Nápověda:Jazykové mutace stránek

Z thewoodcraft.org
Přejít na: navigace, hledání
Přehled nápovědy
Editace obsahu
Pro thewoodcraft.org
Knihy
Systém wiki
Zabezpečení stránek
Zásady

Vytvořit jazykovou mutaci existujícího článku lze několika způsoby. Tím nejjednodušším je založení podstránky, s názvem podle příslušného kódu jazyka.

To lze provést buď tak, že někde vytvoříme odkaz a pak na něj klikneme - pokud stránka dosud neexistuje, tak wiki nabídne možnost tuto stránku založit.

A nebo prostým připsáním řetězce s jazykovým kódem příslušného jazyka za název stávající stránky - i v takovém případě, pokud stránka dosud neexistuje, wiki nabídne možnost tuto stránku založit.

Upozornění Pozor! Pokud taková podstránka bude existovat, tak se na ni bude generovat link v rámci postraního menu. Ovšem samotná podstránka je samostatný subjekt, jehož obsah je zcela nezávislý na obsahu původního článku, který má společný pouze výchozí název.

Pokud však máme stránku, u níž chceme měnit pouze jazyk textu, je třeba zvolit stejný mechanismus, jakým se provádí internacionalizace wiki. Ten se řídí nastavením jazyka rozhraní wiki vpravo nahoře.

Místo bloku textu je do stránky umístěn speciální typ šablony {{int:}}, který obsahuje textový řetězec, co ho zastupuje. Při generování stránky se tento řetězec doplní o aktuálně zvolený jazykový kód a pak se nahradí obsahem příslušné podstránky, ze jmenného prostoru - MediaWiki .

Poznámka Dejme tomu, že chcete mít na stránce upozornění, že stránka ještě nemá konečnou podobu. Aby do budoucna nedocházelo ke zbytečnému tápání, zvolíte pokud možno jednoduchý textový řetězec bez diakritiky, který si bude možné snadno zapamatovat.

V češtině může znít takové upozornění třeba takto: Omlouváme se, ale stránka zatím nemá finální podobu Zvolíme tedy jako výchozí řetězec pracuje-se-na-tom a ve jmenném prostoru MediaWiki založíme stránku pracuje-se-na-tom/cs, s tímto upozorněním.

Do rozpracované stránky pak vložíte následující šablonu:

{{int:pracuje-se-na-tom}}

Pokud nebude žádný jiný překlad existovat, použije se výchozí jazyk wiki (čeština). Protože lze předpokládat, že potenciální návštěvník těchto stránek bude mít přinejmenším základní znalost angličtiny, je na místě vytvořit alespoň anglickou verzi zprávy, kterou umístíte v rámci jmenného prostoru MediaWiki do podstránky pracuje-se-na-tom/en. Stejným způsobem se postupuje i pro další jazyky.

Využití šablony Languages

I šablona {{Languages}} využívá podstránek. V podstatě dělá pouze to, že se na stránce objeví menu, které umožňuje mezi nimi přepínat. Parametrem této šablony je pak název stránky bez uvedení jazykové mutace.

Upozornění Pokud by byl uveden jako parametr název stránky včetně kódu jazykové mutace, tak by přestalo zobrazování menu fungovat!

Do obsahu stránky bez jazykového kódu se pak vloží obsah nativní jazykové verze stránky.

  1. Nejprve vytvořte alternativní stránku, s obsahem, který se bude vkládat do cílové stránky.
  2. Pro tuto alternativní stránku založte podstránku - za název uveďte za lomítkem příslušný jazykový kód - tedy zkratku en pro anglickou verzi cílové stránky.
  3. Aby bylo možné přepínat mezi podstránkou alternativní stránky s obsahem v angličtině a v rámci cílové stránky, vložte hned na začátek obsahu alternativní stránky i vytvořených podstránek šablonu {{Languages}}, s tím že u podstránek musí za názvem šablony - oddělen svislítkem - následovat název cílové stránky

Šablona {{Languages}} zajistí, že vygenerování linku na každou existující podstránku jejíž název odpovídá některému z kódů v šabloně {{Languages/Title}}.

Link Popis
Hlavní strana Původní obsah Hlavní stránky je přesunutý na stránku Main Page, a vkládá se přes {{:Main Page/cs}}
Main Page Je výchozí česká verze hlavní stránky, kde je v záhlaví vloženo {{Languages}}
Main Page/en Je anglická verze hlavní stránky, která má v záhlaví vloženo {{Languages|Hlavní strana}}

Jak tato šablona funguje si můžete přečíst v její dokumentaci Šablona:Languages