Stránka:buk1937.djvu/9

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena
A. Aimová.
Listopad 1935.

SAMOSPRÁVA A KLUBY V DRUŽINĚ.

PRACOVNÍ PLÁN činnosti pro celý rok musí býti rozdělen podle roční doby. Jednotlivé týdenní úseky připravuje si učitelka předem a dbá, aby se všecky děti vystřídaly ve všech zaměstnáních jejich věku a stupni vývoje přiměřených. Zdar činnosti jest podmíněn předběžnou výchovou dětských spolupracovníků.

VÝBĚR SPOLUPRACOVNÍKŮ usnadňují nám záznamy v osobním archu dětí, které se týkají zvláštního nadání a sklonů, kterých můžeme při tvoření programů dobře využíti. Volíme si k spolupráci děti, které mají dostatečný stupeň pořádnosti, zdvořilosti, samostatnosti, sklonů pracovních a skupinových, iniciativnosti, vytrvalosti a poctivosti.

SAMOSPRÁVA DRUŽINY vyplývá přímo z potřeby organisovati účelně veškerou denní činnost na rozdíl od samosprávy školské, která se omezuje na služby většinou pořadatelské.

Podle doby trvání zájmu dětského svěřujeme vedení činnosti skupinky způsobilém vedoucímu. Je-li vedoucí žák vytrvalý, střídáme vhodně skupiny dětí v jeho odboru. Nebylo by však správné i sebeschopnějšího vedoucího zaměstnávati jednostranně v jedné skupině (v jediném odboru) a proto se staráme o vystřídání vedoucích. KAŽDÁ PRÁCE MUSÍ BÝTI DOKONČENA.

Vznikne-li z činnosti pracovní skupiny plán pro delší dobu, je to podkladem pro

ZŘÍZENÍ KLUBU.

Na příklad: Pracovní skupina pro loutkové divadlo připravila si a provedla představení. Zájem se udržel, rozšířil o program i počet dětí. Z DOČASNĚ ZÁJMOVÉ SKUPINY LOUTKAŘSKÉ VZNIKL TRVALÝ KLUB LOUTKAŘSKÝ.

“Činnost klubu pro udržování své organisace (vnitřní samosprávy) rozděluje jednotlivé funkce: archivář správce inventáře, zapisovatel, případně pokladník atd. T0 JE SAMOSPRÁVA KLUBU.

Často činnost klubu vyžaduje spolupráce klubu jiného, případně několika klubů současně.

Na příklad: práce malířské a kreslířské pro klub loutkařský obstará klub kreslířský, oblékání loutek, šití opět klub dívčích prací a p.

NENÍ-LI DALŠÍHO ZÁJMU A PROGRAMU, JE ZÁNIK KLUBU PŘIROZENÝ, neboť bez skutečné činnosti není správné klub pouze z titulu udržovati.

SLUŽBY.

Organisace denního programu vyžaduje pravidelného VYKONÁVÁNÍ POMOCNÝCH SLUŽEB, Není však správné rozšiřovati výkony služeb nad potřebu, protože ÚKOLEM DRUŽINY JE ČINNOST TVOŘIVÁ A REKREACE.

Pro služby volíme děti snášenlivé a požívající určité autority. I když si některé děti oblíbí určitou službu, staráme se o vystřídání, jinak končí výkon služby vždy, když dítě ztrácí zájem nebo autoritu.

Na příklad: Služba na chodbě obstará podpisy přicházejících dětí, připomene povinnosti přezutí, umytí a podle vyvěšeného programu posílá je do místnosti, kde je jejich pracovní skupina v činnosti, stará se, aby nikdo se zbytečně na chodbě a v šatnách nezdržoval a ohlašuje příchod návštěv. Svého místa bez vystřídání neopouští.

Účelné služby určujeme podobně:

a, pro dílnu – vydávání materiálu, nástrojů, zakládání hotových prací, úklid po zaměstnání
b, v pracovně – psací potřeby, hry, knihy, nádobí, materiál k dívčím pracím, úklid
c, v herně – nářadí pro hry v herně i na hřišti, úklid a úprava hřiště a pod.