Stránka:kkcj 1913.djvu/61

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 60

b) z nervové tísně (t. zv. uhranutí): Otřít spodkem vlastní jeho košile. Třít rukama od očí k spánkům. Hluboké dýchání! Odplivnout rázně.

Závrať. Klid na lůžku.

Otřesení mozku. Poraněného umístiti na loži s pozdvi­ženou horní částí těla. Studené oviny lýtkové. Krve z ucha prýštící neosušovati. Pro lékaře.

Záchvat mrtvice (fialová barva obličeje, chroptivé dý­chání, ztráta vědomí, obrna jedné strany těla): Umístiti na lůžko s pozdviženou hlavou. Jsou-li nohy a ruce chladny, ovinouti je horkými, vlhkými rouškami neb opatřiti ohřívadly; po zahřátí studený zábal. Studený ovin na život. Malé studené klystéry s vodou, do níž přidána lžička octa — zkrátka odkrevnění mozku.

Úžeh. Vůbec nepíti lihovin, míti volný oděv, píti v žízni, ruce i nohy mýti často ve studené vodě, vyhledávati stín — pak se úžeh nedostaví. Polož nemocného do stínu, podej mu vody. Svrchní část těla obnaž a studeně polévej nebo přikládej mokré obklady na čelo a prsa. Nohy tříti mokrým ručníkem.

Křeče, padoucnice. Do úst kus dřeva nebo korku nebo kaučuku mezi zuby k ochraně jazyka. Odstraň, oč by se poranil. Klid a spánek.

Topení se. Ve hlubině se tonoucí může zachrániti sám tím, že hlavu schýlí co nejvíce na zad, takže ústa jsou mimo vodu, a hrudník hledí rozšířiti hlubokými oddechy, při čemž „šlape“ vodu. (Paže pod vodou!)

Hoď mu provaz, tyč, šle, kabát, jež jedním koncem držíš, ale rychle!

Připluj ze zadu a hleď ho chopiti za vlasy.

Je-li obličej fialový a zduřený — je voda v plících a je konec. Je-li obličej bledý, je to mdloba — voda jen v hrtanu, hlasivka se křečovitě sevřela.

Kříšení: Tělo tříti do sucha. Ústa zbavit bahna. Při zardělém obličeji položíme si tělo přes kolena tak, aby paže i nohy volně visely dolů a břicho pevně naléhalo, načež silně tlačíme ze zadu na žebra dolní, aby mohla voda od­téci ..text pokračuje