Stránka:kkcj 1913.djvu/47

Z thewoodcraft.org
Verze z 31. 12. 2020, 16:46, kterou vytvořil Tuwanakha (diskuse | příspěvky) (→‎Validated)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 46

obdivováním kráse, vynalézáním užitečnosti — hledá něco více, duši přírody a cítí svatý Dech Velikého Ducha v malém oblázku, jako v něžné chudobce anebo v broučku na stráni — pantheismus našich předků a velkých básníků dneška jest něčím nevýslovně vznešeným.

Jestliže květina slouží nám k dekoraci, k okrašlování, pak již ji zužitkujeme k svým cílům, ovšem způsobem nej­ušlechtilejším. Nechť je poznat domky, kde junáci bydlí, dle pěkných květů za okny a dle pěkně upravené zahrádky. Junácký kraj ať oplývá kvítím a nechť v něm pří­roda bují nerušena. Buďte strážci květeny ve svém okolí — a předcházejte nejlepším příkladem! Kde možno, sázejte stromky, rozsívejte květiny a rozsazujte na holé stráně, pusté skály, poučujte i starší lidi, kteří smyslu k přírodě nemají. Děláte to pro naše potomky! Junáci, postavte se v před silnému dnešnímu hnutí za ochranu přírody!

Nebylo by nevýznamným, kdybyste symbol rozsévače přijali za svůj. Rozsévejte dobré símě, ve hmotné i duševní přírodě!

Nezabývejte se podrobnostmi, dokud jste nepo­hlédli na celý krásný kraj, na často jednotné stanovisko rostlinné, žijící jako jedna bytost! Turistika by měla mno­hem více oddůvodněnosti, kdyby bylo porozuměno život­nímu významu různých lesíků, lučin, pažitů — jaké jsou o společnosti různých druhů, jež udržují se jen složitým a krutým bojem o život a silou k životu! Geografie rostlinná je však ještě mladá věda.

O esthetickém rázu stromů hleďte se přesvědčit skizzováním. Stromy dle zvláštního jejich vzhledu musíte z dálky poznat. Též musíte znáti listy, plody jejich. Jest u nás divoce rostoucích stromů dost málo, asi tyto:

Listnaté: Lípa malolistá. Hrušeň obecná.
„ velkolistá Jabloň.
Javor horní (klen). Břek.
„ mléčný. Muk obecný.
Babyka. Jeřáb obecný.
Jírovec (kaštan koňský), Třešeň ptačí.
Akát. Jasan ztepilý.