Nápověda:Kategorizace
Systém MediaWiki, na kterém běží web TheWoodcraft.org, umožňuje dynamicky členit obsah do kategorií, ve kterých jsou pak seskupeny články které mají určité společné téma. Kategorie tak nahrazují ručně udržované seznamy, které z jsou náročné na údržbu a u rozsáhlejších webu bývají postupem času neaktuální.
Kategorizace stránky
[[Kategorie:Nápověda]]
Každá stránka (ale i kategorie!) by měla být zařazena minimálně do jedné kategorie. Kategorizovat by se měly i dočasné a testovací stránky, ale pouze do kategorie, která není podkategorií kategorie Kategorie:Woodcraft !.
Před uložením stránky byste měli vždy provést kontrolní náhled.
Pokud jste kategorizovali článek do již existující kategorie, zobrazí se dole v zápatí stránky odkaz na tuto kategorii zbarvený modře. Červeně zbarvený odkaz na kategorii v zápatí stránky signalizuje, že jde o kategorii která ještě neexistuje. Tj. nemá popis a nebyla kategorizována.
Kliknete-li na takový odkaz, otevře se rovnou editační okno, abyste mohli přidat popis kategorie a pod ním automaticky generovaný seznam stránek z této kategorie. Pro nepřihlášené uživatele bude tahle kategorie nedostupná, protože na wiki TheWoodcraft.org nemají přístup k editaci stránek. |
Kategorizace překládaných kategorií a stránek
Jak ovlivnit řazení odkazu na stránku v rámci kategorie
Není-li uvedeno jinak, řadí se vše v rámci kategorie abecedně podle názvu. Pokud chcete, aby se stránka, či kategorie řadila jinak, přidejte do záhlaví stránky (či popisu kategorie) kouzelné slůvko {{DEFAULTSORT:}}
a za dvojtečku napište řetězec podle kterého se má stránka řadit. Viz ukázkový příklad článku pojmenovaného Albert Einstein
. Aby se neřadil pod písmeno A, nýbrž pod E, použijte následující kód:
{{DEFAULTSORT:Einstein, Albert}}
Ale pokud chcete, aby se takto řadil jen v rámci kategorie „Osobnosti“, napište řetězec Einstein, Albert jako parametr příslušné kategorie. Viz příklad:
[[Kategorie:Osobnosti|Einstein, Albert]]
Popis kategorie
Popis ke kategorii je normální wiki stránka. Zde se toho využívá například u stránek věnovaných kmenům. Řada woodcrafterů v minulosti prošla vícero kmeny a podle toho se také kategorizují i jejich medailony. Díky tomu se na stránce kmene, která je v podstatě popisem příslušné kategorie, dole automaticky generuje seznam těch co do něj patřili, včetně odkazů na příslušné dokumenty a fotografie. Viz třeba Kategorie:Kmen Blesku (Kunčičky)
Kategorizace kategorie
Kategorizují se nejenom stránky, ale i samotné kategorie. Kromě seznamu stránek tedy kategorie, může obsahovat i seznam podkategorií. Tak vzniká stromová struktura kategorií, která pak usnadňuje vyhledání stránky či kategorie, podle toho kam svým obsahem tématicky patří.
Speciální stránky pro práci s kategoriemi
- Special:Kategorie
- Speciální stránka Kategorie generuje abecední seznam všech existujících (neprázdných) kategorií, bez ohledu na to, zda kromě podkategorií nebo zařazených článků obsahují nějaký popis. Odkazy na kategorie bez popisu, se zobrazují červeně.
- Special:TrackingCategories
- Software MediaWiki přidává v některých případech kategorie automaticky. Jejich přehled nabízí speciální stránka Sledovací kategorie, která umožňuje tohle výchozí chování omezit. A to tak, že se na stránce systémové zprávy, na kterou se přejde kliknutím na odkaz ve sloupci Název hlášení, místo příslušného textu uvede pouze pomlčka (
-
). Takovým způsobem je kupř. vypnuto automatické generování kategorie pro stránky co používají rozšíření DynamicPageList3 Viz systémová zprávadpl-parserfunc-tracking-category
- Special:Unusedcategories
- Speciální stránka Nepoužívané kategorie, odkazuje na kategorie co sice mají nějaký popis, ale podle wiki s nimi nepracuje žádná stránka ani kategorie. To ale nemusí být pravda. Typicky mezi tyto kategorie padají lokalizované kategorie, pro které ještě nebyla lokalizována nadřazená kategorie.
- Speciální:Wantedcategories
- Speciální stránka Chybějící kategorie obsahuje seznam kategorii, co nemají žádný popis, resp. nejsou samy kategorizovány a tím pádem ani zařazeny do stromové struktury kategorií. Zde můžete také snadno odhalit také překlep při kategorizaci. Přihlášený uživatel totiž může na stránce takové kategorie bez popisu zavolat speciální stránku „Odkazuje sem“ a jejím prostřednictvím zjistit, které stránky wiki na tuto kategorii odkazují.
Jak odkazovat na kategorii
Pokud chcete udělat link na kategorii, použijte stejný formát odkazu jako byste kategorizovali stránku, ale před název jmenného prostoru Kategorie přidejte dvojtečku.
[[:Kategorie:Nápověda]]