1900 Zrod woodcrafterského hnutí v Americe

Z thewoodcraft.org
Jiné jazyky:

Ernest Thompson Seton – přehled důležitých životních dat

Picture from p. 14 Seton 1874. ~z~ SML
Picture from p. 16 Seton 1910. ~z~ LOC

1860
14. srpna přichází na svět Ernest Thompson Seton v South Shields, v severní Anglii, u ústí řeky Tyne, necelé čtyři míle od města Newcastle.
1874
Zakládá v Torontu se svými bratry a kamarády družinu Robina Hooda. V témže roce si v údolí řeky Don postaví chatrč, kterou nazve Glenyan a utíká tam často z domova. O mnoho let později se vzpomínky na tehdejší dobrodružství objeví v jeho autobiografickém románu Dva divoši.
1866
Rodina emigruje do Lindsay v Ontariu v Kanadě. Jeho otec doufá, že si tam založí úspěšnou farmu poté, co mu v Anglii zkrachoval loďařský byznys. Po čtyřech letech se rodina stěhuje do Toronta.
1876
Počátky malířské kariéry. Vstupuje do učení k amatérskému malíři portrétů v Torontu. Dva roky na to se stává studentem Ontarijské školy umění.
1879
Slaví první velký úspěch: získá zlatou medaili umělecké školy. Vytvoří si tak předpoklad ke studiu na Královské akademii v Londýně, kam odjede v červnu téhož roku. Tam se věnuje nejen studiu malířství, ale objevuje v knihovně Britského muzea práce význačných přírodovědců.
1881
Na konci roku se vrací domů s podlomeným zdravím a rodiče jej pošlou na farmu bratra Artuše do Manitoby, aby se tam zotavil.
18821884
V Manitobě si užívá nezávislý a svobodný život, dobu, kterou později nazve svými „zlatými dny“. Uchvátí ho zdejší příroda a rodí se v něm osobnost přírodovědce.Během pobytu se setká s indiánem Časkou, který na něj velmi zapůsobí a vyvolá v něm hluboký zájem o původní Američany, který jej už nikdy neopustí. Publikuje první přírodovědné články v časopise Alka a připravuje vydání prvního z vědeckých děl Savci Manitoby (vydáno 1886) a Ptáci Manitoby (vydáno 1891).
1886
Pracuje na 1000 ilustracích pro Velký naučný slovník chystaný k vydání společností Century.
1891
19. ledna zahajuje své studium umění na Julianově akademii v Paříži. V březnu vystavuje na pařížském Salónu svůj první slavný obraz – Spícího vlka.
1892
Nabídne k vystavení v Salónu obraz Triumf vlků, který na naléhání přátel přejmenuje na Marné čekání. Obraz není přijat a posílá malbu do Chicaga, kde dílo vystaví v následujícím roce v rámci Světové Kolumbovy výstavy.
1894
Nechá se najmout jako lovec vlků na ranči v Claytonu, v Novém Mexiku v USA. V údolí řeky Currumpaw pronásleduje vlka Loba a jeho družku Blanku. Místní farmáře zbaví jejich řádění, ale prožije hlubokou katarzi. Stává se z něj ochránce zvířat a prožitek mu poslouží k první slavné povídce o zvířatech – o Lobovi, králi vlků. Stává se z něj spisovatel a zakladatel žánru povídky o zvířatech.
1894
V červenci se na lodi plující do Paříže poprvé setká s Grace Gallatinovou, svojí budoucí manželkou. V Paříži se vrací ke studiu umění a na konci roku uzavře s nakladatelstvím Macmillan & Company kontrakt na vydání jeho dodnes uznávané Umělecké anatomie zvířat. Kniha vyjde na začátku roku 1896.
1895
Namaluje další úspěšný „vlčí“ obraz – Štvanice.
1896
1. června se ožení s Grace Gallatinovou. Usadí se v New Yorku, kde se během krátké doby seznámí s řadou významných mužů z řad lovců, přírodovědců a spisovatelů. Například s Theodorem Rooseveltem, Williamem Hornadayem, Hamlinem Garlandem, Georgem Bird Grinnellem a dalšími. Díky svým znalostem o životě vlků získává od přátel přezdívku Vlk Thompson.
