Nápověda:Údržba a kontrola

Z thewoodcraft.org
Přejít na: navigace, hledání
Přehled nápovědy
Editace obsahu
Pro thewoodcraft.org
Knihy
Systém wiki
Zabezpečení stránek
Zásady

Jako každý systém pro správu obsahu i wiki vyžaduje průběžnou údržbu a kontrolu.

Čím může pomoci každý uživatel wiki

Každý, i nepřihlášený návštěvník wiki může navštívit stránku Special:Recentchanges, na kterou je i přímý link z menu, a na ní zjistit, jaké změny v poslední době proběhly.

Při psaní obsahu dochází k nejrůznějším syntaktickým chybám - překlepy, neplatné odkazy, špatné stylování atd. V případě, že při návštěvě stránky jste přihlášení a zjistí nějakou takovou chybu v obsahu, můžete provést opravu, případně doplnění textum sami.

Pokud jde o složitější věc, se kterou si nevíte rady - pomůže, když na to upozorníte alespoň některého z uživatelů ze skupiny bot, nebo administrator.

Na této wiki se neprovádí kontrola obsahu z hlediska validity prezentované informace, ale čistě a pouze z hlediska zpracování.

Pokud tedy narazíte na nějakou faktografickou chybu, nebo zavádějící informaci, tak v prvé řadě kontaktujte autora problematické editace, aby ji buď odstranil, vysvětlil, nebo upřesnil. Výjimkou je oprava neplatných odkazů a překlepů, kde to nemusí být nezbytně nutné.

Kontrola kategorizace

Každá stránka ve wiki musí být kategorizována. Kategorizace usnadňuje správu velkého množství stránek a souborů, a zároveň umožňuje rychlou orientaci v obsahu tím, že jedním kliknutím umožní vypsat seznam souborů a stránek, které mají v rámci příslušné kategorie něco do činění.

Podrobněji se kategorizaci věnuje Nápověda:Kategorizace, ovšem z hlediska údržby je podstatné vědět že

  • Kategorizace je součástí obsahu stránky a tak i zde může docházet k překlepům
  • Spadá-li stránka do subkategorie, která je logickou součástí jiné, nadřazené kategorie, stačí uvést pouze subkategorii
  • Kategorie vzniká už jenom tím, že je uvedena v obsahu stránky - aniž by sama o sobě měla nějaký obsah

Často se stává, že je stránka zařazena do kategorie, která se jen drobně liší svým názvem od kategorie jiné již existující.

Kontrola neplatných odkazů

Odkazy, kterým chybí cílová stránka se ve wiki zobrazují červeně a vznikají ve wiki několika způsoby:

  1. Editor stránky plánuje založení stránky s příslušným názvem, ale dosud se nedostal k jejímu založení
  2. Stránka na kterou má odkaz vést byla odstraněna, nebo přejmenována
  3. Při psaní odkazu došlo k překlepu, nebo díky nepozornosti se vloudila chyba díky níž je odkaz neplatný - skloňovaná forma slova, jiné použití malých a velkých písmen. Naše DCEwiki, na rozdíl od běžných projektů MediaWiki je nastavena aby byla citlivá na psaní velkých a malých písmen.

Co může pouze administrátor

Především může provádět přejmenovávání stránek a souborů.

Mazání nepotřebných stránek, kategorií a souborů

Jenom uživatel, který je ve skupině administrátor může odstraňovat soubory, stránky a šablony které se již nepoužívají. Aby je nemusel pracně vyhledávat, má k dispozici několik speciálních stránek

  • Special:UnusedFiles - vylistuje soubory, které nejsou nikde použity
  • Special:UnusedCategories - vylistuje kategorie, které obsahují nějaký popis, či kategorizaci ale již do nich není nic přiřazeno
  • Special:UnusedTemplates - vylistuje šablony, které nejsou nikde použity
  • Special:LonelyPages - vylistuje tzv. "osiřelé" stránky, tj. takové stránky, na které již žádná jiná stránka neodkazuje. Ty čas od času vznikají při různých pokusech, nebo změnách struktury projektu a lze je tak většinou bez problémů zrušit.

Pokud tedy někdo chce něco definitivně smazat, musí vždy kontaktovat administrátora.