Nápověda:Jak editovat stránku

Z thewoodcraft.org
Jiné jazyky:
Přehled nápovědy
Editace obsahu
Pro thewoodcraft.org
Knihy
Systém wiki
Zabezpečení stránek
Zásady

Vhodným místem pro vaše první pokusy s editací wiki, je vaše uživatelská stránka – dostanete se na ni, když kliknete na své jméno, pod kterým jste se přihlásili. Viz vpravo nahoře.

U wiki TheWoodcraft.org mohou prohlížet historii změn obsahu a rozdíly mezi revizemi stránky jen přihlášení uživatelé. Jejich privilegiem je mimo jiné to, že se mohou podílet na tvorbě obsahu. Jak probíhá proces registrace, popisuje Nápověda:Registrace účtu a přihlášení. Toto je stránka, která na konkrétních příkladech demonstruje základy značkování wiki kódu.

Začátečníkům doporučujeme sledovat, jaké změny v kódu dělají zkušenější uživatelé. Nestyďte se jich ptát, když nechápete proč byla nutná. A neberte si osobně, když opraví váš kód, nebo do něj něco doplní.

Pokud máte zkušenosti s editací obsahu z jiných projektů MediaWiki (např. z Wikipedie) bude to pro vás snadné. Základní formátovací značky jsou stejné a šablony, specifické pro TheWoodcraft.org, mají obvykle v dokumentaci také příklady použití.

Wiki TheWoodcraft.org zcela záměrně nepoužívá WYSIWYG editaci, protože při ní editorům unikají důležité detaily, nezbytné pro pochopení kódu.

Základy editace

Pokud chceš opravit nebo doplnit obsah existující stránky, hledej záložku (tab) s textem Editovat. Je to aktivní odkaz. Pokud na něj klikneš, otevře se ti kód stránky v editačním okně, kde ho můžeš doplnit či opravit.

Poznámka

Pokud jde o stránku s obsahem, který se dá překládat, je editace dostupná jen pokud je přepnuta na výchozí jazykovou verzi. V ostatních případech se místo odkazu na editor zobrazuje odkaz Přeložit, přes který se může uživatel, který je ve skupině Překladatelé, přepnout na překladatelské rozhraní.

Pokud se tato stránka bude jmenovat kupř. Pokusná stránka, bude nad editačním oknem nápis:

Editace stránky Pokusná stránka

Pokud jde o novou stránku, která ještě nebyla založena, bude nápis jiný:

Vytváření Pokusná stránka
Poznámka

Upravovat lze také dílčí kusy stránky. Stačí kliknout na link editovat u příslušného nadpisu.

Po provedení úprav lze kliknutím na Ukázat náhled vygenerovat náhled, na kterém uvidíš jak bude stránka vypadat po uložení tvých změn. Pokud je kódu více, a chceš ještě před uložením zkontrolovat co všechno se změní, můžeš zkontrolovat přes link Ukázat změny jaké změny bude obsahovat tvoje revize stránky. Revize stránky, obsahuje rozdílový soubor, co se uloží do databáze. Každá revize má svoje číselné ID, přes které se lze dostat k tomu, jak vypadala stránka po jejím uložení. Revize se dají také revertovat (vracet zpět), pokud obsahují nežádoucí změny.

Změny přes volbu Uložit změny ukládej až poté, co zkontroluješ že je vše tak jak má být. Všem, co nemají dost zkušeností s editací wiki se doporučuje, aby si zvykli náhled používat a neukládali zbytečně stránku po každé dílčí úpravě. Ale pamatujte, že se nemusíte editace bát, protože revizi, ve které je chyba lze snadno vrátit, či nahradit revizí novou. Větší množství revizí nepředstavuje žádný problém. Stránky MediaWiki mohou mít miliony revizí a na výkonu to nepoznáte.

Vždy je lepší změny průběžně ukládat, než je ztratit kvůli přerušené konektivitě.