1897
V březnu uspořádá Grace v New Yorku prodejní výstavu Setonových obrazů. Během vernisáže se vydavatel George O. Shields nabídne, že jim zaplatí na celé léto pobyt v Yellowstonu, pokud Seton něco napíše a nakreslí speciálně pro jeho magazín Recreation.
Během pobytu Seton nasbírá celou řadu námětů a napíše několik povídek, které Grace později připraví pro knižní vydání.
Na podzim George O. Shields zakládá organizaci The League of American Sportsmen (LAS), mezi zájemci o členství je i Seton.
1898
Kniha Divoká zvířata, která jsem poznal (Wild Animals I Have Known) vzbudí velkou pozornost a ze Setona se stává v rekordně krátké době slavný spisovatel. Je jmenován druhým viceprezidentem LAS a v létě opět vyráží do Yellowstonu.
1899
Seton zjistí, že lidé jsou ochotni zaplatit i za jeho vyprávění. Díky tomu zahájí éru svých proslulých a vyhledávaných přednášek, které ještě více podpoří prodej knih. Jednu z těchto přednášek navštívil známý impresário James B. Pond, který dá Setonovi velmi lukrativní nabídku na vlastní turné přednášek od října do března následujícího roku. Díky tomu získá dost peněz na to, aby mohl realizovat svůj sen.
1900
Severovýchodně od New Yorku, v Cos Cob, kupují manželé Setonovi pozemky bývalé indiánské rezervace, kde chtějí vybudovat svůj nový domov, přírodní park. Seton ho nazve Wyndygoul – podle stejnojmenného místa, které vlastnili jeho předkové ve Skotsku.
Chlapci z Cos Cob však považují oplocení pozemku za porušení svých práv. Aby je získal na svou stranu, zorganizuje pro ně v září na pozemku táboření v indiánském duchu. Tak vznikne budoucí kmen woodcrafterských indiánů (Woodcraft Indians) – kmen Sinawů.
Kmen je pro něj zdrojem nové inspirace a v prosincovém čísle časopisu Ladies Home Journal vychází oznámení, že během následujícího roku budou publikovány na ukázku kapitoly z jeho nové autobiografické knihy s názvem Dva divoši (Two Little Savages).
1901
Stavební práce na Wyndygoulu musí být pro nedostatek financí pozastaveny. Grace má potíže s otcem, který jí nechce vyplatit její peníze. Otce neoblomí ani jejich osobní návštěva v Kalifornii. Seton spojí cestu s přednáškovým turné, ale zisk není tak vysoký, jak oba manželé očekávali. Aby se odreagovali, vyrážejí v doprovodu Johna Goffa v srpnu na lov do Colorada. Zde, pod zasněženými štíty Skalistých hor, Seton 25. září udělá do svého deníku první poznámku k plánovanému “woodcrafterskému slovníku”. Ale již 10. října jsou zadrženi pro porušení zákonů na ochranu zvěře státu Colorado a přinuceni k předčasnému návratu do Wyndygoulu.
1902
Místo ukázkových kapitol z knihy Dva divoši začíná od května vycházet v časopise Ladies Home Journal série článků, která je později označena za první vydání Svitku březové kůry. Seton tak poprvé osloví veřejnost s tématem výchovného programu pro chlapce. Událost proto označí za počátek woodcrafterského hnutí.
1903
V létě konečně vychází román Dva divoši (Two Little Savages) a souběžně s ním také útlý sešit s názvem “How to Play Indian” – první knižní (a v celkovém pořadí druhé) vydání později velmi proslulého Svitku březové kůry.
1904
Manželům Setonovým se narodí dcera Ann, později úspěšná spisovatelka, píšící pod jménem Anya Seton.
