KMENOVÝ NÁČELNÍK
Týká se též náčelníka rodu.
Všechen zdar kmenového neb rodového života záleží v tom, jaký je náčelník, je-li schopný, má-li dost obratnosti, vynalézavosti a vážnosti pro povinnost, kterou vzal na sebe. Jen svou osobností stává se někdo dobrým junáckým vůdcem, autorita je zde zcela přirozeným důsledkem jeho mravní síly, lásky a úcty, kterou členové kmene k němu mají. Nestačí, aby byl jen dobrým člověkem. Musí být mimo to i dobrým junákem, „něco musí dovést“. Jako vůdce musí míti dost vynalézavosti, podnikavosti, schopnosti rychlého rozhodování a jednání a hlavně hodně zkušeností ze života v přírodě a v různých praktických dovednostech. Náčelník – pedagog nemůže čerpati své dovednosti jen z knih a býti jen teoretikem, neboť ve vudkraftu mluví činy a činy získávají.
Ovšem náčelník nemůže znáti všechno. Často se mnozí obávají ujmouti se vedení, domnívajíce se, že nemají dosti zkušeností; někdy stačí jen upřímný zájem a zdaří se strhnouti skupinku ku práci.
Jaká je práce náčelníka?
Je zodpovědný za plnění junáckého programu, jak jej vudkraft předkládá. Proto nabádá k práci, radí a předchází především vlastní činností, vymýšlí společné podniky, zavádí svou skupinu do přírody, pořádá hry, besedy a slavnosti. Dbá, aby se členové scházeli alespoň jednou týdně. Pokud může, všeho se sám zúčastní, nemůže-li, pověří někoho, aby jej zastupoval.
Záleží na vůdci, jak vyzbrojí vudkraftera na cestu životem.
KMENOVÝ OHNIVEC (Strážce ohně)
Je strážcem duchovního života a práva v kmeni. Je náčelníkovým poradcem a ochráncem každého člena. On jediný smí se dotýkati sněmovního ohne, který zažíhá ..text pokračuje