Stránka:z lesni rise 1925.djvu/166

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 165

… jakýmkoli jazykem, znamení mluví ke všem stejně. »Znamení« jest tedy prostá značka, jež nám něco povídá, aniž potřeba užívati slov nebo písma, a význam jeho záleží částečně také na tom, kde jest znamení učiněno.

Na obrázku jest několik znamení indiánských a několik znamení, užívaných v našich městech dnes. Najdete jich více, podíváte-li se po nich, některé v knihách.


TOTEMY


Šedesátá přástka.

Totemy.[1]

Totem jest prostý tvar, používaný jako znak nebo symbol člověka, zvířete nebo nějaké myšlenky; nepoužívá slov nebo písma a nezávisí na vyjádření slovy nebo písmem, je ve všech jazycích stejný. Na rozdíl od »znamení« nezáleží na tom, kde se nachází, tím jeho význam se nedoplňuje. Mezi lidmi, kteří neumějí číst ani psát, měl každý vůdčí člověk nějaký totem, kterého používal místo svého podpisu. Tuto značku kladl na svůj majetek a posléze též na svůj štít a na svoji zbraň, aby ho poznali v bitvě. Odtud vyrostla heraldika.

Moderní obchodní značky jsou totemy, ačkoli často pokažené slovy nebo písmeny, jež se k nim přidávají. Totemů se stále používá, poněvadž jsou velmi výrazným označením a poněvadž bez rozdílu řeči všichni jim mohou rozuměti. Většina velkých železničních společností má totemy a denně přibývá jejich používání.

Na obrázku vidíte totemy některé, jež denně vídáme v městech. Zajisté, že počet ten dovedete rozmnožiti.


  1. Vůdce připomene, že »totemism« a »tabuism« byly ideami dávno před tím, než bylo používáno totemů.