1906
30. října se v hotelu Savoy v Londýně setkají Ernest Thompson Seton a lord Baden Powell. Baden Powell seznamuje Setona se svými úmysly založit v Anglii organizaci podobného typu, jakou má Seton, kterou nazve The Boy Scouts.
1907
Seton vykoná se skupinou společníků cestu na kánoi do arktických krajin severní Kanady. V roce 1911 publikuje cestopis Arktickou prérií.
1908
Baden Powell zakládá v Anglii skautskou organizaci. Jeho hnutí se téměř okamžitě šíří i na americký kontinent a stane se pro Woodcrafterské indiány konkurencí.
1910
8. února je založena organizace The Boy Scouts of America, která záhy dosahuje počtu 200 000 registrovaných členů. Na konci roku propůjčují skauti Setonovi čestný titul Chief Scout.
1911
Poprvé vychází kniha Rolf zálesák, ve které Seton předkládá svou představu ideálního skauta.
1914
V létě vypukne 1. světová válka. V USA sílí tlak na přistěhovalce, aby jasně deklarovali svou loyalitu naturalizací (žádostí o občanství USA).
1915
Seton, který v lednu odcestuje do Anglie, je vedením BSA zbaven funkce Chief Scout. Jeho případný návrat do funkce je podmíněn naturalizací. Grace a její přítelkyně to berou jako urážku a podnikají první kroky pro založení nové, samostatné woodcrafterské organizace. V listopadu 1915 je na sněmu odhlasováno sloučení Woodcraft Boys a Woodcraft Girls do nové organizace. 6. prosince 1915 oznamuje Seton prostřednictvím médií svůj odchod z BSA.
1916
K 1. lednu vzniká v New Yorku oficiálně americká Liga lesní moudrosti – The Woodcraft League of America.
1917
Od září začíná vycházet The Totem Board – Totemová deska – oficiální zpravodaj Ligy lesní moudrosti. USA vstupují do války po boku Francie a Velké Británie a řada woodcrafterů, v čele s Grace, odjíždí do Evropy. Seton, jehož z důvodu věku odmítnou přijmout do armády, vydává nový román Úsvit na Cedrové hoře.
1918
Seton se poprvé setkává s Julií Moss Butree, která se později stane jeho ženou a bude stát po jeho boku až do smrti.
1921
Českoslovenští woodcrafteři navazují kontakt s WLA a Setonem.
1925
Vychází první svazek Setonova největšího přírodovědného díla Životy lovné zvěře.
1926
Seton je navržen na nejvyšší skautské vyznamenání – Řád stříbrného bizona – za službu, kterou vykonal pro americké chlapce.
1927
Seton tráví léto v rezervacích indiánů na severních Pláních a poté v pueblech Nového Mexika. Tato země mu natolik učaruje, že se rozhodne vybudovat tam nový domov.
1929
V Zemi okouzlení, jak se Nové Mexiko nazývá, Seton v doprovodu Julie Moss Butree vybere v sousedství města Santa Fé pozemek, na kterém se rozhodne vybudovat Seton Castle uprostřed Seton Village. Stavba probíhá v následujících dvou letech.
1932
V Seton Village vzniká Kolej indiánské moudrosti – institut zaměřený na výuku indiánské moudrosti a praktických dovedností.
19341936
Období nejintenzivnější přednáškové činnosti po celých Spojených státech, ale také v zámoří.
1936
V rámci svého evropského turné se Seton se svojí druhou ženou krátce zastaví i v Praze. Píše knihu Poselství rudého muže.
1940
Vychází Setonův vlastní životopis – Trail of the Artist Naturalist – v českém překladu Míly Vavrdy Cesta životem a přírodou. Kolej indiánské moudrosti končí svou činnost. Za pokračovatele WLA Seton považuje organizaci Woodcraft Rangers.
1946
23. října umírá E. T. Seton ve svém domově.


