Orlí pera

Z thewoodcraft.org

Mám před sebou obraz velikého náčelníka indiánského. Čelenka jeho zdobena je orlími péry a vlají mu s ní dolů dlouhým splývajícím pásem až k zemi. Co péro, to velký čin.

Kolik hrdinství, zkušenosti, sebepřemahání, moudrostí zapsáno těmi péry v nádherné ozdobě bojovníkově. Jeho cesta životem neznala kolísání. Nevracel se, neklesal. Byl jinochem ohnivým, jenž viděl už od svého chlapectví své poslání. Bojoval pro dobro, za čest kmene. Neshromažďoval pozemských statků, sbíral a tržil slávu. Je chud, bohatý je jen kmen, Indián nikdy. Ale duch jeho vzpíná se vysoko, prošel zkouškami těla i ducha a dnes je pevným, ocelovým mužem, jenž nemůže ztroskotat, zmoudřelý cestami života a lesa, bohatý uvnitř, pochodeň svým bratřím, záře budoucím. Velký Duch jím promluvil.

„Orel, nejsilnější pták, má nejbystřejší zrak a je nejbojovnější z ptáků (dle tradice). Vychován mezi skalními útesy ve hnízdě, na něž dorážely paprsky sluneční, jež déšť proléval, vítr vyfoukal, bouře rvala, málokdy dosyta nakrmen, jest vychován k síle a vytrvalosti. Proto jest symbolem síly, odvahy a moci a jeho per užívali Indiáni, aby vyjádřili vynikající výkon.”

Je to krásný symbol a třebas my nemůžeme se zdobit orlími péry, můžeme symbolem tím značit ve své mluvě to, co znamenal u Indiánů.

Neboť budeme-li ostražitě dbáti smyslu tohoto udílení vyznamenání, tohoto uznání, přiblížili jsme se Indiánově cestě výchovy.

A tu cestu ukázat má Svitek březové kůry.

Cesta ta jest metodou woodcraftu. Je to nejdokonalejší myšlenka výchovná, kterou kdy svět poznal. Je to učení velkého Mistra a Učitele Ernesta Thompsona Setona a životní jeho dílo. Knížka „Dvanáct tajemství lesa” má býti výkladem této metody. „Kniha Orlích Per” metodou onou samou, programem a osnovou. Výtečnost této metody záleží v tom, že staví před oči cíle, vytyčuje mety, ke kterým každý má hledět dojíti sám. Přes překážky, přes zklamání, dlouhou trnitou cestou poznání a zkušenosti. Jsi-li dospělý, starší muž či žena, kniha sama bude ti vůdcem. Chlapci a děvčeti budiž vůdcem muž či žena lesní moudrosti, kteří program znají a dle něho vedou, mohouce sami mnohé ukázat a mnohému naučit.

Jsou jisté zkušenosti, znalosti, dovednosti, které by měl ovládati každý člověk. Jsou to často věci velmi prosté, zdánlivě malicherné nebo zbytečné v dnešní dělbě práce. Na příklad, dovedeš napojit koně, dovedeš si spravit šaty, dovedl bys týden sám si vařit a starat se o sebe? Jsou tu požadavky, které se zdají hodně odborné, na př. znalost různých druhů půdy, dovést odhadnout množství dřeva v lese a pod. – my si vzdělání představujeme hodně široké. A pravé vzdělání dle Setona znamená býti zběhlý v různých oborech tak, abys mohl se v nich státi, bude-li potřeba, odborníkem. A tu je právě primitivní věda, primitivní řemesla, primitivní zvyklosti, kterých možno získat mladému muži a které jej zocelí. Jsme proti přetěžování ducha mládeže zbytečnostmi.

Výchova pro pocty nás učí, jak užíti svých rukou, očí, myslí, těla. Vypěstuje sílu, čilost, zručnost, dovednosti, znalost přírody, lesní moudrost. A především pohotovost, schopnost starati se sám o sebe a o jiné v prostředí obvyklém i neobvyklém. Pěstuje průkopnického ducha odhodlání a otužilosti, lásku k životu venku a k dobrodružství.

„Něco uměti, něco pozorovati, o něčem přemýšleti, z něčeho se těšiti, něco si pamatovati.” Mnoho krásných věcí! Osvojit si je znamená býti dokonalým člověkem, neboť prací, studiem, úsilím nějakým o pravdu, krásu, užitek přibývá člověku i mravní síly.

Tato Kniha Orlích Per může ti být příručkou tvého života. Život má smysl sebezdokonalováním. Zde se ti otvírá cesta: Kudy jíti? Kam stoupati? Po jakých stupínkách?

Woodcrafterské minimum

V roce 2023 začal Petr Vilhelm - Willy, ve spolupráci s Josefem Sokolem - Škarmanem a dalšími spolupracovníky pracovat na projektu nazvaném pracovně Woodcrafterské minimum a v listopadu pro weby s tímto projektem spojené zaregistroval Pavel Spálený - Yučikala Wičaša dvě nové internetové domény: woodcrafterskeminimum.cz a orlipera.cz

Proč Woodcrafterské minimum?