Je-li změna v obsahu spíše kosmetického charakteru, je doporučeno před uložením zaškrtnout políčko Tato změna je malá editace.. Tato volba umožní z výpisu na stránce Poslední změny odfiltrovat dílčí úpravy a pozornosti tak neuniknou změny podstatné. Záznam o založení nové stránky, se tam vždy zobrazí jako podstatná změna, tj. tučným písmem.

Před uložením změn je doporučeno uvést stručné shrnutí čeho se týkala změna do formulářového pole Shrnutí editace:. Tato poznámka se zobrazí i v přehledu změn.

Upozornění

Při editaci stránky nikdy nepoužívej v prohlížeči volbu "Zpět". Mohlo by se ti stát, že tvé změny ztratí dřív, než se stačí uložit do nové revize.

Zásady pro psaní článku

Cizí text je tabu!
Patří k etice Wiki neodtraňovat nic z textu, který psal někdo jiný. Sluší se jej maximálně doplňovat. Pokud se ti původní text nelíbí, nebo k němu máš výhrady, kontaktuj toho kdo ho psal (o koho jde zjistíš kliknutím na záložku (tab) Zobrazit historii) a dohodněte se na případné změně.
Piš vždy hned od kraje
Ve wiki totiž mezera na začátku řádku signalizuje, že následující text má parser interpretovat jako tzv. "strojopis".
Odsazený text
Pokud chceš, aby byl text odsazený od kraje, tak ho piš klidně od kraje, ale jako první znak dej dvojtečku. Parser wiki kódu bude takový text interpretovat jako odsazený. Úroveň odsazení lze volit počtem dvojteček.
Oddělování odstavců
Odstavce se oddělují prázdným řádkem. Pokud tak neučiníš, bude text na vygenerované stránce slitý dohromady.
Zvýrazňování v textu
Text v textu lze zvýraznit buď kurzívou, nebo ztučněním. V kódu stránky se takový text vymezuje pomocí apostrofů. V případě kurzívy jsou apostrofy dva, a u tučného textu tři.

Znak apostrof ' můžete v MS Windows napsat buď po přepnutí na anglickou klávesnici, nebo přímo číselným kódem (levou rukou přidržíš tlačítko ALT a pravou vyťukáš na číselné klávesnici 39 - po uvolnění tlačítka ALT se apostrof objeví). Na linuxu (i u novějších MS Windows) lze apostrof psát také přes pravý ALT. A to tak, že se přidrží pravý ALT a pak se ťukne na klávesu, která má apostrof namapován na anglické klávesnici (většinou je na klávese namalovaný).

Založení nového článku

Upozornění

Nový článek lze založit několika různými způsoby, ale pokud nebude kategorizován, ani nalinkován z jiné stránky, bude dohledatelný jen přes vyhledávání a některé Speciální stránky, ke kterým anonymní uživatelé wiki TheWoodcraft.org nemají přístup.

Editovat a zakládat nové stránky mohou jen přihlášení uživatelé. Anonymní uživatelé tato práva nemají, proto jsou při pokusu o editaci automaticky přesměrováni na stránku Thewoodcraft.org:Deny_anonymous.

Založení nového článku přes editaci kódu jiné stránky

Většinou vzniká potřeba založit nový článek při psaní textu, který by na něj měl odkazovat.

Odkaz se vygeneruje již při zobrazení náhledu, když kliknete dole pod editačním oknem na tlačítko Ukázat náhled

Je-li odkaz v náhledu červený, vede na neexistující stránku. Kliknete-li na něj, otevřete se editační okno pro založení nové stránky, ke kterému ale dojde až po uložení wikitextu.

Více o psaní odkazů v kapitole Nápověda:Jak psát správně odkazy

Založení článku zadáním jeho názvu v URL

Pokud se pokusíte přes URL jít na neexistující článek, natáhne MediaWiki automaticky systémovou zprávu {{int:noarticletext}}, do které vygeneruje mimo jiné i link pro jeho založení. Přes něj se, podobně jako v předchozím případě, dostanete k editaci.

Založení článku při vyhledávání

Když se pokusíte vyhledat nějaký řetězec, nabídne vám mimo jiné wiki možnost založit i stejnojmennou stránku, pokud v ní stránka s takovým názvem ještě není.