~a~ MKL

Přehled životních dat Grace Gallatin Thompson Seton,

Picture from p. 17 Grace Gallatin Seton 1900. ~z~ LOC
Picture from p. 18 Sněm Sinawů na Wyndygoulu, 1905, zleva: náčelník Harold Ferris, ohnivec E. T. Seton, Grace Seton, X. ~z~ WR
Picture from p. 19 Grace a E. T. Seton v indiánském, 1916 New York. ~a~ PT

spisovatelky, cestovatelky, bojovnice, první manželky a spolupracovnice Ernesta Thompsona Setona, matky jeho jediné vlastní dcery Ann a spoluzakladatelky The Woodcraft League of America.

1872
Grace se narodila 28. ledna v kalifornském Sacramentu do rodiny železničního magnáta Alberta Gallatina (1835–1905).
1881
Rodiče se rozvedli a devítiletá Grace zůstala v péči matky. Otec jí měl podle dohody platit výživné a po dosažení plnoletosti (18 let) jednorázově vyplatit 10 tisíc dolarů. Od té doby byla Grace neustále na cestách.
1888
Poprvé s matkou navštívila Paříž, kde v 16 letech začala spisovatelskou kariéru. Pod pseudonymem Dorothy Dodge odtud posílala zprávy do San Francisca pro deník The Morning Call. Stejně tak do dalších magazínů v Paříži, Londýně či New Yorku (N. Y.).
1892
Zakončila studia na Packer Collegiate Institute v Brooklynu (N. Y.)
1894
Podnikla s matkou druhou cestu do Paříže. Během plavby přes oceán, na palubě lodi Spaarndam, potkala svého osudového muže, Ernesta Thompsona Setona. Tím začalo 25 leté období jejich spolupráce, které proslavilo Setona po celém světě.
1896
Po návratu se Ernest a Grace vzali a odstěhovali se do bytu v New Yorku. Navzájem si otevírali cestu do společnosti. Grace měla kontakty do literárního světa a Ernest do prostředí umělců, lovců a přírodovědců. Ernest maloval a Grace připravovala na jaro následujícího roku prodejní výstavu jeho obrazů.
1897
Na březnové vernisáži dostali nabídku od George O. Shieldse strávit léto v Yellowstonu, kde by načerpali materiál pro svou budoucí literární a uměleckou práci. Seton napsal a ilustroval několik povídek, Grace připravovala jejich knižní vydání. Aby umocnila estetický dojem jejich díla, začala se intenzivně zajímat i o technické možnosti tisku a knižní vazby.
1898
Výsledkem tvorby byla povídková kniha Wild Animals I Have Known, která zaznamenala fenomenální úspěch. Byla neobvyklá nejenom svým obsahem, ale také tím, že jako jedna z prvních knih vůbec využívala dvoubarevný tisk, což je typické pro všechny knihy, které vznikly spoluprací manželů Setonových. Léto opět tráví v Yellowstonu.
1899
Seton začíná pořádat honorované přednášky a Grace, která do té doby upozadila své literární ambice ve prospěch partnera, začíná pracovat na vlastní knize. Setonovi se dozvídají, že v nedalekém Connecticuttu jsou na prodej pozemky bývalé indiánské rezervace. Grace věří, že jí otec vyplatí její peníze, proto oba investují veškeré peníze do koupě pozemku.
1900
Grace přivítala nové století svou první knihou A Woman Tenderfoot. V květnu se konečně stávají vlastníky pozemku, a protože Seton během zimy vydělal velké peníze, nemusí čekat, až otec vyplatí Grace její peníze a mohou začít stavební práce na stavbě domu, který Seton nazval Wyndygoul. Léto tentokrát tráví manželé v Evropě. Navštíví společně Norsko a po návratu, v září, Seton motivuje místní chlapce z Cos Cob k založení prvního kmene woodcrafterských indiánů Sinawoy.
1901
Albert Gallatin, který utrpěl velké finanční ztráty, ale nic platit nechce. Následuje soudní spor Grace s otcem o nevyplacené peníze a cesta do Kalifornie, která však nepřinese očekávaný výsledek. Léto tráví Setonovi na Wyndygoulu a v srpnu jedou na lov do Colorada, kde však byli počátkem října zadrženi pro údajné porušení zákona na ochranu zvěře a donuceni k návratu.
1902
Události předchozího roku vedly k tomu, že se práce na nové Setonově knize Two Little Savages opozdily. Ale úspěch Setonových článků a raketový nástup hnutí Woodcrafterských indiánů manželům dodal nový elán a inspiraci.
1903
V létě konečně vychází kniha Two Little Savages a je z ní trhák.
1904
23. ledna se jim narodila dcera Ann. Na podzim Seton podniká první přednáškové turné po Anglii a Grace mezitím začíná pracovat na jejich společné knížce věnované malé Ann.
1905
Vychází kniha Woodmyth &. Fables a 14. října umírá Albert Gallatin na mrtvici.
1906
