Uživatel:Keny/ Činy a mistrovství na wiki TheWoodcraft.Org

Z thewoodcraft.org
Stránka byla naposledy editována 5.11.2022 (Vytváření 11. dubna 2021)

Prvním pokusem o vytvoření woodcrafterské verze Wikipedie byla wooki[1], spuštěná v říjnu 2007. Byla to rovněž instance MediaWiki, stejně jako TheWoodcraft.org, jenže měla zásadní vadu. Anonymní uživatelé neměli k obsahu žádný přístup a přihlašování bylo svázáno s registrem Orlích per. To byla z mého pohledu zásadní chyba, protože byl určen jen pro členy LLM a tak bylo vyloučeno, aby se ke stránkám wooki mohl dostat i někdo jiný, než člen české LLM se zaplacenými příspěvky. A přístupu veřejnosti k obsahu nedávalo žádny smysl do ní něco psát. Snažil jsem se na to upozornit[2], ale marně a tak po dvou[3] (možná třech) letech skomírání tenhle projekt tiše a bez fanfár skončil.[4]

Také elektronická verze Svitku březové kůry[5], kterou dnes najdete na webových stránkách české Ligy lesní moudrosti, vznikala dlouhá léta jen pro interní potřebu registrovaných členů české LLM – mezi členy ÚROP totiž dlouhou dobu panovala poněkud absurdní obava, že veřejně dostupný obsah aktuálního zpřístupněný na webu, vedl k poklesu zájmu o jeho tištěnou verzi.[6]

Podle našeho názoru je základem osobní svobody poznání a svobodný přístup k informacím. Proto má TheWoodcraft.org tyto cíle:

  1. Veřejně zpřístupnit veškeré existující verze svitku, aby se mohl každý, kdo má o to zájem, seznámit i s originálními verzemi Setonova The Birch Bark Roll of Woodcraft.
  2. Zpřístupnit veřejně také woodcrafterskou literaturu, včetně archiválií, aby si nikdo nedělal monopol na informace.
  3. Identifikovat každé jméno co se zde objeví, spojit ho s konkrétním člověkem a založit pro něj stránku s medailonem, aby bylo jasné o koho jde.
  4. Vytvořit stránky pro činy a mistrovství, které bude moct každý registrovaný uživatel rozšiřovat dle vlastního uvážení o další užitečný obsah.
  5. A udělat je tak, aby šlo jejich obsah překládat i do jiných jazyků.

Vyžadovalo to hodně práce a trvalo několik let, než jsme mohli přistoupit k realizaci elektronická verze Knihy orlích per, která…

  • má vlastní fulltextové vyhledávání,
  • využívá šablony, což umožňuje efektivně redukovat opakující se texty,
  • má efektivní systém kategorizace
  • podporuje widgety, co umožňují do stránky vkládat multimediální obsah i stránku z jiného webu
  • počítá s multijazyčným obsahem, proto nabízí rovněž efektivní pomocné nástroje pro překladatele.

Kodifikace činů a mistrovství

Wiki TheWoodcraft.org byla spuštěna v listopadu 2013, ale k intergraci aktuálního obsahu elektronické verze svitku české LLM bylo možné přistoupit až v březnu 2015, kdy začal být (konečně) poskytován veřejně[7]. Byly připraveny kategorie pro stránky činů, ale zhruba po půl roce bylo nutné práci přerušit, protože se ukázalo, že je nutné nejprve vyřešit systém kodifikace mistrovství.

Kodifikace mistrovství
Mistrovství na rozdíl od činů žádné kódové označení do té doby neměly. Navíc se ukázalo, že…
  • již u setonem redigovaných vydání došlo ke zkomolení některých původních indiánských názvů, a fonetický přepis na stránkách LLM to nevylepšil.
  • V minulosti se také udělovala mistrovství, která byla Setonem u vydání z roku 1925 vypuštěna.
  • A po roce 1990 se zas objevila mistrovství nová, kterým chyběly odpovídající indiánské názvy.

