Uživatelské stránky

Z thewoodcraft.org
Stránka byla naposledy editována ..

Každý registrovaný uživatel, přihlášený do wiki TheWoodcraft.org, má k dispozici drobné, na první pohled neviditelné fígle, díky nimž může tuhle wiki využívat i pro svou osobní prezentaci.

  • Tento článek popisuje jak můžete wiki TheWoodcraft.org využívat pro publikaci vlastních článků (blogů, aj.).
  • A také to, jak se ocitají články na hlavní stránce.

Uživatelská stránka

Mezi standardní vlastnosti MediaWiki patří, že po registraci má každý uživatel k dispozici ve jmenném prostoru Users (Uživatel) svou uživatelskou stránku, na které se může představit a případně uvést další informace ke své osobě, které chce prezentovat veřejnosti.

Tuto stránku si každý může zpracovat dle libosti, ale osobně doporučuji, aby každý na ní použili šablonu {{USER}}, doplněnou o informace, které uzná za vhodné ke své veřejné prezentaci. Použitím této šablony podpoříte to, že vygenerovaný informační box bude mít na všech na uživatelských stránkách jednotnou formu.

Diskuzní stránka

Paralelně ke každé stránce v MediaWiki existuje diskuzní stránka. A stejně tak i ke stránce uživatelské. Je to stránka, přes kterou s vámi mohou komunikovat dalšími uživatelé wiki TheWoodcraft.org. Má ji každý uživatel ihned po registraci – po založení účtu se do ní automaticky vkládá první příspěvek s uvítacím textem.

Obsah diskuzní stránky lze editovat úplně stejně jako obsah každé jiné wiki stránky. Rozdíl je pouze v tom, že pokud někdo nějakým způsobem upraví vaši diskuzní stránku, tak se vám začne v záhlaví stránky zobrazovat upozornění, že máte novou, nepřečtenou zprávu.

obrázek – s ukázkou jak vypadá informace o nepřečtené zprávě na diskuzní strínce

A pokud máte ve svém nastavení povoleno odesílání automatického upozornění, wiki zároveň na vaši e-mailovou adresu odešle zprávu s přímým odkazem na změněnou diskuzní stránku a link, přes který si můžete nechat zobrazit změnu k níž na stránce došlo.

obrázek – s ukázkou rozdílu

Uživatelské podstránky jako blogy

Pro zvýšení uživatelského komfortu wiki TheWoodcraft.org je zde pro všechny registrované uživatele k dispozici šablona {{content}}, díky níž – pokud o to máte zájem – může tahle wiki fungovat i jako váš blogovací systém. Podobně, jako Wordpress a jiné systémy. Stačí, abyste si do své uživatelské stránky vložili šablonu {{content}} s příslušnými parametry.

...
{{content
| category = Moje články
| content = perex
| from = true
| date = false
| author = false
| order = top
| font = large
| title = title
}}

Základním parametrem šablony {{content}} je category. Sem uveďte kategorie, ze kterých chcete zobrazovat články. Měla by to být vaše vlastní kategorie, do které pak budete kategorizovat články, které si budete chtít v seznamu na vaší uživatelské stránce zobrazit.

Založení podstránky

Blogposty se píšou jako podstránky uživatelské stránky. Důvod je prostý – budou pak existovat pak ve jmenném prostoru User (Uživatel), toho kdo si je založí, nebo nechá založit někým jiným. Uživatelé by tohle měli vzájemně respektovat a případné změny uživatelských stránek a podstránek dělat jen s vědomím a souhlasem uživatele, k jehož uživatelské stránce tyto podstránky patří.

Pro založení nové podstránky napište v adresovém řádku vašeho webového prohlížeče za URL vaší uživatelské stránky lomítko, přidejte mezeru (nebo podtržítko), napište titulek blogpostu a oklepněte. Wiki vám pak nabídne možnost tuhle stránku založit.

Druhá možnost je využít připravený odkaz. Ten se automaticky vygeneruje z odkazu napsaného podle následujícího úzu při náhledu editace libovolné stránky – stačí, když na něj klikněte. Změna se do kódu editované stránky neuloží a wiki vám nabídne založení příslušné podstránky.

[[User:<Username>/_<Název blogpostu>]]
PoznámkaMísto řetězce <Username> uveďte svoje uživatelské jméno, a místo řetězce <Název blogpostu> napište titulek, jaký chcete. Kdybyste si ho pak rozmysleli, můžete stránku kdykoliv dodatečně přesunout na nový název. Jenom dávejte pozor, abyste pokud možno nezakládali nový redirekt.

