft.org
Přejít na: navigace, hledání

Keny

Jméno 
Aleš Kapica
Přezdívka (lesní jméno) 
Keny Otter
Věk 
* 1969
Vztah k woodcraftu 
Woodcrafterem od r. 1983. V roce 1989 inicioval založení woodcrafterského spolku E.T.Seton klub, který se stal na jaře 1990 jedním z prvních kmenů Moravsko-Slezské Ligy Lesní moudrosti - organizace, později přejmenované na Woodcrafter ČR (zanikla v r. 2004) Členem LLM v letech 1992 až r. 1995 a pak znovu od r. 2000.

Keny – Uživatelské stránky Kategorie: Kenyho, Main
Pro každého uživatele, který je registrován do této wiki, jsou k dispozici drobné, na první pohled neviditelné fígle, díky nimž lze využívat tuto wiki i pro svou osobní prezentaci.

 • Tento článek popisuje jak může tato wiki fungovat jako blogovací systém.
 • Jak si můžete pod článkem aktivovat, či deaktivovat diskuzi - jediný prostor, skrz který mohou ke zdejšímu obsahu přispět i neregistrovaní návštěvníci.
 • A také jakým způsobem se publikují články na hlavní stránce.

Tento se vytáhne jen tam kde se hledá perex

A tento se vytáhne v obou případech
Keny – Jak převádět text do elektronické formy Kategorie: Kenyho, Main
Stránka jako je tato, mívá výsledek OCR tak špatný, že je mnohem rychlejší ji manuálně přepsat, než opravit výsledek OCR.

Tato wiki vznikla mimo jiné jako pracovní prostor pro zpracování a následnou veřejnou publikaci unikátních woodcrafterských materiálů.

Většinou jde o texty, které jsou už v originále v děsuplné kvalitě. Jen pro ilustraci zde uvádím na ukázku jednu ze stránek Hlasatele.

Zpracování takového materiálu pomocí OCR je velmi obtížné a vyžaduje značný podíl lidské práce. Pro jednoho člověka je to práce přímo Sisyfovská. Ovšem čím víc lidí se na ní podílí, tím rychleji se udělá a výsledkem je text, který lze nejenom bez problémů číst, nebo vyhledat. Ale také "prohnat" on-line překladačem.

Při korektuře textu zpracovaného přes OCR je třeba řešit některé specifické problémy. Čas od času v něm narazíte na neobvyklé znaky a každý jistě ocení, když na výsledku jeho práce spočine okem také někdo jiný, kdo odhalí případný překlep, doplní odkaz, nebo vloží poznámku.

Obsah tohoto článku je tedy určen pro všechny, co se chtějí také svým dílem na tomto procesu podílet.
Keny – Příprava XCF souboru pro konverzi do DjVu Kategorie: Kenyho, Main
Většina dokumentů, které jsou k nalezení na tomto webu - obrázky, DjVu soubory, PDF soubory, atp. je zpracována pomocí open source nástrojů. Nejenom proto, že open source je woodcraftu velice blízký z principiálního hlediska, ale především proto, že nabízí mnohem víc možností řešení problému, aniž by bylo nutné vynakládat další finanční částky za použití licencovaných komponent.

V následujícím postupu chci na konkrétním příkladu uvést, jakým způsobem připravuji XCF soubor, vhodný ke konverzi do DjVu souboru. Jakým způsobem s XCF souborem dále pracovat, je uvedeno v článku o Zpracování PDF bez textové vrstvy do DjVu souboru s textovou vrstvou
Keny – Tilling oken u Xfce4 Kategorie: Kenyho
Ukázkový screenshot pracovní plochy Xfce4, s okny které jsou rozmístěny s využitím klávesových zkratek pro tilling.
Mou nejpoužívanější aplikací je terminálové okno. 90% času trávím přihlášený přes ssh na některém ze vzdálených strojů. Paralelně však pracuji s jedním až dvěma webovými prohlížeči, kde mám současně otevřeno obvykle kolem 20 záložek a lokálním textovým editorem geany, ve kterém píšu své poznámky. Ten také využívám pro rychlé uložení dočasných informací, kupř. když si potřebuji někam poznamenat textový výstup některé konzole. Okna s nimiž aktuálně pracuji mám umístěna na první ploše, kterou mám v práci roztaženou přes dva monitory, a ty podružné na těch ostatních. Ke kopírování a pro pohyb mezi plochami a okny využívám efektivně kolečko myši – proto mi vyhovuje už víc jak deset let okenní prostředí Xfce4. Používám ho většinou ve výchozí konfiguraci. Pouze u sebe na notebooku mám některé drobné úpravy, které mi usnadňují práci. Jednou z nich jsou klávesové zkratky pro tilling oken. Tilling – zarovnávání oken do dlaždic, patří mezi nenápadné funkcionality Xfce4, kterou nemusíte postřehnout.
Keny – Nejstarší outdoorové magazíny v USA Kategorie: Kenyho, The American Turf Register, Časopisy

Keny – Bylo to jinak… Kategorie: Kenyho, Časopisy

Woodcrafter? Sportsmen! Kategorie: Kenyho
Stávající dogma tvrdí, že woodcrafterské hnutí odstartoval roku 1902 Ernest Thompson Seton. Ale bylo to tak? Mí předchůdci, co se v té historii dloubali, to měli mnohem těžší než já, protože veškeré archívní materiály byly za oceánem a pro evropany prakticky nedostupné.

Heroický výkon v tomto směru podal H. Allen Anderson, který při shormažďování podkladů pro svou knihu o Setonovi The Chief prohledal ohromné množství starých magazínů i archívů. Až dnes, kdy se tyto materiály dostávají na internet, je vidět jak velké bylo jeho úsilí. Bohužel se v tom množství informací ztratil. A není divu. Situace na přelomu 19. a 20. století byla hektická a Seton se svými Woodcraft Indians zastínil vše co bylo předtím.

