Aleš Kapica - Keny Otter

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search
Aleš Kapica - Keny Otter

Aleš Kapica - Keny Otter (⁕ 14. March 1969, Ostrava-Vítkovice) správce tohoto webu. Publikuje zde jako User:Keny. Vnuk woodcraftera Karla Kapicy, prasynovec woodcrafterů Heleny Kapicové a Antonína Lenarta z kmene Blesku v Kunčičkách u Ostravy.

V roce 1981 spoluzakládá s kamarádem z dětství Robertem Gattnarem - Bobřím zubem a Radimem Šebestou - Rychlým Šípem ve Spálově kmen Ondatra.

V říjnu 1981 době se dostává do družiny Bratříků, při Domě dětí a mládeže na Čujkovově ulici, kde se seznamuje s Jaroslavem Balonkem - Kilim, Tomášem Lukeštíkem - Tonym aj. Krátce na to se úplnou náhodou a ke svému překvapení dozvídá, že jeho děda Karel Kapica byl v mládí členem Ligy lesní moudrosti, o níž se do té doby domnívali, že existovala pouze v USA. To byl klíčový okamžik kdy se rozhodl při nejbližší příležitosti se svými kamarády Ligu obnovit.

Na podzim roku 1982 Miwi Bratříky rozpouští a většina chlapců přejde do 4. oddílu Ostrava. Keny už nechtěl vstupovat do žádného oddílu skautského ani pionýrského typu, ale pouto ke kamarádům bylo silnější. Nakonec ale stejně všichni oddíl opustili – jako poslední Kili.

Podmínkou, kterou si stanovili jako nezbytně nutnou pro obnovu Ligy byl kontakt s jinou woodcrafterskou skupinou. Jenže všechny skupiny co znali jely buď ve skautském či volnomyšlenkářském trampském duchu.

Po prázdninách roku 1989 zakládá Keny neformální woodcrafterský spolek E.T.Seton klub (Ostrava), který kromě kamarádů z Bratříků sdružoval i dospívající omladinu z jím vedených oddílů a jejich kamarádů. Ale záhy na to v listopadu roku 1989 proběhl převrat, a ještě v témže měsíci ohlašuje E.T.Seton klub (Ostrava) svoji činnost a prostřednictvím letáku se pokouší oslovit studenty.

Na jaře 1990 se pak objevila zpráva o ustavující schůzi Moravsko-Slezské Ligy Lesní moudrosti – organizace, později přejmenované na Woodcrafter ČR (zanikla v r. 2004). které se Keny zúčastnil a tak se hrou náhod stal E.T.Seton klub (Ostrava) jedním ze zakládajících kmenů .

V červnu 1990 se konal u Sklenského rybníka sněm, na kterém byla obnovena LLM. Moravsko-Slezská Liga Lesní Moudrosti tam vyslala skupinu zástupců, mezi nimiž byl i Keny.

Po prázdninách narukoval k výkonu základní vojenské služby, ze které však byl v červnu 1991, po dvouměsíční hospitalizaci v Olomouci ze zdravotních důvodů propuštěn. Období ve vojenské nemocnici na Klášterním Hradisku v Olomouci však bylo zcela zásadní pro jeho další budoucnost. Během hospitalizace jej navštěvoval Libor Pecha - Norek Samotář – seznámili se na sněmu ve Skleném a Norek navštívil i tábor E. T. Seton klubu na Slezské Hartě, v červenci 1990.

Členem LLM se ale stal až roku 1992. Na sněmu 1993 byl zvolen jako Ranger LLM pro Severní Moravu. A opět začal vydávat časopis Messenger (časopis E.T.Seton klubu).

V roce 1995 však své členství ukončil – paradoxně těsně před tím, než došlo k radikální změně kurzu, která vrátila Ligu zpět na cestu woodcraftu. Stal se externím redaktorem časopisu Wampum Neskenonu. Znovu se stal členem LLM od roku 2000. Publikoval desítky článků o lesní moudrosti pro časopis Bizoní vítr a v současnosti také pro Woodcraft, zajímá se především o historii woodcraftu se zaměřením na činnost americké WLA.

V občanském životě pracuje od roku 2008 jako správce disklessového linuxu v laboratořích ČVUT na Karlově náměstí v Praze. Členem LLM je také jeho syn Quido a družka Radka Skoupilová - Waštewin.

Bibliografie:
  • Lesní junáctví (vl. nákladem, 1993)