Stránka:svitek 1925.djvu/71

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search
Tato stránka byla zkontrolována


Continue from page 70

… aby se odpomohlo nezaměstnanosti nebo aby si někdo nacpal kapsy.

Z naší vlasti – perly Evropy – bude poušť, nevychováme-li si lepší pokolení svého národa! Co platny nám budou maličké „přírodní parky”, když ostatek bude ničen dle libosti soukromých podnikatelů a surových lidí. Podívejte se na hnusné Polabí bez stromečku – „zlatý prut země české” – lány země využitkované jen obchodně na cukrovou řepu. Je nutno v lidech vzbuditi smysl pro krásu krajiny a lásku k přírodě – aby duchovních věcí cenili si více než nacpané kapsy. S jakou láskou k stromům setkáváme se v jiných zemích!

Avšak s potěšením vidíme též, že přibývá průkopníků ochrany přírody. Nové metody se vynalézají. Činnost jejich zasahuje již do veřejného života.

Woodcrafteři hlásí se do řad těchto lidí. Jestliže skauti neslavně prosluli tábořením hanobícím lesy a divočiny, kde jaká ještě byla, woodcrafteři znají pravidla, jak tábořiti, aby táboření nepoškodilo les. Naopak oni jako tábornící chrání přírodu, opatrují stromy, ničí pasti na zvěř a lepy na ptáky, nestřílí nikdy a netrhají, čeho není potřeba.

Ve svém studiu přírody jsou úzkostliví, aby neprohřešili se na lásce k přírodě, již v srdci nosí. Sbírky hmyzu nebo ptáků nedoporučují se junákům, ..text continues