Do Evropy proniklo woodcrafterské hnutí jen díky náhodě, že organizace The Boy Scouts of America vznikla v době, kdy Svojsík psal knihu Základy junáctví. Je velmi pravděpodobné, že díky svým dvěma pobytům v USA věděl o Setonovi víc a proto má rovnocenné postavení s Baden-Powellem. V knize nechybí ani informace, že Seton měl svou vlastní organizaci pro chlapce dřív, než se rozjelo skautské hnutí. Umělec a spisovatel s porozuměním pro chlapeckou duši, versus bývalý voják. Není divu, že mladý středoškolský profesor Miloš Seifert usoudil, že vojenský nátěr skautské organizace bude nejspíš Baden-Powellovým obohacením původního Setonova woodcraftu. Proto ho jako přírodovědce a pedagoga více oslovil Seton.

V jiných zemích se zajímali pouze o zakladatele skautského hnutí, a o Setonovi a jeho woodcrafterských indiánech netušili nic. Seton byl skautským náčelníkem velice krátce – jen do podzimu r. 1915. To už v Evropě zuřila válka, takže o založení woodcrafterské organizace se nevěděl nikdo nic.

Seifert nevěděl, že všechno bylo trochu jinak než si myslel a netušil, že Seton také mírně přiohnul skutečnost k obrazu svému. Seton nevymyslel woodcraft, ani nezačínal na zelené louce. Měl své předchůdce, jimiž se nechal inspirovat a další lidi kolem sebe co mu pak pomáhali v roce 1916 rozjet The Woodcraft League of America. Jenže si do té doby neříkali woodcrafteři, ale sportsmeni.
Keny – K textům z historie woodcrafterského hnutí Kategorie: Kenyho

Keny – Kořeny woodcraftu v českých zemích Kategorie: Kenyho

Keny – Šití Kategorie: Kenyho, Main
Se šitím v ruce jsem se setkal prvně na základce, kde bylo součástí praktické výuky. Moc mi to nešlo, ale se šlapacím šicím strojem jsem si hrál už jako dítě. Takže první vlastnoručně vyrobené a použitelné kousky oděvu jsem si spíchnul na stroji.

Byla to tak trochu z nouze ctnost, protože za ČSSR, koncem 80-tých let, neexistovaly žádné vojenské výprodeje a během 40 letech od války se z artefaktů vojenské výstroje staly vyhledávané sběratelské kousky. Ušmiknout nohavice u zachovalých maskáčů - to bych si nikdy nedovolil, takže první věc, kterou jsem si zkusil ušít byly maskáčové kraťasy.

Střihnul jsem je z plátna s maskáčovým potiskem typu lomená skála, s využitím šablony z pomůcky pro domácí střihy, kterou jsme měli doma. Měly poutka na pásek, žádné kapsy a rozparkem na zip. Používal jsem je řadu let, než se rozpadly. To byl rok 1986.

O něco později (1988) k nim přibyla maskačová vesta s kapsami. Byla docela povedená, ale projevil se u ní můj nejčastější problém - výsledek dobrý, ale kdyby byl o chlup větší, sedělo by to líp. Asi mi při návrhu střihu chybí Petova rozšafnost k tomu, abych na správných místech přidal dostatečnou rezervu.

Nakonec jsem zvládnul i čepici vojenského střihu s kšiltem, i když jsem s jejím střihem dlouho bojoval. Neměl jsem k dispozici žádný kus, který bych mohl obšlehnout. První prototyp (1986) byl z plátna, které nedrželo fazónu. Měl štítek z kůže, který zvarhánkovatěl po prvním vyprání. Druhý pokus z plátna již byl velmi povedený - fotka je z léta 1988. Kdo ví, kde je té čepici konec. Tak jsem zkusil ušít jinou z vlněného sukna, ale přepísknul jsem to u ní se štítkem - byl moc velký. Věnoval jsem ji kamarádovi když v r. 1994 vyrážel na svou první cestu do Indie.

Sukno je pro mne vůbec začarovaný materiál. Zateplené zimní kalhoty mi také moc nevyšly, i když jsem je párkrát využil. Takže zakoupený materiál šel k ledu a víc jak 15 let čeká na svou novou příležitost.

První větší kus oděvu, který jsem spíchnul v ruce během třídenního vzepětí v r. 1998 byla ručně šitá halena z žehlícího plátna, kterou mám dosud. Za ta léta co ji mám se mi postava poněkud změnila a to mě přimělo k tomu, aby si zase něco spíchnul aby mi netáhlo na pupek. A když už šít, tak pořádně. Takže cílem byl letní plátěný komplet a zimní komplet soukenný. Vše ručně šité, inspirováno módou 17. století, která se mi vždy líbila. Kromě toho lze tyto kusy šatstva využít i při táboření v indiánském stylu.
Keny – asciinema Kategorie: Kenyho, ascii
Aplikace asciinema je utilita, která zaznamenává do souboru formátu asciicast obsah terminálového okna vypisovaný během sezení na jeho standardní výstup. Výsledkem tedy není reprodukovatelný záznam operací (makro), jako u aplikace skript), ale čistě vizuální záznam, který lze dodatečně přehrávat a využívat buď při výuce, nebo k dodatečné analýze realizovaných operací.
Keny – asciio Kategorie: Kenyho
                                                                                                          