Počátkem listopadu obdržela Grace rozhodnutí, že přes jejich pozemek povede nová šestikolejná elektrifikovaná železniční trať. Protože Seton tou dobou pobýval v Anglii, kde se poprvé setkal s Baden-Powellem, obrátila se o pomoc na právní kancelář Samuela Untermyera a A. L. Shipmana z Hartfordu a odplula do Evropy, aby se mohla poradit s manželem, jak budou dál postupovat. Ale ještě než odplula, celou záležitost medializovala v tisku. Z Anglie se oba vrátili těsně před vánoci. Mezitím, na základě pozornosti vyvolané pohotovou reakcí Grace, železniční společnost od realizace plánu ustoupila.
1907
Seton vyrazil na expedici do severozápadní Kanady a Grace pracuje na své druhé knize, Nimrod’s Wife, v níž zpracuje jejich společné zážitky z kalifornské Sierry Nevady, Kanady a Norska.
1910
V USA se schyluje k založení celonárodní skautské organizace. Manželé pracují na knize Rolf in the Woods. Grace se začíná angažovat ve feministickém hnutí.
1911
Jelikož organizace Boy Scouts of America (B. S. A)., vycházela z Baden-Powelova modelu, který nepočítal s dívkami, chopily se manželky zakladatelů BSA iniciativy a začaly samy pracovat na založení dívčí organizace. Grace si vzala na starost sepsání příručky pro budoucí organizaci, jejíž rukopis předložila počátkem května 1911. Následovala však studená sprcha. Byla obviněna, že jde o plagiát knihy jejího vlastního muže a nakonec příručku pro organizaci Camp Fire Girls (C. F. G.) napsal s využitím jejího materiálu v následujícím roce Luther H. Gulick.
1912
Ponížená Grace se stáhla do pozadí. Přestala se angažovat v CFG a svůj zájem obrátila k filosofii a mystice. V únoru odplouvá s manželem do Anglie, odkud pokračuje dál sama do Egypta. Společně se vracejí v dubnu.
1914
Setonovi se spřátelí s rodinou Hoisingtonových. Ann s jejich dcerou Elizabeth s několika dalšími kamarádkami zakládají první kmen woodcrafterských dívek Apawamis.
1915
Na podzim proběhne u jezírka Little Peequo sněm, kde se dohodnou existující woodcrafterské kmeny na vzniku The Woodcraft League of America (W. L. A.), první sekulární organizace, určené pro obě pohlaví a všechny generace. Seton začíná budovat nedaleko onoho místa budovu, která se měla stát sídlem budoucí organizace.
1916
Probíhá rozsáhlá mediální kampaň ve prospěch WLA a vychází pilotní vydání knihy The Birch Bark Roll, určený pro děvčata. Grace, která bezvýhradně podporuje válečné úsilí Francie a Anglie, organizuje s dalšími woodcrafterkami založení motorizované jednotky Le Bien-Être du Blessé.
1917
Grace je stále aktivní i na poli boje za ženskou rovnoprávnost. V červnu vede v Chicagu demonstrační pochod sufražetek (National Suffrage Association). USA vstupují do války. Seton nabízí armádě své služby, ale je pro svůj věk odmítnut. Aby hájila čest rodiny, odjíždí Grace v prosinci do Francie. Před odjezdem ještě stihne připravit aktualizované vydání woodcrafterského manuálu pro další rok 1918.
1919
Z války se Grace vrací s nejvyššími poctami. Mezitím se po boku Setona objevila jiná žena, Julia M. Butree.
1922
Grace na jaře vyrazila na druhou cestu do Egypta a na podzim do Číny.
1923
Po návratu vydává další knihu A Woman Tenderfoot in Egypt. Dcera Ann se vdává 30. června a v té době nastal pro Setona definitivní konec partnerského vztahu s Grace.
1924
Vychází její kniha Chinese Lanterns o cestě do Číny. Také se (naposled) podílí na revizi The Birch Bark Roll.
1925
Její matka Clemenzia Angelina Rhodes Gallatin byla pohřbena v De Wintonu. Vychází další kniha z pera Grace – Yes, Lady Saheb, o cestě do Indie.
1926
Grace dostala nabídku k účasti na vědecké expedici do Brazílie. Pokračovala pak dál přes Paraguay, Bolívii a Peru až do Chile, kde se konal první mezinárodní kongres žen.
1932
O své cestě do Brazílie vydává knihu Look-See.
1934
V USA končí hospodářská krize a v listopadu se manželé rozvádí. Grace je 62 let, píše svou poslední knihu a nadále se angažuje již pouze v oblasti ženského hnutí. Pracuje na vzniku rozsáhlé knihovny Bibliotheca Femina, do které soustředila přes 2 000 svazků knih od autorek z 37 zemí světa.
1938
Vychází její poslední kniha Poison Arrows.
1941
Ann nezapře literárně činné rodiče. Vydává svou první knihu My Theodosia a zahajuje vlastní úspěšnou literární kariéru.
1948
Po smrti bývalého manžela Ernesta (1946) na ni přechází veškerá práva na jejich knihy. Ve spolupráci s organizací Woodcraft Rangers vzniká pod její záštitou poslední, radikálně přepracovaná verze The Birch Bark Roll – Memorial Edition.
1959
Ve stáří trápila Grace artritida, proto trávila každé zimní období v Palm Beach na Floridě, kde také 19. března ve věku 87 let zemřela.


