Diskuse ke kategorii:Kniha orlích per

Z thewoodcraft.org

Použití elementu tvar u podmínek činů

Přemýšlel jsem, během oprav označení obsahu k překladu u činů ze skupiny 4C, nad aplikací elementu tvar. A došel k následujícím závěrům:

  • Je zbytečné ho používat následujícím způsobem (viz příklad): <tvar|1>7</> ovocných stromů , protože pak překladatel během překladu neviděl jejich počet a tudíž nevěděl jak překlad správně naformulovat. Zobrazilo by se mu pouze toto:
      $1 ovocných stromů 
    
  • Smysl to dává jen tam, kde se aplikuje plurál, např.: <tvar|1>{{int:coup-species|4}}{{concept|4}}</> ovoce , protože překladatel bude překládat pouze:
      $1 ovoce 
    
  • U poznámek pod čarou platí, že se používá pojmenovaný element, u kterého číslovka upozorňuje překladatele, o jakou poznámku se jedná, čímž se minimalizuje pravděpodobnost, že by ji umístit na nesprávné místo. Např.:
  které jsi sám vypěstoval<tvar|concept-49>{{concept|49}}</> a starej se<tvar|concept-38>{{concept|38}}</> o  do prvních plodů
V takovém případě totiž uvidí překladatel toto:
  které jsi sám vypěstoval$concept-49 a starej se$concept-38 o  do prvních plodů
Takto by to vypadalo, kdyby bylo použito pouze číslování:
  které jsi sám vypěstoval$1 a starej se$2 o  do prvních plodů
-- Keny (diskuse) 4. 1. 2023, 10:52 (CET)

Vysvětlení prefixů svitek-, condition-, coup-, aj.

Proč se nepřekládají názvy stránek začínajících prefixy, jsem ti už vysvětloval. Prefix ty stránky mají proto, že s nimi pracují šablony určené pro svitek (viz Kategorie:Šablony pro svitek). Ale lze toho využít i jiným způsobem. Např. pro sofistikované vyhledání určité skupiny stránek. Systém MediaWikiby default zjednodušené vyhledávání, které neumožňuje použít regulární výrazy. Ale rozšíření DynamicPageList3, které používáme to umí.

Využiju Pískoviště k tomu, abych ti ukázal jak na to. Výchozí kód, který ale nekopíruj! (obsahuje neviditelné mezery ve složených závorkách) ti napíšu sem. Tohle je např. kód, kterým se vylistují odkazy na ty recyklovatelné stránky o kterých píšu na stránce Aktuality:

{{#dpl:namespace = Thewoodcraft.org
 | titleregexp=id[0-9]+.*$
 | mode = inline
 | shownamespace = false
 | inlinetext=, &nbsp;
}}

Je to kód, kterým ti vylistuje všechny stránky ze jmenného prostoru Thewoodcraft.org, které začínají řetězcem id za kterým následuje číslo. Pokud si chceš vylistovat např. ty stránky se šablonami pro poznámky pod čarou, je třeba změnit název jmenného prostoru na Template a řetězec pro vyhledání názvu na concept- (ten vylistuje všechny).

Manuál k rozšíření DynamicPageList3 je velice rozsáhlý, protože je to fakt mocný nástroj. Nicméně je důležitou pomůckou pro odladění parametrů. A také obsahuje příkady použití.

-- Keny (diskuse) 5. 1. 2023, 15:17 (CET)

Plural age

Experimentuji na Pískovišti s činem 3B1. Jsou tam podmínky pro věk <14let a >14 let. Napadlo mě použít ⧼coup-age⧽, pokud bys vytvořil nějaký MediaWiki:Coup-age. Nebo mám použít (tvar|1><14</) ? Ve 3. světle se budou zase hodně vyskytovat počty a rozměry (dm2 apod.) Z dřívější komunikace jsem pochopil, že prosté počty ponecháme bez úpravy a budeme upravovat jen plurály (obsažené v MediaWiki:Coup-xxx). Týká se to i rozměrů?

Skarman (diskuse) 10. 1. 2023, 11:39 (CET)

Šablona {{age}} je použita záměrně, protože zatím nevím jaká bude interpretace. V podmínkách je totiž sousloví. Starší než, mladší než,… proto znaménka menší, větší. Na ty to pak mohu navázat. Šablona má také tu výhodu, že se snadno mohu dostat na stránky kde je použitá přes odkaz „Odkazuje sem”.
Míry typu cm², nebo l mohou být součástí elementu tvar. Jejich slovní vyjádření „centimetrů čtverečních”, je součástí textu, pokud pro ně neexistuje nebo nelze vytvořit plurál. Je-li to možné, provádíme korekci textu takovým způsobem abychom se pokud možno těm slovním vyjádřením vyhnuli. Jednotka je většinou jasná. Takže místo „5 centimetrů” raději „5 cm” -- Keny (diskuse) 10. 1. 2023, 12:25 (CET)

3B3 - Velký čin pro ML

U činu 3B3 je pro Velký čin podmínka pro ML: "Velkou sekeru, kalač a klíny. Sám pokácej a zpracuj jen sekerou strom o průměru 20 cm[1]". Zřejmě je to chyba, neboť "znění Velkého činu se vztahuje vždy pouze k Velké lóži". (SBK 2013)

Na stránce pro překlad (svitek-3B3-3) proto poznámku neuvádím. Skarman (diskuse) 10. 1. 2023, 12:18 (CET)