Například po vyhledání řetězce Pokusná stránka se zobrazí hned zkraje i následující text: Vytvořte na této wiki stránku „Pokusná stránka“! jehož součástí bude červeně zbarvený link, přes který lze tuto stránku založit.

Založení přes šablonu

Červeně zbarvené odkazy na neexistující stránky generují i šablony. A to v případě, že použitá šablona předpokládá existenci nějaké stránky.

Syntaxe wiki

Je velmi jednoduchá, intuitivní. Kód, doplněný o formátovací značky se nazývá též wikitext, a jeho základem je obyčejný text (plaintext). Pro 90% obsahu stránek plně postačuje znát několik základních věcí:

  1. Jak tvořit nadpisy
  2. Jak psát odkazy
  3. Jak používat šablony

Nadpisy

Obsah stránky se logicky rozděluje pomocí nadpisů různé úrovně. Nadpis je text na řádku, který začíná i končí znakem = (rovnítko). Z textu napsaného mezi nimi, vygeneruje wiki nadpis[1]. Úroveň nadpisu je daná počtem rovnítek, který musí být na obou stranách stejný. Viz ukázkový příklad pro Nadpis druhé úrovně

Příklad
== Nadpis druhé úrovně ==

Blok kódu vymezený nadpisem, lze editovat samostatně, pokud to není zakázáno použitím systémové konstanty v kódu stránky. U rozsáhlejších textů tak není nutné editovat celý kód stránky najednou. Stačí editovat jenom blok textu vymezený nadpisem příslušné úrovně.

Nadpis jako kotva

Nadpisy lze v odkazech využít jako kotvu, ale u multijazyčné wiki jako je TheWoodcraft.org to nedělejte.

Multijazyčné odkazy na stránky, mají svá specifika. Pročtěte si tu odkazovanou stránku. Na konkrétních příkladech demonstruje jak se dělají odkazy a kotvy u vícejazyčné wiki.

Odstavce a zalomení řádku

Odstavce se dělají velice jednoduše tak, že se vynechá jeden řádek. Text který je v editačním okně umístěný na dalším řádku, se interpretuje jako pokračování přechozího řádku.

Příklad
První řádek
Druhý řádek
Třetí řádek

Interpretovaný kód bude vypadat takto:

První řádek Druhý řádek Třetí řádek

Občas se ale dostanete do situace, kdy nechcete vytvořit nový odstavec, jenom zalomit řádek. V takovém případě můžete udělat zalomení textu pomocí HTML tagu <br>

Při zpracování výsledného kódu v prohlížeči je třeba mít na paměti, že je tok textu automaticky zalamován na mezeře. Aby nedocházelo při zalamování ke vzniku tzv. sirotků, je třeba při zápisu čísel u nichž je použitá mezera vložit místo ní HTML entitu &nbsp; (pevná mezera)

Příklad
10&nbsp;000,-

Interpretovaný kód bude vypadat takto:

10 000,-

Formátování textu

Tučný text
'''Tučný text'''
Tučný text
Kurzívní text
''Kurzívní text''
Kurzívní text
Malý text
Malý <small>text</small>
Malý text
Přeškrtnutý text
Přeškrtnutý <strike>text</strike>
Přeškrtnutý text
Podtržený text
Podtržený <u>text</u>
Podtržený text
Index horní
Index <sub>horní</sub>
Index horní
Index dolní
Index <sup>dolní</sup>
Index dolní

Seznamy a odrážky

Odsazení, odrážky a seznamy se v textu dělají pomocí znaků přidaných na na začátku řádku. Tyto znaky lze vzájemně kombinovat a tak tvořit vnořené seznamy, které však mají svá omezení. V drtivé většině případů však nejde o omezení zásadní.