Titulek podstránky

Jako ukázkový příklad bych uvedl Willyho článek Uživatel:Willy/_Váček z_choroše. Když se podíváte na jeho uživatelskou stránku User:Willy, můžete vidět že se zobrazují pouze názvy článků z kategorie Kategorie:Willyho a jejich perexy (více k perexům viz Anotace článku.

To, aby se na podstránce zobrazoval čistě název podstránky Váček z choroše a ne její plná cesta Uživatel:Willy/_Váček z_choroše, zajistí šablona {{TITLE}}, která by měla být umístěna pokud možno hned ze začátku.

Právě pro tuto šablonu je důležitá ona mezera za lomítkem (v URL je zastoupená podtržítkem). Bez ní by vygenerování zobrazovaného nadpisu stránky nefungovalo správně.

Kategorizace podstránky

Pamatujte, že kategorizace stránky rozhoduje o tom, kde všude se odkaz na vaši stránku zobrazí. V žádném případě ji nevynechávejte a to ani tehdy, kdy nechcete aby vaše podstránka byla ihned vypublikována. V takovém případě použijte kategorii, kterou budete mít vyhrazenou pro své rozpracované stránky.

I když u kategorizace nezáleží na tom, je-li je uvedena na začátku stránky, nebo na konci, doporučuji uvádět kategorie pokud možno ihned za šablonu {{TITLE}} na začátku stránky.

Datum poslední editace stránky

Hned zkraje článku je vhodné umístit také šablonu {{lastedit}}, ideálně jako součást perexu.

Tato šablona se postará o vygenerování informace o datu, kdy došlo k poslední úpravě obsahu stránky. Tu má každá wiki stránka v zápatí, ale u odkazů na stránkách automaticky generovaných přes šablonu {{content}} se datum poslední změny (záměrně) nezobrazuje.

Ukázkový kód uživatelské podstránky

{{TITLE}}[[Kategorie:<kategorie>]]
{{subst:perex|{{lastedit}}
Obsah, který se  vytáhnout jako perex do automaticky generovaného seznamu blogpostů či článků
}}

Zbylý obsah stránky za kterým následuje parametr, kterým lze povolit či zakázat diskuzi k článku.
Zcela na konci stránky je příslušná kategorie z níž se budou články do seznamu vytahovat.

{{subst:Z|perex}}
PoznámkaPodrobněji o tom, jak se tvoří perex, a k čemu se to využívá viz níže.

Články určené pro hlavní stránku

Píší se naprosto stejným způsobem, jako uživatelské stránky. Rozdíl je pouze v tom, že se pak takový článek musí kategorizovat do správné kategorie. Veškerý obsah na hlavní stránce je, stejně jako uživatelské stránky, generovaný přes šablonu . Je-li váš článek svým obsahem vhodný na hlavní stránku, stačí, když ho přiřadíte také do Kategorie:Main.

Anotace článku, neboli perex
Je text zobrazovaný jako součást vygenerovaného přehledu článků na uživatelské, či portálové stránce[1], který má za cíl upoutat na zbylý obsah článku.

Šablona pro generování seznamu uživatelských stránek, tak jak bylo popsáno výše, předpokládá, že obsah perexu bude vymezen v rámci obsahu stránky pomocí tagů <section begin="perex" /> a <section end="perex" />

Šablona, která generuje podobný seznam na hlavní stránce ale vytahuje text který není označkován tagy perex, nýbrž main. Díky tomu můžete v rámci jednoho textu vykouzlit hned několik různých upoutávek – pro každou portálovou stránku jinou.

Výše uvedený ukázkový kód uživatelské podstránky demonstruje, jak se pomocí susbstituce (klíčové slovo subst před jménem šablony) vkládá obsah šablony {{perex}} kterým se z textu v parametru šablony vytvoří upoutávka pro portálovou uživatelskou stránku.

K substituci dojde až při uložení stránky, a text uvedený jako parametr se vloží do elementu section s identifikátorem perex, který pak bude vyhledávat šablona, co generuje obsah portálové uživatelské stránky.