Velké činy se Malé lóže netýkají. Ta poznámka se tedy zřejmě vloudila omylem. Pro kontrolu dokoručuji vždy nahlédnout do on-line svitku LLM. Jinak doporučuji používat v dotazech wiki syntaxi. Zpřehlední je to a urychlí. -- Keny (diskuse) 10. 1. 2023, 12:30 (CET)

Nová substituční šablona {{CON}}

Vytvořil jsem, pro urychlení editace a minimalizaci chyby novou substituční šablonu {{CON}}. Použití je jednoduché a bude dokumentováno na stránce šablony, takže si klikni na ten link. -- Keny (diskuse) 12. 1. 2023, 11:32 (CET)

Šablona {{NOTE}}

A vytvořil jsem ještě jednu pomocnou šablonu {{NOTE}}, pro ty poznámky co se týkají úprav formulace znění činu. Zjednoduší to vyhledání stránek, kterých se nějaká úprava týká. Tuhle poznámku ještě doplním, abych to názorně demonstroval -- Keny (diskuse) 12. 1. 2023, 12:15 (CET)

Ještě to ladím. Musel jsem to sice udělat přes pojmenovaný parametr, ale díky tomu lze nyní odkazovat »Promiňte, tenhle text nahrazuje obsah dostupný jen přihlášeným uživatelům.«. Aktuální znění činu se v tom formuláři zobrazí v náhledu. -- Keny (diskuse) 12. 1. 2023, 15:19 (CET)
Mně se na tom řešení líbí to, že uživatel, může »Promiňte, tenhle text nahrazuje obsah dostupný jen přihlášeným uživatelům.« na jednom místě vidět a také editovat] všechny existující poznámky k činům. Tzn. že lze tímto způsobem zadávat poznámky, které nejsou na první pohled vidět ale zobrazí se, pokud najedeš nad ikonu poznámky v bublině. -- Keny (diskuse) 12. 1. 2023, 17:24 (CET)
A ještě jsem to o chlup vylepšil. Ikona poznámky u znění činu je pro přihlášeného uživatele aktivní. Takže když na ni klikneš, otevře se ti formulář, v podobě popup okna, s náhledem stránky a formulářovým polem, kde můžeš rovnou poznámku editovat. Pokud chceš jenom zjistit co v poznámce je, stačí přidržet na ikonou myš. Anonymním uživatelům se poznámka zobrazuje v bublině. Zjistil jsem konečně i jak to funguje ve Firefoxu na Androidu – přidržíš-li prst na ikoně, objeví se ti popup okno, kde je text poznámky, + nějaké další možnosti.
Myslím, že tohle je ideální forma, jakou by se mohl někdo jako Willy (pochopitelně po přihlášení), zcela stupidním způsobem přidávat poznámky, které lze potom přehledně ve výše uvedeném tabulkovém přehledu zkouknout a ev. na ně reagovat aniž by bylo nutné vše proklikávat. Co ty na to? -- Keny (diskuse) 12. 1. 2023, 23:25 (CET)


Keny, dík za šablonu {{CON}}, ta se hodí. Šablonu {{NOTE}} jsem vyzkoušel, ale pro mě informace, že je u činu úprava pro ML, zatím nemá praktické využití (vidím to v poznámce pod činem). Ale chápu, že pro ty, kteří poznámky vytvářejí (ÚROP?) to může mít význam. Třeba na ty výhody ještě později přijdu. -- Skarman (diskuse) 13. 1. 2023, 09:08 (CET)

Pozor! Zaměňuješ dvě různé věci. Poznámka pod zněním činu, kterou vidíš, je výsledek zpracování šablony {{noml}}, nikoliv parametr šablony {{NOTE}}. Ten normálně vidět není . Zobrazí se ti pouze když najedeš myší nad tu ikonu vpravo nahoře v bublině, nebo při editaci stránky, nebo při použití toho formuláře.
Jinak vidím, že se neobejdeme bez šablony, která ošetří odkazy na stránky běžně nedostupné. Když sem na tuhle diskuzi vleze nějaký anonym, skončí to errorem. Přemýšlím nad vhodným názvem. -- Keny (diskuse) 13. 1. 2023, 09:16 (CET)

Poznámky společné pro více činů

Zvolna zpracovávám činy ze skupiny 4O, u které se vyskytuje poznámka/upozornění, které je společné pro činy 4O11, 4O12, 4O13 a 4O14. A řekl bych, že o tom jak zpracovávat tyhle části, jsme se zatím nebavili.

Jde o to, že pro tyhle poznámky platí trochu jiný úzus než pro ostatní texty (překládané přes šablonu {{svitek}}), protože se netýkají pouze jednoho konkrétního činu. Platí pro ně totéž, co pro poznámky pod čarou – jsou to překládané šablony, které se vkládají přes šablonu {{concept}}. Od stránek s nimiž pracuje šablona {{svitek}}, se liší především tím, že jsou ve jmenném prostoru Šablona (Template). Z hlediska obsahu už v nich ale v podstatě rozdíl není. Tedy až na to že obsahují rovněž šablonu. Buďto {{note}} (pro poznámku) nebo {{warn}}, jde-li o upozornění. A název vychází ze skupiny činů. Tedy pro zmíněné činy to bude Template:concept-4O, se šablonou {{warn}}.

-- Keny (diskuse) 24. 1. 2023, 15:44 (CET)