Stránka:svitek 1925.djvu/86

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search
Tato stránka byla zkontrolována


Continue from page 85

… bilance za měsíc a za rok bude překvapující. Tak také bude zajištěn duch Lesní Moudrosti. V mnohých orlích perech potřebuje jednotlivec pomoci a vždy potřebuje svědectví druhých.

Přemýšlejte, jak použíti toho, co je vám dosažitelno, jak nahraditi si, co je vám nedostupno. V české příručce woodcraftu již zmíněné jest dosti návodů pro různé primitivní práce. Odhozená nádoba od konserv, bednička od marmelády poslouží často k pěknému výrobku a ještě větší radosti. Dbejte na smysl věci a užitečnost. Raději pracujte méně nástroji, jako hraničáři kapesní nůž je králem nástrojů. S mnoha nástroji leckdo dovedl něco udělat, ale junák Lesní Moudrosti dovede pracovati s několika. Nic nedá vám tolik sebedůvěry, jako vyrobíte-li si svoje vlastní nářadí na tření ohně a podaří-li se vám rozžehnouti jím oheň. Pravý junák se dovede přizpůsobiti a výchova jeho jej připraví na každou nepředvídanou okolnost.

Svědky si berte oprávněné, kteří mají vědomosti a kterým něco podepsat není lhostejné. Tiskopisy „orlích per”, na nichž uznání pak písemně jest vyhotoveno, dostanete od českého hnutí Lesní Moudrosti (zatím moje adresa). Každý hoch nebo děvče si schrání osvědčení svých snah a zkušeností do krabičky či skřínky, kterou si z lesního materiálu o nejkrásnější vyhotovili. Jsou to jejich, klenoty.

..text continues