                                                                                                          
                                                                               ``'++++'+++:,                     
                                                                            ,+@@@@@@@@@###+@@,;@@+                   
                                                                          .@@@+'@##+@@##@++#@';@@@@@@@`                  
                                                                          :@@@@#;`',@@';+@@;`::#@@@@,# #;#@@#;               
                                                                         @@+@,+#:;@#;;@#@@@@','@@#,; ,#'''`::,@#@@,             
                                                                        ##@@'@'+#@@@@@:;@@@@;@##@@`:#@# `.,.#,@+:.#`            
                                                                        @@'@:@@,@@@,@@+@@;@@@'.;#;'+@@@@+ '` :`'@'+;@            
                                                                       @@;@'`@@@;@@@##@@@@@@@,.:#@'`;@#;@'#,;+@#@,@,'            
                                                                       @@#++@@;@@'# +@@,`;+..;+`,#','####@.##'#+@+@ +             
                                                                      @@@@@@@+@' ,,, ,@:`@+;@@+@+'@@@@:@@#;@#.+   .            
                                                                      '#@@#@@@@#`+@@@.;#@,@@ .'+##@.@@@@;@:;+. @ #.  :            
                                                                     .@@'@@@@@' '@@@+@#:#@@@@+:#+`#@:@+,@`#@:@ @:..  :             
                                                                     @@@@@@#@'@.+.. #,'##+@@@;#:'++;@#';,#`@., #.,`  ;             
                                                                     #@@@@@#,@@@@:'##`@@#+#'#+';+@,+@:+++#,@+`+.` .,,.`             
                                                                     ;@@+;''+@@@.@@@:+@@;@@+@@':@'+@+;.,;@`.@@`.@:,:;+              
                                                                    @+'@@@#,;+@'@@@@@@.@#'@##,@`@@ :, #::.,#@;;'@''` #             
                                                                    ;@@'@@;,#@@+@@@## @@@:@@`@;@'@.;;+`'#:`@#@';:,: ,+              
                                                                    @,@@+:@@@@@'@@@#+`#::@@@:'##: '`;,`:+:@+@@. ;',.:.              
                                                                   #+@@@.@+@+@;@:#@`@`+@ @:+';+ '+`;+:;'#+@@+,@:;``.#              
                                                                   @@+;@@;+ #@@@@;@:#++@@#@ ,':+,+.':+#.;@@+'@'# :`:;              
                                                                   :@@@'@@#@#@@'@@@#'+#,+@@+;+' ;; #+:@`@@@@'@''; ,.:,              
                                                                   ##+#+@##@#@@@@@@#@:@;+@';::`' ,,..;`#@+##'   `.;`              
                                                                   :@@@+@@:,'@@#@#:#+#+@@.@+@ # ,+@ +;@+':@+` `.:  .;               
                                                                  @@'+@@@#+:@#+;'+@;@;@;#@#:''.#.@#+'@@#   ;,;  .;               
                                                                  @@ @@@+@@@@,@@@;+,@@+@@,@@#@#@,#,;,#   ` `:' ` .`               
                                                                  #++.@@@@@@:@;@+@@+#'@+@##:+@;,;+#@@`     :; ` ;               
                                                                  ;@#@@+@@#@@@#@+@;#``#@+.#@'@#@#+@+@      :;  ; .              
                                                                  .@@#@:.@'@@@#@,+@+':+;@@ ,`;#@;+@@'     ,;  ` ;              
                                                                 '@'@:`####@:+'#`:,+,,+ @@:@`''#,+@@      ,, ..                
                                                                 +@`@:;@@ @@,:@@:''+;+'+''+;`'::,+@@      ` ,: ;               
                                                                 .;:@@@+@+`@; #`@++'#@@#`,,..'.;,+.@        ; .               
                                                                 `'@+#@#+'@;@+ #`@+#.'@@#.#,`.+.;,+.@       `  `              
                                                                 ;@@#;@@,`@#@@+@@##@,@::+#,#``:.''+;#                        
                                                                 @@@,;:@+@#;@@+@;#;@,@ ;#@''`.,.'''##                        
                                                                 +#+#'#+@:+#@@ @.@,'@'`@@@#;.;..;#`.@                        
                                                                .#:@+.@:@@##@@`@,`#@;' @#@@#..``;'`.#                        
                                                                ##,@' @@@@@##@`+#'#@`,`''@#@ ` `:; '#                        
                                                                +;;+#`@;#@@@@'',,@,@+;..:#@@ .`:; :+                        
                                                                ';#@@;@+@@#@@'+ @`+;;;@ @@@ +;:@' +,                        
                                                                @@@##@;; @#+@@@# ;+#+;#'+.,@@.; +;+.',                        
                                                               `@ .+@;: #'#+#+@;#:'#@#'#'@''@@@:.;;+:+.                        
                                                              ':,:# ,,. :, , ##+@,@,#' '+#@#@@++.:+++`                        
                                                              + ##:`#.@;#@@@@+,: +.,@;:' ''@;:',@ ;:+`+                        
                                                             # #,#+:+;:@@#,;@@@`` #@@#:@,+:# :. @`#;;.+                        
                                                             @,;,;@'#;+@@+'##@@+@@;` @#@#',,+'@:,# :;:,#                        
                                               ,;#@@++@@@@##;,      @ '`;@;+@+@#:#@++##@#@ +.;##,;:@:#@@+; ,..#+                        
                                             :@###@,.#++@#:#@''#@@+;+:`  +;,'+'@;+#;@@+@;#@:#'.;.# + ;+`+'@`@;#@'.: +:                        
                                            :@;@.,'#+@@';#@@`@@@;,@@@,..,'@+,:`@`' ##@`@@@@#.+#@#'@`#@;@,:;@@;,,`+@;`'`,::                        
                                          :';;@@,@;@##@'@@@@@@++@@'@#+@#@@@#.;+@@`.;:@+@@ @+,@'@:':@@@#;@` #';`'.`:@':,`:.;                        
                                        ,+++'@@'@++@';@@@,,@:#'++#'#:#@#;;@@++,'@@@`+,###;'@+@;+,@;@+.#`#@+:#';.@`;.@++:.',:                        
                                        ;+@+,#'`@#;#@::@@';#,@''@;;.#@;:+@ @;+@@@@##,#;@.@;@#'#@@;@@`'#:@#;':.: @@' :;@. + #;.                        
                                      `':.@++'.@.#@#:;@'##'@#+@@+#;#.,@#@@@#;:#@@@:#,:# @ #@;#.@#@:+@@.'.#+`@ # ;'+` ;@` @ ,:                         
                                      +#.@#@'@@;;@+@#@'':+'+'#;;#+';@;,#@.#;@,##.'#;.@'#.+@'@+@:@@:@#.@@@@.@@+#.`@;#.,+@. @`,'                         
                                     ,':'@:@#@@.@@.@'@@@@.@+@`#+`+@`@#+@#`++';#;#+@@`;'@;@.#@@#@@,#@@@#@,,@+++@',+,:@ +#@@+#`.#                         
                                    `:,:@@'@'@:+@,:@+@,@`+@`#,:,.+ @@,##`.@@#@+'+@@.+@:@ @...#@.@+@@ #'@,@@'@:@:,@;:'@`@@@#:'#:,                         
                                    ;'' @@,:'@,@'`+'#@@+ .,`.#+ @;;@.' +#@'+#:##.#',@'#'+@#@#; @@'#@@@#'':@@:@#@; #+,;@`@@@':;#:`                         
                                   ''# @@+.@+#@:;`@#@;'+@:' :;.+;+',`;:#'' @#@+'@@..@@@'@::#:##+'+''@@@,+@+;@#@'@#;@,,#,+@# ;,'+                         
                                  ''+@+@@@.@@@.#.#,#;+ +:'..@.@`:`,:@;+`.@@@'#`@@;+@#`#@+@@@:@,`@##:'+@;@@@:@@@@;@,@# @',@;.::,+                         
                                  #@'#,@@@:@#@`:'+:;+; ,,,``;+`:,..#`'`+@@#++;':#@'#'#@',@:+@@@:# @'@+#;',,@#.+;#@+#' ;'@@#;#.' '                         
                                 #@#+##'#@@#@#,#',;@::`:; `+' : '+,++;@+#`':';++:'.#@@@+#`@+:@,@#`;#@+@@',@#@,;,.@ @#@:,`@@#`'::,                         
                                 #+@@@.'@##@+@' '`;#`,`,`` @` # ;';@ #,,:'.@;,;.+@+#:`+@#@@@@'',+@`@##+@:@`@##@@@+;@` '.##@@;@',                          