Kořeny woodcraftu

Picture from p. 20 1. Srub Walden, kde Thoreau žil. ~z~ AO
Picture from p. 20 2. Obálka prvního časopisu pro sportsmeny American Turf, 1/1830. ~z~ AO
Picture from p. 20 3. Obálka časopisu Recreation, 1894. ~z~ AO
Picture from p. 20 4. Obálka Shields Magazine, 1910. ~z~ AO
Picture from p. 20 5. Krédo American Sportsmens. ~z~ KO
Picture from p. 20 6. Znak The Camp Fire Club of America. ~z~ WI
Picture from p. 20 7. Obrázek lučištníků z časopisu American Turf 9/1830, John Sartain (T. Sully). ~z~ AO
Picture from p. 21 G. O. Shields 1889. ~z~ WI
Picture from p. 21 G. W. Sears 1860. ~z~ WI
Picture from p. 21 H. D. Thoreau 1847. ~z~ WI

Zakladatel hnutí Woodcraft Indians Ernest Thompson Seton – Černý Vlk (1860–1946) měl své předchůdce, jejichž myšlenky a činnost později inspirovaly jeho následovníky a ctitele lesní moudrosti. Představme si zde alespoň některé z nich. Henry David Thoreau (1817–1862) prožil dva roky u rybníka Walden a napsal o tom knihu Walden aneb Život v lesích (Walden or Life in the Woods, 1854). Román je dodnes považován svým obsahem za prvotní četbu o lesní moudrosti. George Washington Sears – Nessmuk (1821–1890) napsal příručku o táboření a přežití v divočině, kterou nazval Woodcraft (1884). George Oliver Shields – Coquina (1846–1925) založil nejprve roku 1897 výběrový The Camp Fire Club of America a o rok později organizaci The League of American Sportsmen, jejímž viceprezidentem byl Seton. Sportsmeni se – stejně jako dnešní woodcrafteři – zabývali širokou paletou činností, mezi nimiž bylo i táboření a soutěže, jež se realizovaly v přírodě, pro zábavu a osvěžení těla i ducha. Sportsmen, který se chtěl brouzdat americkou divočinou 19. století, byl zálesákem, ale také nimrodem se zálibou v myslivosti i umění přežít.

~a~ KO

Sportsmeni, lovci pro které byl lov formou rekreace, se považovali za gentlemany a bylo jich zpočátku v USA tak málo, že se navzájem znali. Scházeli se a kromě lovu pěstovali i další kratochvíle, např. lukostřelbu, jachting, aj. Proto se postupem času slovem sport začaly označovat i jiné aktivity než lov.

Mezi významné sportsmany patřil George Washington Sears – Nessmuk (1821–1890), který napsal roku 1884 první příručku o táboření, nazvanou Woodcraft. Jeho koníčkem byly osamělé výpravy po řekách, na ultralehkých kánoích, které si sám navrhnul.

Pocházel z 10 dětí. Když mu bylo 8 let a měl jít pracovat do továrny, utekl a žil v přírodě s mladým indiánem z kmene Narragansetů Nessmukem, jehož jméno poté používal jako literární pseudonym. Jeho životní příběh mohl inspirovat E. T. Setona při psaní knihy Rolf zálesák.

~a~ KO

Po občanské válce (v letech 1861–1865) nastal v Americe prudký rozvoj průmyslu. Kvůli tomu ubývalo nejenom zvěře, ale i míst, kde by mohla nalézt útočiště.

Jako první si blížící katastrofy všimnul George Oliver Shields – Coquina (1846–1925). Původně se živil jako právník, který zajišťoval výkup pozemků pro železniční společnosti. Při své práci se pohyboval na západní hranici USA, která se posouvala stále dál a dál. Na vlastní oči viděl pusté pláně, na kterých se ještě nedávno pásla zdánlivě nekonečná stáda bizonů. Podobně jako Nessmuk začal psát o svých cestách a ve své době byl stejně populární jako Seton o čtvrt století později.

