Stránka:s modrou oblohou 1933.djvu/2

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena
S modrou oblohou.

Je to pozdrav pražské školní mládeže, které umožnil pražský školní referát o letošních prázdninách táboření v přírodě. A to hned na třech místech: u Hostivaře, u Jinonic a třetí tábor je na Šumavě u Volar.

Tedy »s modrou oblohou«. Tímto pozdravem vás táborníci vítají do své osady a tímto pozdravem se i s vámi loučí. Bylo-li té modré oblohy v začátku prázdnin málo, teď už se jí malí táborníci jistě dočkali.

Prohlížíme si fotografie ze života těchto osadářů a kdesi v skrytu svého nitra jim závidíme. Ne, nezávidíme, ale marně hledáme některé svoje dětské prázdniny tak bohatě a krásně prožité, jako prožívají tyto děti. Spatřujeme je u ohně na besedě, při závodivých hrách, ve vodě, při stavbě tábora, při stopování atd. To jsou, věru, krásné prázdniny! Až se ti hoši a děvčata navrátí opět do učouzených ulic, budou na ně hodně často vzpomínat. Maminka se bude marně snažit vydrbat jim bronzová záda a tatínek bude překvapen, až mu kluk uvaří levný a vydatný oběd, jaký mívali v táboře.

To jsou všechno věci, které nás velmi potěšují, ale nejvíce nás potěšuje úsilí a vůle vedoucích táborů: v příštích letech nesmí zůstat na dlažbě města ani jediné dítě! Dítě patří ven do přírody, pod modrou oblohu!

»Národní Osvobození«, 2. VIII. 1933.
Pražským školním dětem se chystá nový vyučovací předmět.

A hned podotkneme, že je bude těšit víc, než možná deset jiných starších předmětů dohromady. — Jak se dozvídáme, zřídila pražská obec v t. zv. Petrovickém údolí u Hostivaře na katastrálních pozemcích č. 301, 311 a 313 veliký tábor pro školní mládež, v němž budou naši žáčkové postupně zaučováni v tajemství táboření, skautského sledování přírody, stopaření atd.

»Národní Politika«, 22. VI. 1933.
Nové výchovné metody v družinách školní mládeže.

Lékařské statistiky a pracovníci školští Vám nejlépe potvrdí, jak důležitou složkou výchovné činnosti v družinách škol. mládeže v hl. m. Praze je rekreační působnost. Dětem nutno věnovati všeobecnou péči. Čím více dáno je možnosti, tím je lépe, ovšem za náležitého pedagogického vedení. A pražští učitelé i učitelky, věnující své síly družinám, skutečně chápou své poslání se stanoviska vyššího.

Je zásluhou školního referátu a rady hl. m. Prahy, že když byl schvalován nový organisační řád městských družin pro školní mládež — pamatováno bylo i na to, aby umožněno bylo táboření dětí v přírodě ve dnech, kdy není ve školách vyučování…

Sdružení učitelek družin ujalo se dnešního svého úkolu, a tak po jarním teoretickém kursu otevřen v údolí, kde všechno to přímo jásá přírodou, za Hostivaři, první lesní tábor městských družin. Za vedení učitelů a učitelek družin postaveny podklady pro stany, upravena kuchyně, jídelna, lesní dílna, táborový kruh. Je to práce dětí, které takto poznávají radost z činnosti. Máme tedy na okraji města v Petrovickém údolí první městskou dětskou osadu.

V sobotu malí táborníci s rozzářenými zraky putují do tábora,  ..text pokračuje