Stránka:Programowa deklaracja LLM (1990).djvu/1

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena

Z DZIEJÓW I WSPÓŁCZESNOŚCI WOODCRAFTU

Na początku potrzebna jest konstatacja, iż nie ma jakiejś światowej woodcrafterskiej centrali. Seton nie miał nigdy zamiaru tworzyć takiego światowego centrum, zkąd wychodziłyby jakieś dyrektywy. Oferował i zostawiał możliwość wyboru. Swoje uznanie i zatwierdzenie zagranicznych woodcrafterskich organizacji za organizacje siostrzane Woodcrafterskiej Lidze Ameryki (The Woodcraft League of America) załatwiał w ten sposób, iż przyjmował tytuł honorowego naczelnika zagranicznej organizacji. Tego zaszczytu dostąpiły tylko cztery organizacje: Brytyjski Order Woodcrafterskiego Rycerstwa (Order of Woodcraft Chivalry), czechosłowacka Liga leśnej mądrości, irlandska i jugosłowiańska organizacja.

Prócz tego w tych i dalszych krajach powstały organizacje i grupy, głoszące się do woodcraftu. Z większością z nich Seton współpracował, lecz dlatego, że były nieliczne, lub się od woodcraftu Setona za bardzo odchylały, za partnerskie Amerykańskiej Lidze ich nie uznał. Ze względu na to, iż nie było światowej centrali ani centrum informacyjnego (tę funkcję pełniły za życia Setona College of Indian Wisdom (Instytut indiańskiej mądrości) w Seton Village i biuro Ligi w Nowym Jorku, ewentualnie tę funkcję spełniał Seton sam – dzisiejsze museum i biblioteka w Seton Village tej funkcji nie wykonują, są ściśle informacje o życiu woodcrafterskich organizacji tylko z USA a Wielkiej Brytanii.

Co dotyczy sytuacji w Stanach Zjednoczonych, Seton w latach 1915 aż 1917 przeprowadził wszystkie szczepy [[WI|Woodcraft Indians (Indiańskich woodcrafterów) do Woodcraft League of America. Kiedy ta organizacja poczęła w latach dwudziestych potężnieć, stworzone zostały jakieś “subdywizje” (Field Council) i “zamiejscowe rady dla pacyficznego południowego Zachodu” (dla Kalifornii i okolicy) i “zemiejscowe rady dla północnego Wschodu” i t.d.

Po śmierci Setona Woodcrafterska Liga Ameryki rozpadła się na “subdywizje”, z których niektóre zanikły, inne natomiast straciły woodcrafterski charakter i tak przeżyła i prosperuje tylko jedna południowozachodnia organizacja o nazwie [[WR|“Woodcraft Rangers” (Woodcrafterscy junacy) w Kalifornii, która jest dziś jedyną pierwotną woodcraftenską organizacją Setona w USA.

Organizacja “Woodmen Rangers” w stanie Nebraska, licząca około 100 tysięcy dzieci w wieku do 15 lat, ma blisko do organizacji skautowskich i nie jest organizacją woodcrafterską, chociaż jej założyciel J.N.Taylor inspirowal się bez wątpienia Setonem i w programie tejto organizacji można znajdować elementy woodcrafterskie.

W USA egzystują dalsze organizacje, które wychodzą z programu Setona i są woodcraftowi bardzo bliskie, prócz tego, iż w nich się o woodcrafcie nie mówi. Jest to przede wszystkim organizacja ..text pokračuje