Joseph Pierre Anselme Maurault

Z thewoodcraft.org

Joseph Pierre Anselme Maurault (⁕ 27. prosince 1819, Saint-Louis-de-Kamouraska, Quebec, Canada – † 4. července 1870) , kněz, misonář a historik.

Pocházel z rodiny z Poitou, která přišla do Quebecu v roce 1656. Studoval na Collège de Sainte-Anne-de-la-Pocatière (1831-36) a na Petit Séminaire de Québec (1836-37). Poté, co dva roky vyučoval přírodní vědy v Sainte-Anne-de-la-Pocatière, působil v letech 1839-1841 jako sekretář biskupa Pierra-Flaviena Turgeona, koadjutora quebeckého arcibiskupa. Vysvěcen biskupem Josephem Signayem* 10. února 1842 sloužil Maurault jako vikář v Saint-François-du-Lac a v letech 1844, 1845 a 1846 navštívil Têtes-de-Boules, indiány z horního Saint-Maurice.

Od roku 1841 byl zodpovědný za abenackou misii v Saint-François-de-Sales (Odanak) poblíž Saint-Thomas-de-Pierreville. Rychle si osvojil abenacký jazyk a bez valného úspěchu se snažil čelit snahám Osunkhirhina (známého také jako Pierre-Paul Masta) o zavedení protestantismu mezi indiány. Maurault také napsal dvě zprávy z let 1856 a 1865, které jsou důležitým zdrojem informací o způsobu života a povaze Abenaků. V roce 1856 předložil zprávu zvláštním komisařům, kteří byli jmenováni k prošetření indiánských záležitostí [viz Richard Theodore Pennefather]. Navrhl v ní, aby byli Abenakové osvobozeni od vládní péče, aby jim byla přiznána plná občanská práva a aby každý z nich dostal k obdělávání kvalitní půdu. Tato zpráva však zůstala nevyslyšena.

Prosperita Saint-Thomas-de-Pierreville vzbudila závist Abenaků. Indiáni začali pochybovat o legálnosti všech prodejů půdy nově příchozím. Dne 2. února 1865 předložil Maurault vládě dlouhou zprávu spolu s peticí dotčených vlastníků. Usiloval o změnu držby pozemků Abenakisů tak, aby byla chráněna práva obou stran.

Na návrh abbého Henri-Raymonda Casgraina* se Maurault rozhodl napsat knihu Histoire des Abénakis, depuis 1605 jusqu'à nos jours, která vyšla v roce 1866. Protože měl k dispozici jen málo záznamů a neměl přístup k vládním dokumentům, musel se ve většině svých dějin opírat o americké a kanadské práce o koloniálních válkách, v nichž Abenakové bojovali po boku Francouzů. Proto v jeho knize převažují právě tyto války. Dobová kritika byla k tomuto ambicióznímu dílu věnovanému kmeni, jemuž hrozil zánik, shovívavá.