Stránka:bw-tom9.djvu/16

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla zkontrolována

CO CI DAJĄ WĘDRÓWKI W PRZYRODZIE?

Doświadczenia, wiadomości i różne tajemnice leśnej mądrości nasuwają ci się na każdym kroku. Z każdej wędrówki przez przyrodę możesz powracać do domu o nieco bogatszy. Układaj owe doświadczenia do swojej pamięci albo – co jest lepsze i trwalsze – zapisuj je do swojego dziennika. Ernest Thompson Seton mówił o tych zapisanych cennych doświadczeniach jako o „drogocennych pamięciach”.

Z biegiem czasu powstaje w tobie – ze wszystkich tych odłamków leśnej mądrości – nowy stosunek do przyrody. Idąc lasem nie kopniesz już do muchomora tylko dlatego, że jest on trujący. Zrozumiesz, że przyroda stworzyła go z jakimś zamiarem, który my wprawdzie nie znamy i nie pojmujemy, ale który ma zapewne głęboki sens i znaczenie. Nie zrobisz już niepotrzebnie krzywdy włochatej gąsienicy, chociaż nam ludziom jakoś się nie podoba; zrozumiałeś, że z niej może być przepiękny motyl – a gdyby nawet nie był, również owa gąsienica ma prawo do życia. Z drugiej strony wszak zrozumiesz ogrodnika, który musi tępić bielinka kapustnika: chodzi tu o nasze pożywienie i my mamy prawo do obrony.

Krótko mówiąc – leśna mądrość szeptem powie ci swoją radę, swoją prawdę w tysiącach przypadków. A ty potem pójdziesz przez przyrodę z widzącymi oczyma, z myślącą ręką i czułym, pojmującym sercem.