Stránka:Programowa deklaracja LLM (1990).djvu/2

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 1

“Camp Fire Club of America” (Amerykański klub ognia obozowego), który Seton założył, byż jego członkiem i wprowadził do jego życia prócz innego regularne obozowanie i system czynów.

Pomiędzy anerykańskimi skautami jest dosyć setonowskich grup. Warto tu wymienić zwłaszcza “Order of the Arrow” (Order Strzały), którażto liczna organizacja włączona jest do “Boy Scouts of America” — BSA (Chłopcy skauci Ameryki), awszak duchowi skautowemu wymyka się obozowaniem w sposób indiański, używaniem strojów indiańskich, ceremonialem i terminologią woodcrafterską. Tato organizacja sama przyznaje, iż woodcraft Setona od 1915 roku, kiedy była założona, wywarł najwięcej wpływ na jej pracę.

W USA pracuje cały szereg organizacji, których program powrotu do żywej przyrody jest z programem woodcrafterskim praktycznie identyczny i polega również na “first hand experience” (doświadczeniu pierwotnej ręki). Są to na przykład Bear Tribe (Niedżwiedzi szczep), American Mountain Men (Amerykańscy górale), Buckskinners (Czerwonoskórzy), Foxfire i inne.

W Anglii chodzi przede wszystkim o “Order of Woodcraft Chivalry” OWC – Order Rycerstwa Woodcrafterskiego, który działa bez przerwy od 1916 roku. Jest organizacją elitarną, używa terminologii przysposobionej do tradycji angielskich, odróżniającej się strukturą wewnętrzną i systemem czynów, ale stoi na pryncypiach woodcraftu.

Następne dwie angielskie woodcrafterskie organizacje, które powstały po pierwszej wojnie światowej, a mianowicie “Kibbo Kift Kindred” (Braterstwo Kibbo Kift) i [[WF|“Woodcraft Folk” (Woodcrafterzy), utraciły z biegiem czasu ich woodcrafterski charakter. Organizacja “Woodcraft Folk” stała się czasem jakąś angielską organizacją pionierskiego typu, organizacja “Kibbo Kift Kindred” zanikła zupełnie, po uprzednim przejściu drogi o orientacji socjalistycznej, forsowanej w niej przez jej założyciela Johna Hargrave'a.

Dalej można jeszcze wspomieć o brytyjskiej woodcrafterskiej organizacji “Forest School Camps” (Szkoły leśnych obozów), która powstała po drugiej wojnie światowej z iniciatywy “Order of Woodcraft Chivalry”. Jest organizacją półprofesionalną, w Anglii, Walesu i Szkocji organizuje dia dzieci obozy z woodcrafterskim programem.

Czechosłowacka Liga Leśnej Mądrości jest w kontakcie z wszystkimi wymienionymi organizacjami woodcrafterskimi, za wyjątkiem organizacji woodcrafterskich w Irlandii i Jugosławii.

Na terenie czeskich ziemi została założona w 1912 roku woodcrafterska organizacja, póżniejsza Liga Leśnej Mądrości, przez wybitnego działacza profesora Milośa Seiferta (1887–1941), pedagoga średnej szkoły realnej w Przybramiu w Czechach. Profesor Seifert stworzył podwaliny ruchu woodcrafterskiego nie tylko tłunaczeniem wielu dzieł Setona, lecz też własną pisarską i pedagogiczną działalnością, przy czym można ..text pokračuje