George Bird Grinnell

From thewoodcraft.org
(Redirected from Yo)
Jump to navigation Jump to search

George Bird Grinnell (20.9.1849 – 11.4.1938) byl významným antropologem, historikem, přírodovědcem a spisovatelem.

V roce 1880 dosáhl doktorátu v oboru zoologie na Yale University a později se stal i významným ekologem a současně důkladně zkoumal život amerických indiánů. Američané jej znají především díky jeho úspěšné snaze zachránit amerického bizona. Na tomto projektu úzce spolupracoval s Williamem T. Hornadayem.

Grinnel nabyl mnoho zkušeností a znalostí díky intenzivní práci v terénu a díky častému pobytu mezi indiány. Jako přírodovědec se účastnil dvou expedic na americký Západ. Na svých výpravách podrobně zdokumentoval důsledky pytláctví na početnost stád bizona. Tyto údaje využil později při úspěšném lobbyingu v Kongresu za prosazení zákona na ochranu bizonů v roce 1894, kdy v Yellowstonském národním parku zbývalo posledních 200 zvířat.

V roce 1887 byl společně s Theodorem Rooseveltem jedním ze zakládajících členů The Boone and Crockett Club, který se zaměřil na ochranu americké divočiny.

Grinnell se také podílel na založení Audubonovy společnosti a Newyorské zoologické společnosti. Celý život cestoval mezi indiány Plání a dokumentoval jejich život, zejména jejich soužití s bizony. Byl velkým znalcem života Šajenů. Na toto téma publikoval celou řadu dodnes vydávaných knih.