                                #+@@;@@#,@`'+; @,#'`:`,.` #,`; .,+;`+`#.,'++', @@ #++:;#`.@:@@.@,#`@'@@@@#, @'@@+.:#'#`',,@#+@:;                          
                                @@'@'@:#,@`@;@#@;;#:,`+`,`;`';```;.;#:`.+#.'`.;@..'@+:'@`;@`+@+#@#+.@+.@@+@@#;@@@@;+@@@@ #+@#'+:;:                          
                               @:@@#;:@'#;@`#.+#;. ` '; '.:,.`:`.;@+ #`+.+ '@#:@@,;+;+#`@@#.#@ @,:#:#+:'#;@.':@,,#:@,@@ '@@@'@,,                          
                               +:@+@.+@#,'+@.',` ; @ #+ .., :. .``:'@'#:#;,.+;++##;;#;# #@',@.#'@##@@.:##@@@@.+.+@@@#,@@#,@:.#@@`;                          
                              ''@+#`@'#';''`:` +' +`:+ :`, .. .'';.` ;@.,'''#'@:#',@@ ;@+@+#;';@#@:@.@;:##@;''@: @@@##'',,@@@@@@@                           
                              @#@@@.@`',++##;:;': ,:`: + `` +`@`';;: @@`++:+;:@#@+';@,@@##,,@`+@@@@@@. #'#@+#@'@:#`.@@@@',+@+@@;@'                           
                              :@#@:@+'#@.#@,`;.`., .;` '+'+ :@, #@@` ;'.@@ :@.;@++@:@#@@;###@,+@#;@+'@:@:@;@@#@#@.@#.,@.;@@+@''@`@.                           
                            .@@@'@@+':+'+` ,::;; ...; + + :+,,;#+,:@;@;@ :'#,':@`@#:@@;+#+:@##'+@`#@;@''@@+#.@@@:@#@#@#:::`#@@@:@                           
                            ':#+,@@@:'@.+'.;,:` `. :. :.;' ++:#.'+#';+@+#`++#;@,,`@@;@;.@'@`'@@#@#:@##@,,`;@@,`+.+.@@,@+@+;+``,.@:`                           
                           @.@##@@@@@:;.`:@:.`'#.;. ' #. +@`;;.''#:+@;`@'':@,#,;+@@#.;'@`++;#;.#;@''+#@.,@@@@#`#`@,@@'@#,'+@;@@@#@                            
                          `@+@#':#''+ ' `,'' ';'., :':, +,@`@;+;#:`#;`.@ @#:@;#' @@+:+@#;`@#@,#;'@+@.@@+#;,+@@@.@@:@'#+`@@,+@'@'@+                            
                          ;@:@+;::+#.,@ +;.' :`,, :..#':#`#;''#'#.@@ +@:.@:##.;.'@'@#@###`@#@:@@@#+@;'@+#@,#@' @'@@`@ @#:'++;@##@@`                            
                         #@#####@,'+`+.; ,;  :'.. . ; .@:.#;++.#@@`@##@`,;'+@'@;@@@#@+;;@,@'@@@#@@;#@@@@'@#:@@':;@@`.##@@,##.@:@;                             
                        '+;@+#`'.'@: ++;,,'  :,`, ;,`@ :;' +';#.'::;#'++:@@@@`:+.@'@:#@,#@:@@@ @:'@'+@# @:@`@@'@+`#+`#+@#..+,@`@@@                             
                       ,@:@;'@#`@.@;@.: ,:'   ' , '```;;,#@ .'#@;'###':,@:@#@.@'`@@@;'@##+@+'@'.@'@@#@#@,;'@,#+@#@@@,@@@##+@,,@@                              
                      :,',#:#;+';+@`:;..,  '  :, ; :+ ; # @+#:#@:@@@@',@#;''@;.++`###@:@@@@@'@@@@.@#@#@@#@@@.:@@;##@@@@:#@#'@@@'##@                              
                     .'@.`###.@@ ;+++# @:`;  `:.;.` ` : ; #;' @+.@``.`#+@@'@;@#@@@@` @+##@@@,@+@@:@@@@@@@@:#,@ @@,@,@@'#@`@''@+++';#:                             
                    ;#;+`:#+'`+@'@@#,@ @`,. , :' , ,; .` ,.:+'#@@ #@+;@+;,@,@++@;'+@#.'@@ @'@ @'@@@@#@#@@`@@@.++@@@@#@###@@@@@.::++`@,                             
                   ,+;:';.:  ;::+,' ;,+:;' ... ` ;: `: ; `:@;# '@#;',@``#@@@'@,#@;#`;@@@@@@@@@#@;:@#@@#@#;.@:@''`#@,@@:#@:@+@'#@@+@;++##@,                            
                  #:;,; ; `,;.#++@;@:' ', ';:, +: ., #:`:;+@'@++@#;@#@;#@@:`#;@#@@+@@@;#@@'@@`@#+@#+@@'@#,@';@@@@ @#'@@ @@:@.@:;#:@;#'.+ +:@#                           
                  :;;:, : ,.` #;+++,, ; +.'`..   ; ,.,#.:;:'@;,:'@;;##'':,#.@@;:+.@@@`#@#'@+'#.#@+#@@+@@##;@@'@@##,@+#@@,;@@`@##@@@ ,@;+;@,` ++:                         
                 '+ .` ;.`  :,.@:+,@' ````::.: ,, :,:' ,`+:;@#@+@+@@'`.@'#:'@'@@@@@@@@`@.@#;@+@@@@@@@@@'##'@@++@.@'#;+@;@+@:@+.'@+#@.@+ #`@ #:`+;`'`                        
                 .' ``, . :;.`@'#;;`, @ #;. ` ` ` : `' +;@#+``,+@#;@@`@#@@@@#@'';@@@#@#@:+@++@+@@'@#@;'#+@@#@,+@@+'@#@ @#@+'@+@@ ,@#@' @+@.++.`#,+ +                       
                 #.; ;,```  :,:+'#,'; ,`` # #  ;: ` ; ;'+,.`.,. @@:@@`@#@+@@+`@@+#@@@@;@@@:@@ '+ ,'.';@'@#. `,; ,'#@ .,@@,@'@@,##,@;;#:@@#. +`'```#`                      
                 + ,  . ,` `#;'.;`:,  ;` ' .  .: ; , @#`:'`;::,,#@@+@##.:+@@@+@ @@'@;'@@'++;+```@;@@@@` ,+#.:+@@@# ,@@.,#+,#@#@@@'+@' @++`@ .+';:` `'                      
                 :  ;,.: . +`.#++:;` : '.  ';  , `:+.'`: . +`##+:'@.##@@@@'@#@,@@@@#'@@  ;,`.,@##` ,#@@@@#@@#:.'@@' +@ @:+@,@+#::@@ @@@ @;`#+; ; ,@: #`                    
                , :  :` ,`. @##,'.,' .. ' ' .:,, : '`; .' ''+ ;; #+#@.'@.'@`@#@@@#+#@@`# .+# ,+@`+ `+@@@@#+;;'###, `, .+'#`@@@+`#'+@'@@ @@@`;@#@@;+ ,` +: ,                    
                # '  : ` :`:+:.;. .  ;. , :: , `,`;`  :.' @` ,# `+#@@;#'@@@@@@@@#@+`#` #;,,@' `'.`+:.  ``  .:+#@'. `'# :#+#@@@@+@@@#@+.@+,#,,.`.@.,.@+@                   
                ,. `  :+ '@@;@, ` ,  :; ` ;`. , '; .;`'`: : +:`@.@@#;@##,@@+##@@, #`'+#, +@'``.'++',  .@+#.,#:'  ,# +@@@@#` ..'##':@@@#@#., :@ `@; '#+                   
                .:, :. `;` +: #` ; ,` ' #. :`+ ,``:  :, ` ,.,+ `@`,:@@#@@##@'#@@' `+ `@@. ##. +.     '  .###.'.:#.`;+,`+..,:@@@@#` .`+@@#+',:.#` ##+`;                   
                .:`  :,. +:@:'' ;`  ;: ; #;`:'`; ; , ,,. .`` `;``:','@#;.#@#@''@@+. #@; @,        ,@+,  , .;';`:+ .':,  :+#@@#@#+,,.@@'@  ##.`@, ,                  
                ; , ` . ;' .#. @; .:, `', `:# ; .  :   ; ;: ' ,; ,:+;@;..@#.#@,@`,+::' #+`        ``   `:;;:,  :+'`'@';;##; `,;': :@` @@#@: ,@. @:`#                  
                + . . , `,`': '.  ; ```;,:. ';` `'  :  :  ` '' `#`':@,@@@@#@,;@'',+@`;,:               .,   :#    ' ,:`  ;: @'@#;''@+ #++;                 
                + . ` ., ,;@;' '; # ', ,, :`:::,`;   ` `; . . #. +';##`@`@`';..@`.::                            #` . #,:;@`# .``                  
                : : , , .+ # .,`: `;`   ;`,.@ ..;  : , @'+. :# .,,'#@@#@@@#@'#@ +'                               `@``@@ @;@++'                  
                .. , ., ., . ;.   `' ;.`,+: ;'` :. ``` ` `+; `:.#, .@':@.@`'#@; ;                                 .; +@;..                   
               `.;,. . `+ ; :`,; `  :`. +  ;   ;  '` .::  #,#`.:.`@'@@:@: @@ #                                   #@+#@                   
               . ::`  , .,`,:.',, ;, `: .;. ' '  : + :,  : ,,,`.`#:;+'@+'.'#+ '                                       '                  
                : : ',` ,,, ' +`;.;; :,``:`:::@ ` .. `  ,:, +;.,'#@@##+:: ,:+; '     ;,                                   ;@''                
               + : :`: .'.: ` ;:.. ` ' `; . ;` . , , ..   :+`+;:;#++#'#.@+;@# '.    ;@';,,:                                  `+@+               
               , ,,, ,,  ;' ,,... , + ': `' ' ;' '' , . `#; # `,::@'#`+#@` ::                                           @               
               . ';: ' + '. +;  : . '` .;.: ::.  ,  :. ++ ;+;',`'@@';@;+@ ,.                                            #              
                ';' , .':, #; ... `;,, :.: ..`:; `+ `,`+@ :@@;@ ++@:'+@@, #@                                        .     #              
               ,`; :` . .,; ;; .`;  ;,': `:`  +. ' ,,'@''`#@.'@;##@;@,#: ',                                         #     #`             
                :.'``  ,  ;;; ;.':+: ` #. #,  ; . `` '#`##,:'@#'@ '@;@@`.` '                                         `     '             
               ` #;`'.:  ;`# +.@+@. : ';` +::` #;:  @'+@ #++@@@`@@ @@:' .                                         +.     #             
                ;@.; `'+ '. # +';'@`:' ':: ;`: `, ;':,.::.@@':,,@#@@,@@+@@ .                                         ```     `'             
               `':; ; ., ';'# :#,,@;.#+,,; : ,`` `#@ ',. +@@+@';@ @ :@:'+`                             ,;;#:'`         `@      ,@            
               .@.:: `'+ ;;;@ `++.@'#'@++,,. . `.', @ @#@ :#,+@::@,@#@@@;`                            .'#..; # + ,.:`      ;`#+,       @`           
               ;';` ,:`' '+:'` @@;@'#++@#,.  ,;` +,, +,;:@:'@@+@`@@;@:,@                            #: ++`. + ' #   ;    . :#'        #:           
               `@ .. ' :,#'.'@ '@@'++.++:#; .`` ;, : `':++@'`,',@#+@+#@+:                           ;;'' ;# ; + ; ' #   +   `;`:,;+        `@          
              @@;.;``;' +#+`@@,+@# +;,@@':;  ;+`.##++#'+@##@@,@@@#`@;@#                         ::+@;@; '# @ ; ,`,`;+   .   @ +#+` ,`        ;,         
              ''#,..; .  ;@#`.@';#' :#:@. ; # , : ,:#@.#@@@@@;:;#@@::@                         ,@.# ,;#`. ; , ;`.,   +  #@+``#.          ;:         
             +:+  :; ' `# :@@` @:;@::#@#@: `. : ., @ . @@@;@@;,+@#+@@@'@                       `,'' '    ' , + . @ +@ '     `+#+. +'         '         