Naštěstí jsou od roku 2015 on-line dostupné slovníky, s jejichž využitím byly vytvořeny indiánské názvy mistrovství v roce 1912. Vyšel jsem tedy při kodifikaci z původních indiánských názvů mistrovství, zapsaných anglickou transkripcí. Ovšem s kodifikací činů to rovněž nebylo jednoduché.

Kodifikace činů
je nezbytná především proto, aby bylo možné do kódu stránek pomocí šablony … vkládat kotvy, na které lze odkazovat nejenom z jiných stránek této wiki, ale také z internetu – to je nutný základ pro to, aby bylo možné srovnávat jaké podmínky pro splnění činu byly platné u předchozích vydání svitku.
Výchozí kódový systém je identický s tím, co používá průběžně aktualizovaný el. svitek, se kterým pracuje Registr Orlích per české LLM. Díky tomu lze na něj odsud odkazovat. Ovšem současný systém kódů, používaný českými woodcraftery, je už natolik odlišný od českého překladu The Birch Bark Roll of Woodcraft – COUPS and DEGREES, 1930 (book) z roku 1990 ze kterého se vyšlo, že je zcela nemožné vyhledat původní podmínky pro splnění činu za základě jeho kódu.

Bylo tedy nutné vymyslet systém kodifikace, který by byl použitelný i pro starší verze The Birch Bark Roll of Woodcraft, které žádné kódové označení činů a mistrovství nepoužívaly.

Vyhledání aktuálního znění činu (mistrovství) u této wiki

Tato wiki používá tzv. responzivní design. Díky tomu je dobře čitelná i na mobilních zařízeních.

obrázek

Sám toho hojně využívám.

Základním nástrojem je fulltextové vyhledávání. K aktuálnímu znění podmínek činu se tam můžete dobrat několika způsoby:

  • Pokud znáte kód činu nebo názvu mistrovství, můžete dojít na jeho stránku tím, že ho uvedete přímo v URL.
To je také ideální způsob, jak na konkrétní čin či mistrovství odkazovat z jiného webu[8].
  • Pokud kód činu neznáte, můžete využít vyhledávací pole. Wiki TheWoodcraft.org má tzv. fulltextové vyhledávání, takže vám s velkou pravděpodobností vrátí odkaz na aktuální znění vámi hledaného činu.
  • Také se k němu můžete proklikat přes kategorie (viz Kategorie:Svitek).
  • Nebo si ho najít přes rozbalovací menu na stránce Kategorie:Woodcraft

Aktualizace znění a podmínek činů a mistrovství

Přihlášení uživatelé mohou…

  • vést diskuze ohledně plnění činů, přímo u konkrétních činů.
  • psát vlastní stránky a z nich odkazovat nejenom na aktuální znění podmínek pro splnění činu či mistrovství, ale i na jejichů původní znění u starších verzí svitku.
  • k aktuálnímu znění činů přidávat odkazy na stránky, které mohou ke splnění podmínek činu nějakým způsobem pomoci. A nemusí to být jen odkazy platné v rámci této wiki.

Výhodou wiki je i to, že používá verzování. Díky tomu se může každý registrovaný uživatel podívat, jak se v průběhu času obsah stránky měnil. Tedy i jak se měnila stránka činu či mistrovství. To je funkcionalita, kterou Registr Orlích per nemá. A není problém na starší verzi stránky udělat i přímý odkaz (diff).

Příprava stránek činů a mistrovství na překlad

V současné době probíhá intenzivní příprava obsahu stránek činů a mistrovství na překlad do jiných jazyků.

Nejvyšší prioritu má polština[9], ale neméně významný je překlad do angličtiny[10], protože poslouží jako referenční překlad do dalších jazyků. Mezi další jazyky do kterých plánujeme činy a mistrovství přeložit patří slovenština[11], němčina[12] a španělština. Ovšem to bude možné až bude existovat překlad anglický.

