Stránka:jgl1930.djvu/4

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 3

… moči in vztrajnosti. Kdor doseže 12 točk, postane »Stezosledec«, 24 točk »Bojevnik« in 48 točk »Stražar« Za vsako doseženo stopnjo dobi kot viden znak orlovo pero.

Označba »Stezosledec« pomeni, da je dolžnost gozdovnika slediti stezi, ki vodi v boljšo bodočnost. »Bojevnik« pomem, da je njegova dolžnost boriti se za napredek in prerojenje človeške družbe. »Stražar« pa pomeni, da mora stati na straži za očuvanje vseh doseženih kulturnih pridobitev in dobrin.

X. Gozdovniški znak

Znak Setonovih gozdovnikov je bel okrogel ščit z modrimi rogovi ob straneh ter predstavlja stilizirano glavo bivola. Belina ščita opozarja gozdovnika, da ga mora krasiti čistost življenja, modrina rogov pa pomeni, da morajo biti njegove misli jasne kot sinje nebo. Istočasno pa opozarjajo rogovi gozdovnika, da mora biti vedno pripravljen stopiti v borbo za boljšo bodočnost človeške družbe, ščit pa, da se mora čuvati vsega, kar zastruplja človeški rod. JGL uporablja gozdovniški znak s trikotom v ozadju, ki predstavlja šotor ali taborništvo.



To je v kratkih potezah odgovor na vprašanje, kaj je taborništvo in kaj hoče Jugoslovanska gozdovniška liga. Navedeno tvori vsebino sprejemnega izpita. Kdor hoče stopiti na »stezo gozdovniške modrosti«, mora poznati naše ideje, naša načela in našo organizacijo.

Naša pot ni za filistre in pesimiste. Naša steza je preozka in prestrma za tiste, ki so zadovoljni s sedanjim stanjem človeške družbe ter s civilizacijo »bledih lic« in »belih sene«. Naš pokret ni namenjen tistim, katerih pogled je uprt samo v sedanjost in preteklost, temveč tistim, ki zro polni optimizma pogumno v bodočnost. Naša ideja se ne more prilagoditi sedanjosti, ker je namenjena bodočnosti. Na »stezo gozdovniške modrosti« so poklicani tisti, ki verujejo v napredek in prerojenje človeške družbe. Kdor pa hoče prerojeno človeštvo, mora začeti pri mladini. Mladini moramo nuditi pred vsem priliko, da si ojači dušo in telo s taborenjem v prosti prirodi, da si pridobi s tabornim življenjem smisel za vzajemnost in skupnost, da si ugasi žejo pustolovskih nagnenj v čistem studencu gozdovniške romantike in da se odvrne od pogubonosne poti športnega rekorderstva in alkoholizma. Mladini je treba dati možnost, da pohiti v prostem času v organizirani obliki iz duhamorne in telo oslabujoče tesnobe mračnega in zaprašenega mestnega zidovja v čisto, nepokvarjeno prirodo.

Vse to nudi Jugoslovanska gozdovniška liga. Zato vabimo vse, ki se strinjajo z nami, da stopijo v naše vrste, da se seznanijo s to moderno, prirodnovzgojno metodo in da nam pomagajo vzgojiti nove ljudi, pijonirje, ki si bodo izsekali s svitlimi sekirami gozdovniške ideje, sporedno z ostalimi socijalnimi stremljenji, stezo skozi močvirnato šumo predsodkov, laži, nereda in krivic današnje zavožene civilizacije v smeri vzhajajočega sonca, prirod nejše kulture in boljše bodočnosti človeštva.

Vrhovno vodstvo JGL.

Zadružna tiskarna v Ljubljani