Odsazení řádku

Odsazení řádku se provádí pomocí znaku : (dvojtečka)

Příklad
:První řádek
::Druhý řádek
:::Třetí řádek

Interpretovaný kód bude vypadat takto:

První řádek
Druhý řádek
Třetí řádek

Odrážky

Odrážky se provádí pomocí znaku * (hvězdička)

Příklad
*První bod
*Druhý bod
*Třetí bod

Interpretovaný kód bude vypadat takto:

  • První bod
  • Druhý bod
  • Třetí bod

Číslovaný seznam

Číslovaný seznam se realizuje pomocí znaku # (dvojitý křížek neboli hash)

Příklad
#První bod
#Druhý bod
#Třetí bod

Interpretovaný kód bude vypadat takto:

  1. První bod
  2. Druhý bod
  3. Třetí bod

Kombinované seznamy

Příklad
#První položka
#*První bod
#*Druhý bod
#*#První položka vnořeného seznamu
#*#Druhá položka vnořeného seznamu
#Druhá položka
#*První bod
#*Druhý bod
#*#První položka dalšího vnořeného seznamu
#*#Druhá položka dalšího vnořeného seznamu

Interpretovaný kód bude vypadat takto:

  1. První položka
    • První bod
    • Druhý bod
      1. První položka vnořeného seznamu
      2. Druhá položka vnořeného seznamu
  2. Druhá položka
    • První bod
    • Druhý bod
      1. První položka dalšího vnořeného seznamu
      2. Druhá položka dalšího vnořeného seznamu

Ostatní značky

Podpis

Pro automatické vložení podpisu se používá kombinace tří až čtyř znaků ~ (tilda). Je-li tilda uvedena čtyřikrát, vloží se za podpisem také aktuální čas. Pokud se uvede tilda pětkrát, vloží se pouze aktuální čas.

Příklad
[[Uživatel:Keny|Keny]] ([[Diskuse s uživatelem:Keny|diskuse]]) 25. 2. 2022, 20:04 (CET)

Interpretovaný kód bude vypadat takto:

Keny 25. 10. 2010, 14:27 (UTC)

Vodorovná oddělovací čára

Čtyři znaky - (pomlčka) se vygenerují jako vodorovná čára

Příklad
----

Interpretovaný kód bude vypadat takto:


HTML entity

Při psaní stránek ve wiki se dříve nebo později setkáte s tím, že to co napíšete se snaží wiki nějakým způsobem interpretovat, aniž byste o to stáli. Řešení tohoto problému je povícero. Asi nejjednodušší je použít místo znaku jeho HTML entitu.

HTML entita, je řetězec, který začíná znakem & (et) a je ukončen znakem ; (středník). Internetový prohlížeč místo něj zobrazí příslušný znak a na straně serveru nedochází k jeho interpretaci.

Některé znaky lze zapsat jako HTML entitu pomocí slovního zápisu[2], ale některé jen pomocí číselného kódu[3]. Při zápisu číslem se za znak & přidává ještě znak # dvojitý křížek neboli též hash (čti heš)

Znak Popis Řetězcový zápis Číselný zápis
# dvojitý křížek (hash) &#35;
& ampersand (et) &amp; &#38;
* hvězdička &#42;
: dvojtečka &#58;
; středník &#59;
= rovnítko &#61;
<
>
lomené závorky &gt;
&lt;
&#60;
&#62;
[
]
hranaté závorky &#91;
&#93;
| svislítko &#124;
{
}
složené závorky &#123;
&#125;
  pevná mezera &nbsp; &#160;
~ vlnovka, neboli tilda &#126;

Potlačení interpretace wiki

Občas se dostaneme do situace, kdy potřebujeme zapsat nějaký text, ale wiki má tendenci ho interpretovat. Toto chování lze potlačit tím, že řetězec uzavřeme mezi elementy <‌nowiki> … <‌/nowiki>, viz příklad:

Příklad
<nowiki>'''text [[test]]'''</nowiki>

Interpretovaný kód bude vypadat takto:

'''text [[test]]'''

Komentáře v kódu

Komentáře v kódu stránky lze dělat úplně stejně jako v normální html stránce.

Příklad
<!-- Text komentáře --‌>

Poznámky

  1. V případě, že rovnítko má být součástí nadpisu, musí být napsáno jako HTML entita
  2. Kódy pro jiné HTML entity lze nalézt na internetu celkem běžně.
  3. Číslo odpovídá hexakódu znaku, v desítkové soustavě