             # :: ;'`,:';@ +;#, @;@@@#:@@';'';' : ;;:+..`.@#@ #+##@#@@+@                                   +.; @:     `' #` + # `        #        
            # @ ':;;;  ;@ #'++ @@#+@@+@@#. , ,:., . .#,@@,@@+@;@#@.@#                        .           '` ; `     ;., #` ,.         :        
            ;  ;+;`;`,' `:#'+:#@`@;@+@@`@;. ':: : .'.;#::`@:##@';@@@,#.                         :            ..@ .     @ '``# , # ;        '        
           @  #  : ``::+;+''#@@`@`'@+@+ + `:` ;`;:`; ,'`#`@`@##@''@@                          `,           @ '@ `    +; # ; # :`         ;        
           '  .,# :: ,@;@@:@@@@@',`@': ':;``#. `;+'@+@;#,@;+'.@#'@                          ``:           , '     # ,; `, # :        +       
          @`  +',;` `' '#':@;@@@@+@+# .+` ; ,:@ # `:` '@:@@@#@+#'+#;`                         . ` #           @ : ;     ; # ' @ +         '       
          ,.  +. `` ',;+;'@@@@,;@'@  :'':@ `.+```, `@'@@@;`#: ..;'+ ,:;               `,`        ;.: ,,           @ # :     @ ` + ' :.  :        ;       
          :  `':,; ` .':++@@;@#.+@@  '+.``;+ :.`.,#'@,.@+ ;```` `;`.: `:+,             +  :       .+;: ,+           , @     #+ ` , .`# ` `       #       
         +   `', .' :,#+#@#+@++#@,  +@'.,+`' ,.#`. .`+ ' , ``  ' ,'#. : .`            #  .       . '` `           ..,#     + @ @ + : # : :      ,      
         `   #  : ; +,,##@##`@@@@;  `@#@#'`. .'`+.'``, ' ,`;'  : .;  +@#@:             `        .'` ##`            ; ;@     # ` : +` .` ,       #      
         :   #;` . .+'#@#@;@#@;@   @@@+@:.#  '`# :` `+; . .  +## ,@             `         +,+` .# .,           :':      .: `' ' # '       ,      
        +     , # `.@;@##@@;@#@`.   #@@@#.+;:. #`, ; .  : `' `,. ':+`  ;'.           ;          ,.' ` ;           ,: :      + , @ @ `. , ,      ;      
        '    .+ ` ,.#:#@@@+#@@;     #@@@`+, . . ,` `' '`  ++.  #;, `; #                      ' ,+:           @;+ :     + @ ,`.+ # ` `     +      
        ;    #. ,  :;;'#@@@+#@@ ,`   ,; .+#..,@@ `,; ,: , ' ';  ;'+ `##@+@          ,.             #.,           + `      , ' . `+ +      `      
       ,     ,:,' .' @;:@+@#:@@ ,+   `#@@' +@@:.'+:;.' . `  ;;''  @`.  ;@:        `;,               #;           @.'       , @; :  . +     ;:     
      `     , ` `,.+ @##@`.@.@# : . `  # `#;+'  :#+'+;.#:##`#.@# @,,+' '#',:;##       . ..`               .;            @`      + :; +# ' `+     @     
      `     @..' ;`' @@;@ +#'@ ',   : ,# ;` +#.  `+@@:##@@#,.',:.;#+  ;#,;:       `.#;                : `            ,      ';:# ': . @      +     
           ';:` `'`@@##'+:@; ' ` . , '., @: `+::@'+,:.   ` `,.@''.,..:`#;        `. ;               . ,            `        .;. # ;@      #     
           ,. , . .:,@@@.+##@ +: .   # :` # ;, @; '@'@#+@@,,`;#; '#;,`.@`         ';;                ; ,            #         .# ,.#      ;`    
           '+.: ;.,`,@@@ @.@.`;   ; ' #.`,,@;';` . , ' ;      :#@:          ' ,                ' :                      #'# # .     @    
     ,      ,:' `;.`:+@;;`@@ ,+ ,   ,;+ `.' ;   `, :`                   +                 +`             '.         ;' , :``     @    
    `       : @  ' ,@@@@+.@;:;   :  :,:  + '   `` #                                      `              +        `+ . . ;.`     @   
    ,       @  :`: :@#@+.@@ + , . `#. #;@,'   : ,                                      `               '`       @ + #: ;      @   
    #       #. :+`::'#@@#,@,; `    ` `  ;:;.'   ;                       ;                                '       ,:; `#`@     # @,  
    `       ,' ,#`,.'@@@.@#``+ `  ;  ;  `. ''                ;          `                                '        : '``',     ;@ #  
           ; `  :,,:@@:@;@`,+, , . `  +'`#               ,          `,                                        + :# @ : ;   ,@' `  
   ,       #; : `+:++@,##@ @'    `  ;# ,; `                ;         #                                         ;. , ;, #,: ', ## `  
   +       @# ; @;'+@+;@' +,   :  ;  ' , .              ..          `                                        @`+: : + ``@ @`+ ;# `:  
   .       @;  : #'#;@@,@,`:    ; .  @ ,`               .,          '                                         #.`# @,++,,@.@ @:`+.+'  
   `       @ ` +.+#;:@@#; +#       ` #: ,              ++                                                   @ ` .+;;#@'@@.@#`. @#  
   ;       :@`; .:'#+:',,' @'    ,  # `  `              #`                                                  ; #` # `'`@,.@@,'@;; @@  
   .       :@,, #:'@@### '     ,    ` `             `'                                                  `@ ';.@ @ ;@; @;:`#@# #@  
          :,' ,.#,#@@,@, ,    `     :              +                                                  + + ;# @'# ;,@;@+#,`',';@  
  .       '`+ ';.'@@,'@ `.    #     `              +'                                                 +#+`;  : ':.,' ,@#:+@++ @`@  
   :       # + +' :@#@'@ ``                         .                                               .,.`'' + '@+ @#` @;.`;.@ @,@  
  `       +.;;;# `#@@@@  ,         ;               ';                                               + ,@` @ ;# @;#,;.@;@@@;:+;++'#, 
          :'`,.#`:;#@+           .  `            `  :                                         , : . , `' ,#`'. +;@ `@@ .@,,++;@ @ @;: 
          `: `++.#@@''             ,            +,:                                        # . @: ` ' , `: ,# #: @;+,,:#.@+:., #:# @,+ 
 .         ,` `'@@+'@@           `  .             ;`               ;':,+#`             ,      ', ,'`,+:` `+, + # '; ;+ #``#;@ `@@ +#'@@@@'`;`,#@  
         ` ':``;+@@#,@           :  :,+            `.               ; . ` .::       `;#  ; ` :,:':''#,# @ ,`  @ , :' ' ,  ;, :' #, @:+;;`#`'.``,:@ # @:@  
 ,        ::;'++,.@@,,#           '  ` #                          ` ` ' # : :#;       . +.` , :  ` .: ,` ' , ` ` ; ''# +  +` '; ' +'@ @+: ,+@+ +.,: ';@# 
  ;        ;',;@++'@@++#              +            ,              ' + .` : .`:;`      . ,;'.  ; '' , ,.: + @``,' , ,:;;;. ,. ; `+ +. :, +#':..+ +`,' '.;#' .@  
 ':+.       ;:` .@'@@.;@'              `           #             : ' + ' : ` ' : ## '`   `, , `' ' ,  , ,` : ;' +; #` +,` + + '' `+, # `++` @##  @;;` .:    
  ;   :;;`    ;+` ';@@@@@:                         `             ` , ; + + ; + + ' .,      '#+; `` `' , `'+ ' : #  `' '+ .' `  ; ,;` +' ;.,;';:.,```       
      `' +;. ':, @@@@@@:,                                    .: . .. ; ' # , : ` # ; ,;    . .@,+ ''`+ +' ` , @ ,'+ ' .' .,. :: '. + ,;`:+,   :           
          @'' #:;#;@;,                         ,     ``..;;;;; `, , '` ``: + . `` ,' ; .@ '     '.@.``` ,   @ '; @@.@. # , @  ,'++#:           `:;` 
          @'';.#:@@+#; '#+',.                     +```.:,.`      ;; , : ' ` ,. ; . . '` # @  ;` `             .  , @:;';::;:,..``          ``:,`    
          ',,+`@ @@:'.     `,;'''':'''+';';;'+':..```..';;:,...``+  .'+#++:,`   '+ , + . @ # `. `  ; + +#` @+ : +,::             .:;,`:              #'::.`       
         `.',#:@+@#'.,                                 #@@:.:'  : '.'`.`, # ; ' @.,;'@+;:';,`  ...,:,,...` `,:';                   #         
         `;+  .:+;:',;                                  .....+      : `       ::.                               #        
           ;++;@@  .                                                                                   .        
       :    + `; ,;,@##   ,,                                                                             `'+.``      ;.  
       ;'`   + ;  ;,.+;     ;.:`                                                  `,:,.`           ```,..,::''+';:`        ,@.   
        .:,``  :+++;,    ,  +.        .  ,:  :'+:    .,;;+';,. `  ;#++''++;::.:,,...`          `.:;#'+''.`     `:'++;;;;';#;:.`             :.`.,,,,.;,`    
         ; ``      `:`         `::. #';`   `+;,`        `:+#'`           `.;#+##'#':                                `;,:`.,       
           '''::`.,+@       ``;:,`   ,;;`' `.+#;,   ``          .'#;`                                   `.,;';;;;:..,;;;,.            
           '`,` : ;#:#,  ;...,;..`        ;                    .`  `..,::;'';;;;;::;,,..``   `.,:';:,.``````   ` `                            
               ,;                                                                                           
                                                                                                          