Liga lesní moudrosti je výchovná organizace. Vyplývá to jak z kréda LLM:

„Lesní moudrost je výchovné hnutí, které má přivést člověka k tomu, aby v sepětí s přírodou harmonicky rozvíjel své tělo a ducha a dosahoval vysoké lidské úrovně”,

tak ze Setonem stanovených Devíti hlavních zásad – viz kapitoly „Výchovné prostředky v duchu lesní moudrosti”, „Pocty dle stanovených měřítek” a „Osobní vyznamenání za osobní výkony” ve Svitku březové kůry.

Tento výchovný systém, originální projekt E. T. Setona byl poprvé mládeži nabídnut prostřednictvím The Book of Woodcraft, 1912 (book)[1], a pro účely české LLM upraven v 90. letech 20. století v rámci českého vydání Svitku březové kůry.

Jde o výchovný systém, ze kterého čerpají inspiraci pro svou činnost také vůdčí osobnosti jiných organizací: Skauti, MOP (Mladí ochránci přírody), TOM (Turistické oddíly mládeže).

Třicet let zkušeností s plněním činů v Lize lesní moudrosti však ukázaly, že reálné výsledky v rámci Malé lóže poněkud zaostávají za očekávaným výstupem. Svitek březové kůry určený pro členy Malé lóže (SBK ML) obsahuje 465 činů. A toto je přehled činů, které za dobu existence centrální evidence získalo více než 50 členů Malé lóže:

1A1 Běh na 100m
1B1 Chůze 1 km,
1C3 Skok daleký z místa,
1G1 Přemet stranou,
1H1 Hod míčem do dálky,
1H2 Hod míčkem do dálky,
1M3 Dostřel jedním šípem,
1Q7 Zvláštní způsoby plavání,
1R3 Táboření ve stylovém stanu,
1S1 Kimova hra,
1W1 Kliky,
1W3 Šplh na laně,
1W5 Setonův běh,
1W7 Akrobacie,
2L2 Listnaté stromy,
2L5 Plody,
1R1 Naši savci,
3F1 Malé předměty z keramiky,
4D4 Chov drobných savců,
4G5 Pečení z nekynutého těsta,
4G7 Studené pokrmy,
4N6 Studijní výsledky.

Na druhou stranu, z celkového poču 465 činů, jich téměř polovinu (183) nesplnil ani jeden člen Malé lóže mladší 13 let. A 103 z nich ani do 16 let, tj. do věku, kdy členové Malé lóže přechází do Velké lóže. Z podrobného přehledu plnění činů, který vytvořila Pavlína Hlaváčová - Tawasentha na základě údajů z Registru OP již v roce 2021, vyplynula nutnost revize Svitku březové kůry a výchovného systému LLM.

  1. Prvořadým krokem byla revize Svitku, jejímž cílem mělo být snížení počtu činů pro ML a úprava jejich náročnosti.
  2. Druhým krokem bylo sestavení souboru základních dovedností (kompetencí), které by měl každý člen woodcrafterského kmene ve věku 10 – 15 let zvládnout, aby tak mohl dál na těchto základech stavět, při svém dalším stoupání na horu. Zároveň mělo dojít na vytvoření jakéhosi vědomostního základu, který nás woodcraftery vzájemně spojuje. A tento soubor byl pracovně nazván Woodcrafterské minimum.[2]
  3. Třetím krokem je vytvoření metodické příručky s návody na plnění činů.

Především jde ale o to, aby se budoucí woodcrafter seznámil s nejběžnějšími disciplínami spojenými s praktickou stránkou woodcrafterské činnosti (lesní moudrosti) a dokázal se v nich orientovat.

Výběr činů zahrnuje jak činy vedoucí k lepší tělesné kondici a získání dovedností a znalostí klíčových pro pobyt v přírodě, poznávání a ochraně přírody, rukodělné zručnosti, umělecké tvořivosti, a prohlubování vztahu nejenom ke své zemi, ale i ostatním lidem, jak v rámci kmene, tak i jiných woodcrafterských skupin.

A také o jde o snahu, jejímž cílem je:

  • zvýšit úroveň základních woodcrafterských znalostí a dovedností už v raném věku našich členů,
  • umožnit získání velké výhody společného vědění napříč LLM, která usnadní vstupní parametry účastníkům Čotokvy ML i VL, Náčelnických zkoušek a uplatnění těchto woodcrafterských kompetencí v mezikmenových soutěžích apod,
  • motivovat jednodušší a atraktivnější formou členy ML k plnění OP,
  • přizpůsobit podmínky výkonnostním možnostem dětí ve věku 10-15 let,
  • dát náčelníkům kmenů další náměty na program schůzek a výprav.

Historie práce na Woodcrafterském minimu

S nápadem, vytvořit Woodcrafterské minimum, přišel Petr Vilhelm - Willy na podzim roku 2022. Seznámil mě[3] s hrubou koncepcí projektu a přizval ke spolupráci.

