Stránka:bw-tom6.djvu/74

Z thewoodcraft.org
Verze z 9. 2. 2021, 17:34, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 73

… nedošlo a tak alespoň spolu s některými ilegálními skautskými oddíly pokračovaly v pořádání brdské ligy lakrosu, která během dalších let přešla postupně do povědomí sportovní veřejnosti a její příznivci ji prosadili do činnosti tělovýchovných jednot.

V roce 1973 začal vycházet jako kmenový časopis Wampum Neskenonu, o jehož prvních 8. ročníků mělo spolu s almanachy Stezkou Neskenonu inspirující vliv mezi sympatizující mládeží v různých organizacích. Přispěly i ke vzniku kmenů Mawaden (1974), Netnokwa (1974)[1], Huroni (1978), Alcatraz, Konestoga (1980), Santeken (1982), Oswego (1984), Tussilago (1984), Sihasapa (1985) a dalších.

Významná je spolupráce kmenů a oddílů s organizacemi na ochranu přírody – nejdříve, do roku 1980 se Svazem pro ochranu přírody a krajiny TIS, později s Českým svazem ochránců přírody — v jejichž rámci bylo vykonáno velké množství poctivé práce na pomoc přírodě a uskutečněny zajímavé programy (například Akce Aqua na Brdech).

Ve druhé polovině 70.let je v Praze učiněn pokus obnovit ilegálně vydávání časopisu Vatra lesní moudrosti, který by přispěl k oživení českého woodcrafterského hnutí. Autor projektu, Vladimír Oborský - Wabimatto, však nenašel širší autorské zázemí, ani se nedočkal výraznějšího ohlasu a tak vzhledem k hrozící persekuci je vydávání ukončeno. Vyšlo celkem pět čísel.

Ke konci 70. let se zase začínají scházet bývalí členové LČSW, pořádají pravidelná setkání a letní rodinné tábory, ke kterým se přidávají i woodcrafteři nastupují generace (kmeny Mawaden, Huascaran, Kamzíci, Sinawa a další). Objevují se pravidelné akce, které přesahují rámec jednoho kmene, jako memorial E. T. Setona “Kiwendotha” pro dětské kmeny. Významným impulsem byly i společné akce ke 100.výročí narození Miloše Seiferta v roce 1987.

Ve druhé polovině 80.let se aktivity, směřující k obnovení woodcrafterské organizace, soustřeďují kolem pražského kmene Bílý wampum. (Je zajímavé, že v létě 1983, po splynutí kmenů Bílý wampum a Santeken, si členové stanovují za cíl obnovit nejpozději do pěti let ilegální Ligu lesní moudrosti.) Specifickým rysem kmene Bílý wampum byla důsledná indiánská orientace, která později měla hlavní podíl na vzniku a rozšíření euroindiánství v Československu, stejně jako na indiánské zaměření obnovené LLM. Koncem 80.let se nejaktivnější kmeny scházejí na sněmech a cílevědomě plánují obnovení Ligy. Jsou navázány první kontakty se zahraničím, například Setonovým muzeem ve Philmontu v USA.


Obnovená Liga lesní moudrosti

Události listopadu 1989 umožnily, aby byla opět v Československu obnovena legální woodcrafterská organizace. Hned počátkem prosince 1989 je založen přípravný výbor LLM ze zástupců kmenů Bílý wampum, Lenapa a Čej-Ka-Leška, které brzy doplňují členové bývalé LČSW. V březnu 1990 jsou sezváni zájemci o členství v Lize do Prahy u příležitosti semináře na počest 130. výročí narození E. T. Setona. V květnu je LLM zaregistrována ministerstvem vnitra a vychází první číslo čtvrtletníku Bizoní vítr a vnitřního zpravodaje Totemová deska. Dne 2.června 1990 je na sněmu u Skleného nad Oslavou slavnostně obnovena Liga lesní moudrosti – The Woodcraft League of Czechoslovakia. ..text pokračuje


  1. Chybný údaj, roverský kmen Netnokwa (Praha) byl založen na letním táboře 1969 na Šumavě. (Poznamenal Tuwanakha)