         `+'.        `;#@'                                                                                     
                 ,':   .+;;;;,`   ,:,                                                                              
              `:;, ``@'       `    '          `,'''''+:                                                              
            ``` , : `,+.#        `.'''+,.``  ``.,;;;;.  `     +.         `                                                    
             @.  ` ++:'               `;,`:;;;;##     ;                                                               
             `,`.`  @ +                        ,  ``` .+++:` `:;#:````,:;'###:                                               
              . ::  '.'                                        ;#+'';;;;''''';;:::::.,:.`````     `       ```:::'#                
              ,,. `+ `#;                                                                                       
               : . # +                                                                                       
               '`. ';`:                                                                                       
                :   `':                                                                                      
                + ' `#@                                                                                      
                `, .:..                                                                                      
                 ,  : .;                                                                                      
                 @ : @                                                                                      
                  ;. `.                                                                                      
                  +  #                                                                                      
                  '  #                                                                                      
                   ` :                                                                                      
                   ;: +                                                                                      
                  .+ `                                                                                      
                   ''                                                                                       
                   `                                                                                       
                                                                                                          

Předpokládám, že už jste se někdy setkali s jednoduchými obrázky, tabulkami či schématy co byly nakresleny pomoci ASCII znaků. K jejich vytvoření není třeba nic než textový editor s neproporcionálním fontem. Ovšem s utilitou, jako je asciio, lze taková schémata tvořit a upravovat rychleji a snáz.