Následující ukázkový kód ale demonstruje jakým způsobem můžete vytvořit z jednoho textu zároveň perex (upoutávku) pro hlavní stránku wiki TheWoodcraft.org, která zobrazuje články z Kategorie:Main:

<section begin=main />
Text který se vytáhne z textu pouze pro zobrazení v rámci seznamu na hlavní stránce
<section end=main />
<section begin=perex />
Tento se vytáhne jen tam kde se hledá perex
<section end=perex />
<section begin=main /><section begin=perex />
A tento se vytáhne v obou případech
<section end=perex /><section end=main />

Pro články co mají být součástí Kategorie:Main tedy platí, že…

  • Musí mít upoutávku vymezenou jako sekci s názvem main, která by neměla přesáhnout velikost jednoho odstavce textu s max. jedním vloženým obrázkem, o velikosti náhledu, zarovnaný k levému okraji – v ukázkovém kódu níže můžete vidět, jak rafinovaně lze se sekcemi pracovat.
  • Po jakékoliv, byť malé úpravě stránky dojde k její aktualizaci a tím pádem se na hlavní stránce, která se generuje dynamicky, vyhoupne do přední pozice. Proto by měly být do Kategorie:Main články zařazeny až ve stavu, kdy jsou dokončeny a obsahují smysluplný obsah.
PoznámkaNa hlavní stránku se umísťuje obsah ještě z jedné kategorie – Kategorie:News. Ovšem vždy jen jeden, poslední, aktuální. A zobrazovaný obsah se vytahuje ze sekce s názvem news. Do Kategorie:News se kategorizují pouze články, které zároveň mají sloužit jako upoutávka na nějaké výročí, akci, novinku či výzvu. Nepočítá se s tím, že by měly mít trvalou platnost. Nicméně je lze recyklovat, případně po expiraci zprávy upravit a zakategorizovat jinam.

Ukázkový příklad článku s obsahem prezentovaným i jako News

{{TITLE}}[[Kategorie:Willyho]][[Kategorie:News]]
<section begin="perex" />{{lastedit}}<section end="perex" /><section begin="news" />
<includeonly>{‌‌{big|120 let od založení prvního woodcrafterského kmene!}‌‌}</includeonly><section begin="perex" />
V x roce 2022 uplyne 120 let o založení prvního woodcrafterského kmene v USA a 100 let od založení československé Ligy lesní moudrosti (1922, [[ZLČ]]). U příležitosti tohoto výročí se bude konat vzpomínkový sněm.

{{#if:{‌‌{CURRENTLOGGEDUSER}}
| Sejdeme se 1. května 2022  na [[Samechov]]ě.
| Je nám líto, ale informace o času a místě konání je dostupná pouze registrovaným a přihlášeným uživatelům
}}
<section end="perex" /><section end="news" />

Komentář k ukázkovému příkladu

  1. Jelikož je šablona {{lastedit}} pouze součástí sekce identifikované jako perex, bude datum poslední změny viditelné pouze na Willyho uživatelské stránce
  2. Naopak “palcový titulek” zprávy bude pro změnu viditelný pouze v informačním okně pro “News” na hlavní stránce, jelikož je součástí sekce identifikované jako news, ale zároveň uzavřen do tagu includeonly (tj. kód určený pouze ke vložení do jiné stránky)
  3. Část, které je uvedena za “kouzelným slůvkem” CURRENTLOGGEDUSER zas pro změnu zajistí, aby informace o místě a datu konání byla viditelná pouze pro registrované a přihlášené uživatele TheWoodcraft.org
  4. V případě, že by text článku dále pokračoval (např. pokud by obsahoval další podrobnosti o místě a času konání akce), bylo by vhodné vložit pomocí substituční šablony {{Z}} ještě odkaz, který se bude zobrazoval na konci perexu zprávy, a upozorní, že text nekončí ale dál pokračuje. Viz následující příklad:
{{subst:Z|news}}

Po substituci by se do stránky vložil podobný kód, jako můžete vidět na příkladu níže, ovšem v rámci sekce s identifikátorem news

<includeonly><section begin="news" />{{right|{{int:article-continue}} [[User:Willy/ Pozvánka na vzpomínkový sněm|Willy - Pozvánka na vzpomínkový sněm]]}}<section end="news" /></includeonly>

Komentář k ukázkovému odkazu

  1. Celý text odkazu je uzavřen do tagu noinclude, aby se nezobrazoval nikde jinde, než tam, kde je vložen přes sekci identifikovanou jako news
  2. Do tagu includeonlyje pak uzavřen proto, aby se zobrazoval jen tam, kde se počítá s perexem identifikovaným jako news.
  3. A šablona {{right}} zajistí zarovnání bloku textu k pravému okraji stránky a link pak zajistí že se na cílovou stránku, kde jsou případné další informace proklikne i ten, koho nenapadne, že aktivním odkazem na článek je titulek článku.

  1. Více viz Portály.