Během zimy 2022/2023 jsme podrobně vypracovali několik variant Woodcrafterského minima. Výsledek naší intenzivní práce jsme chtěli představit a dát k diskusi 11. února 2023 na setkání náčelníků kmenů Malé lóže v Srbech. Bohužel, účast byla mizivá (Bobři 7 zástupců, Strážci údolí 1, Jestřábi 2, Okwaho 1).

Kompletní informace o WM jsme zveřejnili v TD a požádali členy LLM o zpětnou vazbu. Vlastní zajištění komunikace, se všemi 16 dětskými kmeny, si vzalo na starost náčelnictvo LLM – konkrétně Dita Laštůvková - Todi a úřadující náčelník LLM Tomáš Sadílek - Chlup.

Abychom si ověřili nastavené podmínky některých činů, spustili jsme v červnu 2023 testování. Do týmu jsme přizvali Tawasenthu. Testování trvalo až do konce prázdnin a zúčastnily se jej kmeny: Bobři, Hinajankaga, Jestřábi, Jilm, Strážci údolí, Osmaka Opo, Stopaři a Trilobit. V září 2023 bylo Woodcrafterské minimum s výsledky testování předloženo k diskusi na setkání náčelníků kmenů ML Pražské a středočeské oblasti LLM.

Ukázalo se, že testovaný formát WM úplně nevyhovuje všem kmenům stejně a narazili jsme na problém, jakým způsobem WM do systému stoupání na horu zařadit. Z tohoto důvodu jsme svolali ještě schůzku na pátek 20. října 2023, v předvečer Sněmu zástupců v Tuchlovicích. Z brainstormingu zorganizovaného na tomto setkání vzešel soubor činů, které by ve Woodcrafterském minimu neměly chybět. Jsou to:

Fyzická zdatnost
Umět plavat; Nachozené kilometry; Pravidelná pohybová aktivita; Otužování;
Táboření
Balení batohu; Přístřešek, stan, týpí; Noci v přírodě; Oheň; Vaření; Mapa a orientace;
Příroda
10 rostlin; Chléb lesa; Zvířata; Ekologie; Astronomie;
Myslící ruka
Nůž, sekera, pila; Šití; Kresba; Indiánské výrobky;
Okřídlená ruka
Dobrá vůle; První pomoc; Organizace; Četba; Odříkání, přemáhání; Spolupráce.

Aktuální stav

Z představení Woodcrafterského minima na závěr Sněmu zástupců 21. října 2023 v Tuchlovicích vyplynuly následující kroky, jak s Woodcrafterským minimem naložit. Buď:

A) Provést revizi Svitku ML – vyškrtnout, předělat, doplnit činy

nebo

B) Pokračovat na Woodcrafterském minimu, ale pojmout je jako Mistrovství,

nebo

C) Zaměřit se pouze na metodiku, jak plnit, jak pracovat.

Spolu s Tawasenthou a Pajdou jsme se rozhodli dokončit úpravu Svitku březové kůry pro ML, na které začala pracovat Tawasentha s týmem už v roce 2021, ale kvůli Woodcrafterskému minimu práci přerušila. Na pracovní schůzce 20. a 21. ledna v Praze jsme se dohodli na konečném počtu 200 vybraných činů, u řady z nich jsme navrhli úpravy, část úprav jsme převzali již z předchozí práce na SBK ML. Tento návrh bude předložen Ústřední radě orlích per k posouzení.

Na schůzce 21. ledna 2024 došlo i na návrh znění Mistrovství Woodcrafter pro ML.

Sepsal: Skarman (diskuse) 9. 2. 2024, 12:55 (CET)

  1. The_Book_of_Woodcraft,_1912_(book)#Nine Important Principles of Scouting
  2. Po Sněmu zástupců, který se konal 21. října 2023, byl přejmenován na Mistrovství Woodcrafter (rovněž pracovní název), protože na diskuzních setkáních k Woodcrafterskému minimu (v září při setkání náčelníků kmenů ML Pražské a středočeské oblasti LLM a pak v předvečer Sněmu zástupců v Tuchlovicích) zaznělo vůči pracovnímu názvu Woodcrafterské minimum dost negativních reakcí. „Ono to slovo minimum má takovou zvláštní konotaci (tj. subjektivně a emocionálně zabarvené přiřazení významu dané jazykové konstrukci)“, říká Tawasentha, „– jako, že je to úplný základ a kdo neumí toto minimum, tak je něco míň, není woodcrafter apod.” Tak to vyznělo z diskuzí. Přitom, když se to pojme jako doporučené penzum znalostí a dovedností nejen pro členy ML, ale i pro náčelníky rodů, kmenů nebo i jako základ pro dospělého woodcraftera, tak bychom spíše než o „woodcrafterském minimu” mohli hovořit o splnění jakési mistrovské zkoušky.“ – (Poznamenal Keny)
  3. Autorem původního textu je Josef Sokol - Škarman. (Poznamenal keny)