Pomocné šablony

Práce byla v plné síle obnovena teprve nedávno po uploadu The Birch Bark Roll of Woodcraft – COUPS and DEGREES, 1930 (book) – vydání, ze kterého vyšel český překlad z roku 1990, od něhož začala geneze současného elektronického svitku české Ligy lesní moudrosti.

Upozornění Každý, kdo je ochoten přispět byť jen drobnou pomocí při zpracování Knihy orlích per je vítán! Korektoři, překladatelé do cizích jazyků – každý, kdo je ochoten přispět svým dílem k propadaci woodcraftu bez ohledu na věk či státní příslušnost. TheWoodcraft.org není žádná oficiální organizace. Je to svobodný projekt woodcrafterů, který není žádným způsobem podmíněn členstvím v LLM.

Skupiny překládaných zpráv


  1. Podle výroční zprávy LLM za rok 2007 byla spuštěna 3.10.2007 – https://www.woodcraft.cz/download/cojellm/vyrocni_zprava_2007.pdf
  2. Upozornil jsem na to Wanigisku, která byl „otcem” tohoto projektu, ale i tehdejšího ligového ohnivce Ablakélu a správce ligového webu Yučikalu, protože jsem netušil kdo z nich to může změnit. Ani jeden z nich však na můj mail ze 3.1.2008 nezareagoval a vše zůstalo tak jak bylo. (Poznamenal Keny)
  3. Během vývojářské práce na rozšíření AccesControl jsem se musel opravdu důkladně seznámit s možnostmi MediaWiki nejenom z hlediska zabezpečení, ale i správy a užívání. Proto jsem 24.7.2009 učinil ještě jeden pokus o záchranu tohoto projektu a napsal Wanigiskovi, aby na wooki použil tohle rozšíření.
    A tak jsem se během naší mailové konverzace dozvěděl (28.7.2009), že i on původně chtěl aby wooki byla otevřená veřejnosti, ale protože to měl být oficiální projekt LLM, musel respektovat rozhodnutí Valné hromady, že stránky wooki nemají být veřejně dostupné. (Poznamenal Keny)
  4. Těžko říct, kdy byla provedena poslední editace. Podle sdělení Yučikaly v mailu z 8.11.2022, byl obsah wooki odzálohován a doména https://wooki.woodcraft.cz zrušena 13.6.2016. (Poznamenal Keny)
  5. Na aplikaci, která by umožnila evidenci udělených orlích per, pracoval správce ligového webu – Pavel Spálený - Yučikala, od roku 2001 a postupně přidával další funkcionality. Např. 19.5.2010 byli uživatelé upozornění na to, že bylo implementováno zobrazení statistik – https://www.woodcraft.cz/index.php?right=mainpage&right2=zpravy&id=609
  6. Jak mi napsal 6.8.2013 Jiří Macek - Čiksika tehdejší náčelník ÚROP. (Poznamenal Keny)
  7. Info o zpřístupnění elektronického verze svitku LLM veřejnosti z 11.3.2015 – https://www.woodcraft.cz/index.php?right=mainpage&right2=zpravy&id=1022
  8. Podobně lze odkazovat na činy na webu LLM. Rozdíl je ale v tom, že zatím existuje pouze česká verze. Wiki umožní tvořit jiné jazykové verze postupně – pokud jiná jazyková verze činu existovat nebude, zobrazí se test ve výchozím jazyce.
  9. Poslední polské vydání, které je upravenou verzí překladu Biblioteczky Walden (2004), je z roku 2009.
  10. Poslední anglická edice svitku pro Malou lóži je z roku 1963. V reprintu se prodává … který vychází z … vydáná svitku.
  11. Slovenský svitek vyšel poprvé a naposled na počátku 90. let
  12. Do němčiny Svitek březové kůry dosud přeložen nebyl!