Woodcraft v proměnách času

Z thewoodcraft.org
Jiné jazyky:

Nápad vytvořit obrazovou publikaci mapující historii a činnost woodcrafterského hnutí se zrodil před čtyřmi lety. Seděl jsem jednoho podzimního večera v rodinném domě u Kupků v Měchenicích, popíjeli jsme s Loganem a Wenonou výborný ceylonský čaj, a prohlíželi si na notebooku můj stále se rozrůstající archiv woodcrafterských fotografií. Desetitisíce překrásných výjevů z činnosti našich dávných předchůdců přivádělo mého stárnoucího Velkého náčelníka k nadšení: „Tohle by přece byl úžasný materiál pro naše mladé, aby pochopili, co to je lesní moudrost!“

Nebudu zastírat, že inspirací při tvorbě této monografie nám byla rovněž skvělá kniha mého junáckého kamaráda Romana Šantory – Boba Skautské století. Výsledná výrazně skromnější podoba samozřejmě odpovídá tomu, že woodcrafterské hnutí nikdy nedosáhlo takového rozmachu jako skauting. Také jsme záměrně vypustili rozsáhlé naučné pasáže, které jsou podle našeho názoru na úkor přístupnosti obsahu širšímu čtenářskému okruhu. Přesto jsme se snažili všechny údaje pečlivě ověřovat s uvedením veškerých zdrojů.

Kniha obsahuje kromě fotografií z českého a moravského prostředí, také fotografie zahraniční. Slovenský woodcraft jsme zahrnuli do publikace automaticky, neboť byl součástí Československého hnutí téměř sedmdesát let. Z ostatních zemí jsme upřednostnili ty, s nimiž naši woodcrafteři udržovali či udržují čilejší kontakt.

Kromě fotografií monografie obsahuje také další ilustrační doprovod – skeny obrázků, obálky časopisů, kronik, znaky kmenů i organizací, dokumenty, korespondenci, odznaky, diplomy, dekrety atd.

Podklady ke knize dodal především nově budovaný Archiv LLM, ale také další archivy, muzea i soukromí sběratelé, jejichž kompletní seznam uvádíme v závěru publikace.

Kniha je určena především nejmladší woodcrafterské generaci a veřejnosti, ale věříme, že bude milou vzpomínkou i pro naše nejzkušenější bratry a sestry.

Naše díky musejí také směřovat našim předchůdcům, kteří desítky let mapovali historii woodcraftu ve svých článcích i samizdatových publikacích. Jmenovitě: Karlu Bukovanskému - Bukovi, Alanovi Burovi, Janu Kamenickému - Hadovi, Vladimíru Kysilkovi - Losovi, Janu Niebauerovi - Wo, Jiřímu Novákovi - Hukwimovi, Jiřímu Paclovi - Migisimu, Rudolfu Pachovi - Rolfovi, Viktoru Palivcovi - Světlé stopě, Zdeňkovi Teichmanovi - Atahualpovi, Miloušovi Stárkovi - Mahykanovi, Miloslavu Vavrdovi - Minehahovi, Ladislavu Vodákovi - Letícímu Sokolovi a Jaromíru Wolfovi - Vlkovi.