Roku 1894 prodal veškerý majetek a investoval do magazínu Recreation, aby mohl publikovat snímky lovců, kteří pušky vyměnili za fotoaparáty. Mezi Shieldsovy přispěvatele patřila také řada umělců, jejichž fotografie zachytily mizející svět severoamerických domorodců.

V březnu roku 1897 uspořádala Grace Galatin v New Yorku prodejní výstavu Setonových obrazů, kde Shields učinil nabídku, že Setonovi zaplatí letní pobyt v Yellowstonu, pokud mu něco napíše a nakreslí speciálně pro jeho magazín Recreation. Téhož roku společně založili The Camp Fire Club of America (CFCA). Klub měl kolem stovky členů a podle dobové reportáže se na svých setkáních jeho členové bavili obdobně jako Setonovi Woodcrafterští indiáni. Rozdíl byl pouze v tom, že byli všichni dospělí. Dokonce existuje i Setonova variace svitku pro členy CFCA.

Roku 1898 Shields inicioval vznik organizace The League of American Sportsmen (LAS). Cílem LAS bylo dosáhnout v USA přijetí zákonů na ochranu zvěře, proto stanovil Shields výši členského příspěvku na pouhý 1 dolar, aby získal co nejvíc členů. Dotoval 200 tisícovou organizaci ze svého. Zadlužil se a roku 1904 musel Recreation prodat. Pro členy LAS poté vydával skromnější Shield's Magazine, než přišel definitivní konec LAS v roce 1912.

Shields se poté živil přednáškami o ptácích a zemřel všemi zapomenut roku 1925.

~a~ KO

„Myslím, že bych si nedokázal zachovat fyzické ani duševní zdraví, kdybych nestrávil alespoň čtyři hodiny denně touláním po lesích, kopcích a polích,“ napsal v eseji „Chůze“ americký spisovatel, básník, amatérský přírodovědec a filosof Henry David Thoreau (1817–1862). Uvedený citát je jedním z mnoha příkladů, proč tento literát a jeho myšlenky dodnes slouží jako jeden ze základních zdrojů inspirace woodcrafterského ideálu.

Thoreau se sice nikdy nezabýval výchovou mládeže, ale v jeho díle zaznívá názor o prospěšnosti pobytu v přírodě nejen pro zdraví, ale i pro duševní rozvoj člověka, pro nějž je však nutná i manuální činnost.

„Odešel jsem do lesů, protože jsem chtěl žít uvědoměle, postavit se čelem k základním skutečnostem života, a vyzkoumat, zda bych se mohl naučit to, čemu mě život má učit, a ne abych teprve až budu umírat, seznal, že jsem vůbec nežil.“ dočteme se v Thoreauově nejznámější knize Walden aneb Život v lesích, která poprvé vyšla v roce 1854. V českých zemích vyšel Walden již v roce 1902 u nakladatele Jana Laichtera, v překladu Zdeňka Franty.

Zakladatel české „lesní moudrosti“ Miloš Seifert (1887–1941) se na rozdíl od Setona nechal Thoreauovým dílem inspirovat silně. V roce 1920 ve své junácké příručce Přírodou a životem k čistému lidství věnuje waldenskému filosofovi stať nazvanou „Henri David Thoreau: Průkopník našeho ideálu“. V ní zdůrazňuje mimo jiné Thoreauovu neustálou snahu o zdokonalení sebe sama, která je jedním ze základních kamenů woodcrafterské výchovy. Seifert spatřoval v Thoreauově životě dokonalé naplnění Setonem popisovaného woodcrafterského „stoupání na horu“.

Co se slova Walden týče, to bylo v historii československé Ligy lesní moudrosti použito pro pojmenování několika tábořišť a chat a posloužilo i jako název pražského woodcrafterského kmene.

~a~ JH

Seton injuns (Setonovi indoši)

Picture from p. 22 1. Kmen Poconoců (Blue Herons), při táboření v Poconoco Mountains, 1902. ~z~ ALL
Picture from p. 22 2. Kmen Blackbears a Seton, Wyndygoul 1906. ~z~ ALL
Picture from p. 22 3. Kmen Flying Eagle, Wyndygoul 1908. ~z~ LOC
Picture from p. 22 4. Kmen Blackbears, Wyndygoul 1906. ~z~ LOC
Picture from p. 22 5. Let´s Play Indian, Everybody Magazine 10/1910, str. 47. ~a~ FFE, ~z~ HT
Picture from p. 23 6. Kmen Sinawů s maketou daňka pro lukostřelbu, Wyndygoul asi 1903. ~z~ LOC
Picture from p. 23 7. Kmen Pocotopaug (Horned Kingbirds), Wyndygoul 1908. ~z~ LOC
Picture from p. 23 8. Kmen Sinawů, Wyndygoul 1903. ~z~ SML

Seton injuns je původní název hnutí woodcrafterských kmenů, které postupně vznikaly v Americe, inspirováni myšlenkami v článcích Ernesta Thompsona Setona.

