Stránka:wo1991.djvu/22

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 21

Jistě. To neznamená “zradu ideálů”. Změnila se společnost, na kterou hnutí reagovalo – a proměnou procházelo a prochází i hnutí. Potřebujeme moudrost, abychom to viděli. Směřovat za velkým cílem vyžaduje umět se loučit s dobově podmíněnými představami a způsoby. Umět odkládat šat, který dosloužil – i když jsme jej kdysi rádi nosívali. Dnes, vzpomínám-li na setkání s E. Th. Setonem a na otázky, jež mu byly kladeny, vidím v tom přání náčelníka Ligy MUDr. V. Valoviče a jeho náčelnictva, slyšet ze Setonových úst ubezpečení, že cesta, kterou nyní československá w. Liga jde, je ta správná. Že to, co “waldenská škola“ rozpoznala jako mylné, je mylné. E. Th. Seton takové ubezpečení dal.

Když jsem v létech 1931 – 1932 jezdíval z Prahy za panem profesorem Seifertem, netušil jsem, že mu zbývá deset – devět let života. V našich rozhovorech se neozvalo nic z toho, co jsem zmínil na stránkách 13 – 17. Věřím, že to byl pro něho již tehdy uzavřený okruh – uzavřené období určité aktivity, konané sice s nadšením a vzrušením, ale v situaci, v době, která odplynula. Jeho životní cesta šla dál – měl pro co pracovat a čím se těšit.

Myslím na to, co mi kdysi řekl bratr Míla Vavrda, že prof. MS přejímal – ochotně – názory svých přátel Ferdinanda Krcha a spisovatele Gammy (Gustava Jaroše) a stavěl se za ně celou osobností. Ferdinand Krch přiznal – když jsem byl u něho s bratrem Vavrdou na návštěvě – že jeho podíl na knize “Přírodou a životem” je “lví”. Snad se jednou podaří zjistit, srovnáním s časopisem “Zájmy všelidské”, který F. Krch vydával[1] , co je v “Přírodou a životem” Krchovo a co Seifertovo. Ale literárně-tvůrčí činnost prof. MS, její zaměření, svědčí o tom, co bylo MS vlastní. Snaha po sociální spravedlnosti (Ruskin:Tomu poslednímu. Eeden: Radostný svět), studium přírody – ochrana přírody – láska k přírodě – duchovní vidění přírody. Touha po světě bez vojáků a bez válek (pacifismus) – mezinárodní kontakty, články v pacifistických časopisech holandských. Vždy nové hledání v oblasti duchovní-náboženské (Carpenter: Srovnávací náboženství. Buddhismus Rhys Davidsové). Prof. MS byl znalcem budhismu a věřím, že budoucnost přinese jeho ocenění. A výchova “k čistému lidství” – E. Th. Seton, John Hargrave – lesní moudrost – či Moudrost lesa. Popularisátor přírodních věd. Přičinil se o uvedení E. Th. Setona u nás (v souvislosti s Woodcraftem) – jeho zásluhou se Psohlavci přihlásili k Setonovi jako woodcrafterská Liga, – jeho zásluhou Psohlavci nesplynuli se Svojsíkovým svazem junáků-skautů, ale podrželi si samostatnost. A přece se tato

..text pokračuje


  1. Omyl! Časopis vydával další přítel prof. Seiferta - Alexander Sommer Batěk. (Poznamenal Tuwanakha)