Stránka:wo1991.djvu/105

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 104

… v mém rodišti – v Lysolajích. Pochválil výstavku, kterou uspořádal Zdeněk Teichman, kde bylo i několik fotografií z našeho “Waldenu” tatranského. Kam E. Th. Setona vodili, nešetřil chválou a uznáním. Režie jeho návštěvy prozrazuje ráz Míly Vavrdy. Byla moudrá. V krátkém časovém rozmezí se dostalo na každého. I Liga, i YMCA a skauti si přišli na své. Pozvání Setona do Prahy mohlo mít ještě třetí motivaci, – slyšet od něho přiznání k socialismu, protože socialismus byl u Míly Vavrdy a Jaroslava Šimsy to první a poslední. Zde se jejich očekávání nesplnilo. Na přímou Šimsovu otázku, jestli je socialista, Seton odpověděl: “jsem woodcrafter”.

Již jsem Ti vyprávěl, jaké to bylo, když jsem měl předat E. Th. Setonovi knížku Dr. Jindřicha Uzla. Byl jsem při tom, když si Seton s manželkou prohlížel výstavku v jazykové škole Universa, jak o tom Dr. A. Jávor referoval. Seton, snad unavený, prochází kolem vystavených věcí. Najednou je plný zájmu! Tam, kde jsou vystaveny indiánské výrobky pražského kmene “Wahpeton”. Hned prohlíží každou věc, komentuje. Vše, co je indiánské, jej plní radostí.

Večer, kdy byly E. Th. Setonovi kladeny otázky, byl již popsán. Častěji jsem vyjádřil názor: prof. Miloš Seifert se mohl bránit – dle mého přesvědčení úspěšně – jen kdyby chtěl. Ale nebránil se. Některé Setonovy výroky by potřebovaly upřesnění – ale to je jen marné dodatečné přání. Liga je malá, nepočetná, Seton to ví. Proto radí: spojte se s těmi, kteří woodcraft provozují třeba jen částečně. Na druhé straně: kdo nesouhlasí s naším programem, ať odejde. Mezi skautingem a woodcraftem je ohromný rozdíl. Ale: nepraktikuje skauting částečně i woodcraft? Jistě. Chyba byla v krátkosti času. Mimo to: Seton byl velice unavený. Buďme rádi, že se to uskutečnilo. Nepamatuji za celá léta, že by se byl v Lize někdo “posmíval Bibli“. Nevím, komu to platilo – co ta otázka měla znamenat. Dnes je to událost dávno uzavřená, ale čtu-li, co bylo zapsáno, vzrušuje mne to, protože jsem něco z ideových bojů prožil. Dr. Valovič se cítil ubezpečený o správnosti svého (resp. waldenské školy) pojetí. J. Šimsovi a M. Vavrdovi se nepodařilo, aby Seton vyslovil slovo socialismus.[1]

Dr. A. Jávor napsal svoji podrobnou zprávu “z jedné vody načisto”, bratr Bedřich Vaněk právem upozornil, že tak závažná návštěva zasluhovala jiný způsob referování. S Robertem jsme to také ..text pokračuje


  1. Na tomto místě je nutné uvést na pravou míru o kom vlastně Jan Niebauer - Wo píše. Jaroslav Šimsa - Sůva, nebyl žádný socialista v politickém slova smyslu. V letech 1926–1928 byl náčelníkem LLM, která byla za jeho působení co do počtu členů na vrcholu. A členství v Lize se vzdal především z toho důvodu, že se stal zaměstnancem YMCA – křesťanské organizace, programově na hony vzdálené radikálnímu socialismu ruských bolševiků. Jan Niebauer - Wo ho prakticky neznal – dělilo je 18 let věkového rozdílu. A neměl možnost ho poznat ani dodatečně, protože Sůva válku nepřežil. Wo ale znal sympatie vůči sovětskému komunismu ze strany Vavrdy a Bukovanského, takže ho dal automaticky do stejného pytle. Netušil, že Jaroslav Šimsa - Sůva měl možnost podrobně vyzpovídat ty, co byli v USA na studiích – Miloše Vechodu-Ambrose, či Rudolfa Grünwalda. Ale především nepochopil, že ten článek nebyl příčinou tristního stavu LLM, nýbrž dobře míněnou kritikou, která měla přimět mladé, nezkušené členy náčelnictva k zamyšlení nad tím, jak v době počínající hospodářské krize získat pro věc woodcraftu víc členů – bohužel, kritikou, která v konečném důsledku odhalila Manokiho charakterovou nezralost. (Poznamenal Keny)