Přehrávání zvuku z PC přes mobilní telefon

Z thewoodcraft.org
Stránka byla naposledy editována 26.5.2022

Při práci s notami jsem řešil otázku, jak nerušit zvukem z notebooku kolegy a přitom nemít na hlavě dvoje sluchátka.

Asi před rokem jsem totiž začal používat bezdrátová sluchátka Aeropex od fy. AfterShokz, které pro mne mají několik výhod:

  • Zvuk přenášejí přes lícní kosti, takže nemám nic v uších, ani přes uši – jsou přes ně pouze zavěšené a spojovací oblouk jde za hlavou, takže mohu mít na hlavě čepici či helmu.
  • Nabijou se během 5–10 minut a vydrží i když je používám dva dny.
  • Jsou lehké a tím, že je mám na hlavě, nemusím řešit kam s nimi, protože mi to nevadí. Je to stejné jako s brýlemi. Ty mám rovněž stále na uších.

A tak bych mohl pokračovat. Jediné, co by snad mohl někdo považovat za nevýhodu je, že pokud je okolní hluk moc vysoký, je potřeba prstem ucpat ucho aby něco bylo slyšet. Obzvláště ale u nich oceňuji decentní upozornění, na to, že mi zrovna někdo volá, což je v kombinaci s tzv. „chytrými” hodinkami, které zobrazí o koho jde, velice diskrétní – kdo byl svědkem trapné situace, kdy ve ztichlém sále komusi vytrvale vyzváněl mobilní telefon, tomu jistě rozumí.

Pokud bych ovšem spojil sluchátka přes bluetooth přímo s operačním systémem na notebooku, tak bych o možnost přijmout během té doby telefonní hovor přišel.

Mým cílem tedy bylo najít cestu k tomu, abych mohl v případě potřeby přenášet zvuk z notebooku na mobilní telefon, využít k poslechu připojená bezdrátová sluchátka a zároveň mít stále možnost přijmout případný telefonní hovor.

PC s linuxem → mobil s Androidem → bezdrátová sluchátka

Rozchodil jsem to přes aplikace SoundWire, která je k dispozici i pro instalaci na Androidu na Google Play Store.

I když mám PC s veřejnou IP adresou, využil jsem pro vzájemou komunikaci mobilu s PC USB kabel. Aby…

  1. … jejich komunikace nešla přes mobilní připojení, které je závislé na dostupnosti signálu operátora.
  2. … se během připojení mohl mobilní telefon souběžně dobíjet.

Postup

1, Nejprve jsem fyzicky připojil USB kabelem telefon k PC …
2, A poté povolil tethering přes USB: V NastaveníSíť a internetHotspot a tetheringPřipojení přes USB
3, Na linuxové konzoli PC jsme spustil aplikaci SoundWire, staženou z webu s parametrem --nogui, abych viděl jakou IP adresu dostalo rozhraní usb0. V GUI se totiž zobrazuje pouze IP adresa přes jakou leze můj stroj na internet.
4, Na mobilním telefonu s Androidem jsem také spustil SoundWire a do formulářového pole nastavil IP adresu rozhraní usb0, kterou zobrazil SoundWire spuštěný na linuxové konzoli.
5, Po zapnutí (ťuknutím prsem na obrázek spirály) bylo na konzoli vidět, že začala komunikace. A jakmile jsem spustil zvukový soubor na notebooku, začal jít (s mírným zpožděním) paralelně zvuk i do bezdrátových sluchátek, spárovaných s telefonem.

Úprava nastavení zvuku

Aplikace SoundWire posílá zvuk po síti paralelně, takže během přehrávání jde zvuk i na reproduktor. Aby nerušil, je potřeba jeho zvuk stáhnout, ovšem nikoliv na nulu, protože pak se vypne i zvuk co má jít do sluchátek.

Nevýhoda

Během přenosu dochází ke zpoždění zvuku oproti počítači. Při poslechu audio souborů to nevadí, ale při sledování filmu, by to asi nebylo ono.

Využití

SoundWire lze využít kromě paralelního poslechu zvuku přes sluchátka (jedny drátové a druhé, bezdrátové na mobilu) i k jeho přehrávání na jiném počítači s jiným operačním systém.

Využít se dá také k přenosu zvuku při práci na vzdálené ploše virtuálního počítače.

PoznámkaPodobným způsobem se dá použít i aplikace JackTrip, která však bohužel nemá klienta pro Android.