Protože své poznámky píšu do plain textu, kde využívám při formátování wiki syntaxi, tvořím takové jednoduché tabulky a schémata čas od času i já. A přesně na tohle se hodí asciio. Aplikace je napsaná perlu a využívá GTK2, tudíž vyžaduje okenní prostředí X serveru. Má ale tu výhodu, že vytvořené obrázky lze kopírovat z a do asciio přes schránku (clipboard).
Keny – rmlint Kategorie: Kenyho
Znám velmi málo lidí schopných udržet pořádek v uložených souborech a mají můj obdiv. Většina lidí to vzdá a situaci kdy začne zápolit s nedostatkem místa vyřeší tím, že si pořídí větší disk. Jenže takové řešení – obzvláště těm, kterým na datech záleží ­– leze do peněz. Žádná kapacita disku není nekonečná, protože místo zabírají nejenom nově přibývající soubory, ale také soubory zduplikované. Nejběžnější formou zálohy – obzvláště u těch co neznají git – je prostá kopie souboru. A když pak dochází místo řeší situaci tím, že obvykle zmáznou starší zálohy. Ovšem je dost lidí, co jsou schopni bez většího přemýšlení a nostalgie smáznout i data která jim později chybí.
Keny – Internetová komunikace Kategorie: Kenyho, Main
Jak vzájemně komunikovat a při tom se vzájemně neprudit?