~a~ KO

Camp Fire Girls (CFG)

Picture from p. 24 1. Známka se znakem CFG, 1960. ~z~ JB
Picture from p. 24 2. Táboření CFG v Alleghany State Park pohlednice cca 1915. ~z~ WI
Picture from p. 24 3. Členka CFG, pohlednice cca 1912. ~z~ WI
Picture from p. 24 4. Modlitba ohnivce, báseň Johna Colliera, dřevoryt. ~z~ WI
Picture from p. 24 5. obálka příručky CFG, 1920. ~z~ WI
Picture from p. 24 6. Členky CFG na kanoi, jezero Sebago u tábora Wohelo, cca 1915. ~z~ LOC
Picture from p. 25 7. Charlotte Gulick, 1912. ~z~ LOC
Picture from p. 25 8. List indiánských piktogramů z knihy Your Symbol Book, 1951. ~z~ WI
Picture from p. 25 9. Příručka CFG, 1912. ~z~ HT
Picture from p. 25 10. Dívky CFG v táborové kuchyni, 1915. ~z~ LOC
Picture from p. 25 11. Kmen Minnehahha, cca 1915. ~z~ WI
Picture from p. 25 12. Obálka propagační brožurky z roku 1916. ~z~ WI

Camp Fire Girls založily dívky z Thetfordu, ve státě Vermont 22. března 1911. Ideovým vůdcem byl zvolen Luther Halsey Gulick – Timanous, který převzal do náplně činnosti mnohé nápady svého přítele Ernesta Thompsona Setona. V čele Poradního sboru CFG stanula Gulickova manželka Charlotte – Hiiteni, švagrová Charlotte Joy Farnsworth, Grace Seton, Lina Beard a další významné americké ženy. V září 1911 opustila CFG Grace Seton pro rozpory s Gulickovými ohledně připravované příručky činnosti dívek, vzápětí odchází také Lina Beard. Luther Gulick zveřejnil svůj manuál Camp Fire Girls o rok později, kdy se zároveň stává CFG ve Washingtonu organizací pro celé Spojené státy.

Přestože „Dívky táborového ohně“ nakonec neplnily „orlí pera“ po vzoru Setonových indiánů, měla děvčata k woodcraftu velmi blízko. Krojem byly indiánské šaty a za splněné zkoušky si dívky přišívaly různobarevné korálky. Také malebný vzhled obřadů byl zcela zjevně převzat od Woodcraft Indians. Samotné tábory měly však blíže ke klasickým americkým campům s chatičkami či skautským podsadovým táborům.

~a~ KO

Publikace E. T. Setona

Picture from p. 26 1. Exlibris E. T. Setona, cca 1905. ~z~ JS
Picture from p. 26 2. První vydání Svitku, 1902. ~z~ HT
Picture from p. 26 3.– 8. Obálky Setonových příruček o woodcraftu. ~z~ WI
Picture from p. 27 9. Dva divoši, rusky. ~z~ WI
Picture from p. 27 10. Dva divoši, italsky 1979. ~z~ WI
Picture from p. 27 11. Dva divoši, slovensky 1967. ~z~ WI
Picture from p. 27 12. Dva divoši, ukrajinsky 2017. ~z~ WI
Picture from p. 27 13. Dva divoši, finsky 1957. ~z~ WI
Picture from p. 27 14. Lobo, čínsky 2012. ~z~ WI
Picture from p. 27 15. Rolf zálesák, Slovinsko 1958. ~z~ WI
Picture from p. 27 16. Zvířata hrdinové, německy 1947. ~z~ WI
Picture from p. 27 17. Zvířata, japonsky 2008. ~z~ WI
Picture from p. 27 18. Zvířata, polsky 1960. ~z~ WI
Picture from p. 28 Kresba indiána z obálky kroniky Dětí Živěny 1912–1913. ~z~ LA