Wampum Neskenonu (časopis Midewiwinu)

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search
Obálka Wampumu Neskenonu 1/2004

Wampum Neskenonu (časopis Midewiwinu)

Roku 1982 bylo na Manádách založeno Společenství ohnivců Midewiwin. To spojovalo zhruba dvě desítky kmenů s programem založeným na Lesní moudrosti Miloše Seiferta, junáctví A. B. Svojsíka, trampingu z Brd, ochranářství a indiánské mystice. První z kmenů tohoto společenství Neskenon, začal již v roce 1973 vydávat kmenový časopis Wampum Neskenonu (časopis Midewiwinu), který vycházel až do zániku kmene roku 2005.

Ivan Makásek - Hiawatha od roku 1992 vydává coby šéfredaktor oficiální časopis, s názvem Wampum Neskenonu – ovšem s mnohem širším záběrem. Tento časopis byl nositelem a šiřitelem junáckého „ekumenismu“. V jeho redakci se prostřídali: Josef Bláha - Řešetlák, František Kožíšek - Biminiji, Jiří Červinka - Brko, Aleš Kapica - Keny Otter, David Stegbauer - Čapa, Roman Splítek - Šakoh, Petr Náhlík - Vokoun, Dalibor Janák - Tagajutah, Livie Šavelková ad. O ilustrace se starali především Ladislav Rusek - Šaman a Jan Hora - Mauglí. Všichni redaktoři vtiskli časopisu velmi specifický vzhled, který dělá časopis zajímavým obsahově dodnes.

WAMPUM NESKENONU měl v tiráži napsáno: časopis pro skauty, woodcraftery a trampy - od roku 1997 jen pro skauty a woodcraftery. Vydávala jej NIKA – nadace pro ochranu přírody a životního prostředí. Časopis přestal být vydáván v roce 2006.