Zaregistrujte se

Je to nejsnazší cesta pro zajištění této wiki s obsahem, který vás zajímá. Zároveň tím získáte možnost, aby vás mohli kontaktovat ostatní uživatelé, aniž by k tomu nezbytně potřebovali znát váš e-mail – vaše soukromí zůstane zachováno. Více viz Nápověda:Zprávy uživatelům.

Keny (diskuse) 16. 11. 2016, 18:06 (CET)

Upozornění Žádost o založení účtu ještě neznamená automatické schválení. Součástí formuláře je políčko "Další poznámky" – je určeno pro důvěrné informace, které se nikde jinde nezobrazí. Uvidí je pouze ten, kdo bude založení vašeho účtu schvalovat. Sem můžete uvést co jste zač, pokud nechcete aby byla tato informace po schválení publikována veřejně v rámci vaší uživatelské stránky.

Nezapomeňte, že na e-mail, který použijete při registraci vám přijde po schválení dočasné heslo, ovšem registrace bude plně funkční až poté co po jejím schválení uplyne bezpečnostní interval (cca 3 hodiny). Se změnou hesla na jiné tedy musíte vyčkat.


Keny – Zpracování PDF bez textové vrstvy do DjVu souboru s textovou vrstvou Kategorie: Kenyho, Main
Jak jste možná již zjistili, zdejší archív má většinu vícestránkových dokumentů ve formátu DjVu. Proč to tak je, pochopíte když se s tímto formátem blíže seznámíte. Z laického hlediska je důležitá především ta informace, že DjVu soubor, vytvořený ze stejného naskenovaného materiálu je mnohonásobně menší než soubor v PDF.

Kromě toho DjVu používá technologie, díky kterým lze s takovými soubory mnohem komfortněji pracovat. Tady s nimi pracuje především zdejší knihovna, ale pro mobilní zařízení existují aplikace které umožňují DjVu soubory odsud stažené bez problémů číst na mobiech a čtečkách.

Tento článek je ale určen především pro ty, které zajímá jakým způsobem a jak rychle se takový soubor udělá.