kmen Oglala (Frýdek-Místek)

Z thewoodcraft.org
kmen Oglala na letním táboře, asi 1995

První oddíl skautů „Oglala“ založil začátkem roku 1990 muž zvaný Ajfl. Jak je již z názvu patrné, zaměřili se na severoamerické indiány z plání. Kmen měl tři klany bojovníků a roverský kmen – Psí vojáci. Celkem 30 duší.

Nováčky přijímali teprve až po splněním nováčkovské zkoušky, podobně jako jinde. Aby se stal roverem, musel být stár nejméně 16 let, vykonávat nějakou funkci ve kmeni a tak plnit svou službu. Také musel mít hodnost stopaře a vykonat zkoušku ruky – výstup na pět hor a zkoušku srdce. Na činnost si členové přivydělávali brigádami během zimního období. Každý druhý víkend konali kmenovou výpravu. V zimě jezdili na chaty a od jara do podzimu pod celty.

Klany měly schůzky jednou týdně. Během roku se konala řada meziklanových soutěží, například „Podzimní dvanáctka“, ve dvanácti disciplínách pro jednotlivce, nebo „Boj klanů“. V roce 1992 začali v zimě tábořit v týpí, ale považovali to za záležitost starších, protože maminky nechtěly děti na sníh pouštět. Vánoce proto trávili většinou na chatě. Oddílové období končilo samozřejmě letním táborem v týpích, kde se mohli nejvíce věnovat indiánskému táboření. Každý měl svůj stylový oděv, nějakou ozdobu, indiánské postele a sedačky, hráli lakros, bollo, papohakapio, bagatawai (lacrosse), bolko aj.

Na táboře hostili 5 dnů holandské skauty, kteří byli v Čechách „na výzvědách“. První tábor Oglalů stál u Police nad Metují, podvakráte tábořili u Velkého Újezdu. Oglalové vydávali kmenový časopis Poutník, klan Matogí dokonce i svůj klanový plátek. V roce 1994 projevili Oglalové zájem vstoupit do společenství Midewiwinu.

Oglalové byli hrdí na svou Velkou cestu, na které pěšky ušli 80 km. V roce 1993 se probojovali ve Svojsíkově závodě až do republikového kola. 9. sněm kmene uspořádali v Suchdole. Říkávali: „Wačanto gnaka wačintanka xapy ohanko walitaka - To chce pohyb, žádný klídek!“ Oglalové bohužel skončili, po 15ti letech své činnosti, roku 2005.

  • Oddíly a kmeny 1992 - 1997 z pohledu Wampumu Neskenonu (WN, 1997, edice Wampum, sv. 1)
  • Ivan Makásek - Neskenonské návraty