Stránka:bw-tom6.djvu/47

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena

Kanadské snahy o woodcrafterskou organizaci

František Kožíšek


Kanada, či lépe řečeno roky Setonova života, prožité v Kanadě, měly klíčový význam na formování woodcrafterské myšlenky a pozdější založení woodcrafterského hnutí. vždyť to, co čteme ve Dvou divoších a jiných Setonových knihách, se v převážné míře odehrálo právě v kanadské přírodě. Vždyť právě na kanadských prériích došlo k prvnímu setkání Setona s tradičními indiány a právě tito Kríové a Saulteauové daly základ k celoživotní Setonově lásce a obdivu k rudé rase. Lásce, která se hmatatelné a nepřehlédnutelně přenesla i do woodcrafterské organizace. A také jak později nikde Seton neopomenul poznamenat, první woodcrafterskou “organizaci” – klub Robina Hooda – založil už v roce 1874 v Torontu. Pátráme-li však po následovnících, po kanadských stoupencích Setonovy myšlenky, musíme konstatovat, že nikterak slavná současnost je ještě slavnější než minulost…

Na rozdíl od Spojených států, v Kanadě nikdy žádná woodcrafterská organizace nevznikla a hnutí zde tvořilo nemnoho jednotlivců a skupin. Proč, když přírodní podmínky byly snad nejvhodnější na světě? Právě proto! Malé osídlení, obrovská rozloha, venkovský charakter většiny sídel a to téměř vše uprostřed opravdové divočiny – znamenalo, že zde se woodcraft žil a nebylo potřeba si na něj podle příruček hrát.

Snad jen ve velkých městech, kam ostatně Seton často zajížděl přednášet, se našlo několik desítek, možná (maximálně) stovek zájemců o Setonovu lesní moudrost, o kterých se pak Seton zmiňuje ve 20. a 30.letech jako na okraji mezi zahraničními woodcrafterskými organizacemi a skupinami. Existovalo také několik na profesionální bázi organizovaných táborů pro děti a mládež, které woodcraft přijaly jako základ svého programu. Příkladem mohou být tábory The Taylor Statten Camps, které vznikly už v roce 1921. A samozřejmě, zvláště po druhé světové válce, existovala řada neprofesionálních táborů různých zájmových organizací i rodinných, které byly pořádány ve woodcrafterském duchu. Zvláštním, ale vzorovým příkladem mohou být letní woodcrafterské týpiové tábory, které pro děti československých exulantů ve Skalistých horách každoročně pořádalo a pořádá Československé sdružení v Kanadě, jmenovitě bývalý člen Ligy čs. woodcrafterů Zdeněk Fišera – Klen.

První známé pokusy o založení řádné kanadské woodcrafterské organizace se datují až do doby zcela nedávné, do počátku 90. let. Skupinka nadšenců ze Saskatoonu ve státě Saskatchewan, v čele s agilním Wylie Simmondsem, se ustavila jako “Přípravný výbor Kanadské Ligy lesní moudrosti E.T.Setona” (The Ernest Thompson Seton Woodcraft League in Canada Founding Circle). S pomoci Setonovy dcery, paní Dee Seton Barber, vydali v březnu 1991 první a jediné číslo woodcrafterského bulletinu a na podzim téhož roku obsáhlou příručku (The Founder's Manual of Woodcraft in Canada). Zahájili rozsáhlou propagační a náborovou akci po celé Kanadě, dokonce začali s předstihem vystavovat ..text pokračuje