František Blecha - Kim

Z thewoodcraft.org
(přesměrováno z Blecha)
Přejít na: navigace, hledání
František Branislav
František Blecha 1915

František Serafín Blecha - Kim (16. 6. 1900, Beroun - 25. 9. 1968, Praha) syn hostinského. Úředně si nechal změnit příjmení na Branislav. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Básník a překladatel, jeho literární počátky spadají již do dob gymnazijního studia.

Během studií na reálném gymnáziu v Berouně vstupuje do kmene Dětí Živěny, který vedl prof. Miloš Seifert - Woowotanna. Byl jedním z náčelníků rodu (rádce družiny), psal do časopisu Psohlavec (časopis Obce Psohlavců). V rámci srazů Obce Psohlavců se sblížil s Františkem Kupkou - Jánošíkem, se kterým pak ve 20. letech vedl tábory LLM.

Pro jeho tvorbu měly zvláštní význam jeho cesty do Německa, Dánska a skandinávských zemí a rovněž i poválečné cesty do Polska, Černomoří a Řecka. Ústředním tématem jeho lyrické poezie byl vztah k přírodě, do kterého se promítaly motivy milostné a láska k domovu. Koncem třicátých let se v jeho poezii objevila úzkost o osud vlastního národa.

V padesátých letech se ani Branislav neubránil tehdejší budovatelské rétorice, přesto jeho intimní lyrika vyvažovala citovou chudobu tehdejší poezie. Okouzlení čistotou dětského světa se od počátku padesátých let stalo zdrojem celé řady jeho básní pro děti, které vydá časopisecky (například v Mateřídoušce) a také knižně. Ve verších ke konci jeho života sílil melancholický podtón z vědomí samoty a blížící se smrti.