Stránka:bw-tom6.djvu/75

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 74

… Více než stovka zástupců kmenů i jednotlivců zvolila náčelníkem Martina Kupku - Logana.

Je navázán kontakt se zahraničními woodcrafterskými a podobnými organizacemi, s rodinou E. T. Setona[1] i s institucemi, které udržují jeho odkaz[2]. V létě 1990 jsou pod hlavičkou LLM pořádány první tábory. Pro zájemce — náčelníky nových kmenů jsou pořádány lesní školy, je zahájena publikační činnost.

Vzhledem k rozdělení Československa je koncem roku 1992 na Slovensku ustavena Liga lesnej múdrosti - The Woodcraft League oť Slovakia; k oficiálnímu rozdělení Ligy a vzniku české Ligy lesní moudrosti dochází na sněmu v červnu 1993.

Zástupci české LLM se vždy v červnu setkávají na výročním sněmu, který se, stejně jako obnovená Kiwendotha, koná na Českomoravské vysočině nedaleko Skleného nad Oslavou. Vedle letních táborů pořádá stále více kmenů také své zimní tábory v týpích. O početných kmenových i mezikmenových akcích informují časopisy Bizoní vítr a Totemová deska. V období 1992 až 1993 dosahuje Liga po obnovení početně svého vrcholu: má okolo 1000 členů a přes 50 registrovaných kmenů. Od té doby počet registrovaných členů i kmenů klesá, LLM však stále zůstává daleko nejpočetnější ze všech woodcrafterských organizaci ve světě.

Poměrně úzké a indiánsky jednostranné zaměření české LLM a jeho ne vždy zcela demokratické prosazování vede v letech 1991 až 1993 některé členy i kmeny k vystoupení z Ligy a je započato s vydáváním na náčelnictvu LLM nezávislých časopisů Messenger, Wampum Neskenonu a některých kmenových časopisů[3].

Podle údajů jednatele LLM M. Stárka - Mahykana z března 1995 sdružuje v současné době česká Liga lesní moudrosti 53 registrovaných kmenů, dále rody a stráže. Počet (asi 800) členů se nezdá oproti některým jiným organizacím příliš významný, ale časopisem a dalšími publikacemi o woodcraftu ovlivňuje Liga širší okruh zájemců.


Ostravský WOODCRAFTER a novodobý “vedlejší proud”

Podle Setonova programu se však pracuje nejen V LLM, ale v rámci některých oddílů a skupin i v Junáku, České tábornické unii a dalších organizacích – takže i v současné době lze stále hovořit o početném a širokém českém hnutí lesní moudrosti – woodcraftu. Za zvláštní zmínku pak stoji ještě druhá organizace, která si slovo “woodcraft” (“lesní moudrost”) vložila do svého názvu.

Podnět k obnově woodcrafterské organizace v Československu v roce 1990 nevzešel jenom z Prahy a od členů bývalé LČSW, ale také z Ostravy. Ve stejnou dobu jako LLM, je na jaře 1990 zaregistrována Moravsko-slezská liga woodcraftu (MSLW) se sídlem v Ostravě. Náčelníkem byl zvolen František Vyhňák. Na obnovujícím sněmu LLM v červnu 1990 nedošlo mezi zástupci obou organizací k dohodě o sloučení a tak obě existují samostatně.

MSLW (též Liga Moravskoslezského woodcraftu) byla zaregistrována jako regionální sdružení, ale již od ledna 1991 je organizací celorepublikovou. Přestože MSLW má členy ve více než 10 okresech, naprostá většina kmenů, klubů a individuálních členů (stráží) je z ostravského regionu. Celkový počet členů se pohybuje mezi jedním a dvěma tisíci. Více než 70% členské základny tvoří děti do patnácti let, dalších 20% mládež do 18 let. Snad také z tohoto důvodu přijala MSLW po čase jiný název: WOODCRAFTER ČR – Liga lesní moudrosti dětí a mládeže.

..text pokračuje