George W. Sears

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search

George Washington Sears (⁕ 2. December 1821, Oxford Plains, Massachusetts, USA – † 1. May 1890, Pennsylvánie, USA) přezdívaný Nessmuk se narodil r.1821 v Oxford Plains, ve státě Massachusetts. Byl nejstarším z 10 dětí.

Když mu bylo od 8 let, poslal ho otec makat do fabriky. Mladý Sears utekl a žil pak s mladým indiánem z kmene Narragansetů jménem Nessmuk. (Sears později jeho jméno používal jako literární pseudonym.)

Je velmi pravděpodobné, že se právě jeho životním příběhem inspiroval Setona když psal Rolfa zálesáka.

R. 1857 se oženil s Marriete Butler a měli spolu tři děti – syna a dvě dcery. Jeho žena ho přežila o mnoho let – zemřela 4.12.1825 ve věku 93 let.

V r. 1861 vyslyšel výzvu prezidenta Lincolna a 31. května 1861 narukoval do Company E, 13th Pennsylvania Reservers 42nd of the Line, známých jako "Bucktails", protože šlo o jednotku složenou z lovců jelenů. Z armády byl ale ze zdravotních důvodů propuštěn 2.srpna 1861, v hodnosti seržanta – pro zranění nohy.

Sears se odjakživa rád toulal divočinou. Počátkem 80 tých let 19. století (v šedesáti letech!) podniknul několik osamělých výprav na vlastnoručně vyrobených kánoích z papíru. Jeho prototypy vážily pouhých 8 kilo(!) Jen pro srovnání – dnešní ultralehké kánoe váží kolem 20 kilo. Do časopisu Forest and Stream začal psát o svých cestách mezi lety 1870–80.

Sears je také autorem první outdoorové příručky s názvem „Woodcraft“ z r. 1884

28 let po jeho smrti, v květnu 1918, uveřejnil magazín Forest and Stream jeho nedatovaný dopis, ve kterém Sears charakterizoval sebe sama:

To myself I sometimes appear as a wild Indian or an old Berserker, masquerading under the guise of a nineteenth century American. When the strait jacket of civilization becomes too oppressive, I throw it off, betake myself to savagery, and there loaf and refresh my soul.

I suppose I might be called tolerably well educated. Like Shakespeare, I have a little Latin and less Greek, know somewhat of the mysteries of the laboratory and microscope, While belles-lettres and literature are not totally unknown to me.

Have pedagogued in Ohio, “bullwhacked” across the plains, been a silver miner in Colorado, an editor in Missouri, have hobnobbed with the Century Club in Boston, and with Indians in Arizona; been a cowboy in Texas and a “webfoot” in Oregon—in short, a kind of Wandering Jew and peripatetic Jack-of-all-trades.

I love a horse, a gun, a dog, a trout and a pretty girl. I hate a pothunter, a trout-liar and a whiskey-guzzling sportsman. I smoke and take an occasional glass of wine and never lie about my hunting and fishing exploits more than the occasion seems to demand.

Zde je nutno uvést, že „woodcraft“ se synonymem pro zálesáctví nestal díky Setonovi, jak se u nás mnozí mylně domnívají.

V názvu knihy se „Woodcraft“ poprvé objevil u novely[1] Williama Gillmore Simmse[2], prvně vydané r. 1854. Děj knihy je situovaný do let války o nezávislost a glorifikuje záškodnickou činnost vzbouřenců proti britské armádě.


Ani outdoorové aktivity spojené s woodcraftem nejsou ze Setonovy hlavy. Woodcraft a s ním spojené studium přírody bylo náplní činnosti klubu „The Boone and Crockett Club“, který založil Theodore Roosevelt v prosinci 1887.

Odkazy

  • Kniha je dostupná on-line na webu archive.org: http://www.archive.org/details/woodcrafthawks00simmrich
  • http://en.wikipedia.org/wiki/William_Gilmore_Simms