Hitlerjugend

Z thewoodcraft.org
(přesměrováno z HJ)

Konec I. světové války výrazně ovlivnil smýšlení německé mládeže. Zhroutilo se vše v co věřili. Hoši a dívky se houfně stávali členy organizací, které jim dokázaly nabídnout alespoň část ztracených ideálů a měly svou vizi. Adolf Hitler jednu takovou vizi měl. Chtěl se chopit moci v Německu a podporu mládeže považoval za klíčovou. Již roku 1922 zakládá pod patronátem NSDAP mládežnickou organizaci Nacistická Liga mládeže (NLM). Vedení nově vzniklé organizace se ujal Adolf Lenk, o dva roky později jej vystřídal Kurt Gruber. NLM měla v počátcích pouhých 900 členů a v konkurenci ostatních organizací pro mládež byla poměrně bezvýznamná, ale s rozmachem fašismu v Evropě (Itálie, Španělsko) došlo k masovému rozšíření členské základny i vlivu. V roce 1926 přijímá organizace do svého názvu jméno svého patrona a stává se Hitlerovou mládeží (Hitlerjugend, HJ). Od roku 1931 je v čele Hitlerjugend mladý Baldur von Schirach, pod jehož vedením dochází k největšímu rozkvětu organizace. O dva roky později se stává Adolf Hitler diktátorem a veškerá mládež je násilně nahnána do Hitlerjugend.

Mládežnické organizace byly součástí většiny kultur po celé generace, a až na malé výjimky vždy podporovaly nějakou politickou, náboženskou či vládnoucí skupinu. Málokdy v historii však bylo cílem připravit jejich členy na totální válku. Do roku 1929 měla Hitlerjugend zanedbatelný vliv, po roce 1933 již však neměla v Německu konkurenci. Baldur von Schirach, jako Hitlerův velký obdivovatel, využil základních myšlenek skautingu a turnerského hnutí, které přizpůsobil potřebám fašismu. Účelem her bylo burcovat v chlapcích agresivitu. Zneužil přirozené vlastnosti mládeže, která touží vyniknout, a doplnil program mnohými brannými soutěžemi. Struktura Hitlerjugend kopírovala skauting: do 11 let se chlapci sdružovali v Jungvolku, poté přecházeli do Hitlerjugend. Plnoprávnými členy HJ se chlapci stávali mezi 14.-18. rokem. Poté vstupovali do armády. Děvčata měla svou organizaci BDM (Liga německých dívek), malé dívky byly v tzv. Jungmädel.

Ačkoliv sloužila Hitlerjugend jako výchovná organizace mládeže, která zde získá vlastnosti a schopnosti fanatického vojáka věrného myšlenkám NSDAP, zpočátku se do přímých válečných bojů nezapojovala. Po mnohých porážkách německých vojsk na východní frontě začal být nedostatek vojáků. Postupně byli povoláváni stále mladší chlapci z Hitlerjugend, aby doplnili řady wehrmachtu. Z fanatických mladíků byl sestaven 11. prapor SS, který se stal velmi obávanou bojovou formací. Tito chlapci si naprosto nepřipouštěli možnost porážky a ve jménu svého vůdce válčili způsobem, který byl pro zkušené veterány nepochopitelný. Jeden z mladíků se například vrhl pod nepřátelský tank a ve chvíli, kdy jej měl nad sebou, vystřelil z pancéřové pěsti. Ještě před koncem války Hitler vyznamenal dvanáctileté (!!!) chlapce Železným křížem za statečnost. Američtí průzkumníci zajali dokonce i osmileté německé „vojáky“ se zbraní v ruce…

Britský dokumentární film „Hitlerjugend.“ ze série „Válečná mašinérie nacistů (The War Machines of WWII - The Nazis, 2007)“ nám umožňuje udělat si obrázek té doby. Hitlerova mládež svého patrona milovala až fanaticky a někteří si nikdy nepřipustili, že dělali něco špatného. Natolik Hitler ovlivnil jejich psychiku. „Vymývání mozků“ probíhalo i během školní výuky. Jako příklad zde uvádím český překlad jedné z mnoha písní, kterou se německé děti učili ve škole: „Adolf Hitler je náš spasitel, náš hrdina. Je to nejušlechtilejší člověk na celém širém světě. Pro Hitlera žijeme, za Hitlera zemřeme. Hitler je náš Pán, jenž vládne skvělému novému světu.“ To myslím nepotřebuje komentáře…

Organizace vychovávající mládež v podobném duchu existovaly téměř ve všech fašistických státech. V Itálii to byla od roku 1926 Opera Nazionale Balilla a Arditi. Ve Španělsku založila fašistická Francova strana Falange organizace Flechas, Pelayos, Volveran Banderas Victoriosas. Pro mládež zde vycházel také časopis Flechas y Pelayos. Fašistický Slovenský štát měl svou Hlinkovu mládež (HM), fungující v letech 1938-1945 jako branná organizace mládeže.

Na území Protektorátu Čechy a Morava byla na jaře 1942 založena ministrem školství Emanuelem Moravcem (1893-1945) aktivistická organizace Kuratorium pro výchovu mládeže. Činnost oficiálně zahájila 17. června s podporou říšského protektora R.Heydricha. Pod dohled Kuratoria byly postaveny všechny české mládežnické spolky. Náčelníkem Kuratoria se stal lékař František Teuner (1911-1978, člen militantní pronacistické Vlajky a roku 1939 zakladatel Mládeže Vlajky). Činnost většiny fašistických mládežnických organizací skončila roku 1945[1]

  1. Studenovský - Historie tábornictví, 2007