Kibbo Kift Kindred
Milan Klimánek, František Kožíšek
Junácké organizace, ať už samy mateřské Woodcraft Indians a Boy Scouts nebo navazující nové, postupně vznikající v různých zemích světa, mají jedno společné. U jejich kolébky vždy stála výrazná, nepřehlédnutelná osobnost. Byla by to důstojná, ale i velmi různorodá galerie těchto “zakladatelů“, kdyby mohli stát v jedné řadě.
Dnes téměř zapomenuto – a přece mezi nimi vyniká jméno a pozoruhodná postava Johna Hargravea, anglického spisovatele, kreslíře, zakladatele a vůdce organizace Kibbo Kift Kindred. Jeho stopa v historii meziválečného evropského junáckého hnutí je nepřehlédnutelná a jeho vliv v tehdejší Střední Evropě stále nedoceněný. Ať už v Československu, Polsku nebo například v Německu, kde byl Hargrave (Bílá liška) — jako představitel hnutí woodcraftu – vždy daleko známější než E.T.Seton a v podstatě ho zde zcela nahradil.
Kdo tedy byl John Hargrave? Z útržkovitých zmínek o něm vyvstává obraz podivuhodné, trochu ztřeštěné, leč přitažlivé pověsti o mimořádném zjevu ve skautském a woodcrafterském hnutí. Hargrave se tu projevuje částečně jako člověk, řízený svým nepokojným, ba chaotickým uzpůsobením, a stejným dílem jako lidský duch, proniknutý a vyzařující mohutnou silou geniálnosti. Stal se celým svým dílem částí historie moderního anglického kulturního a politického života.
Co předcházelo
Organizace Kibbo Kift, která vznikla ve dvacátých letech našeho století jako pacifistická protiváha baden-powellovského skautingu, nalezla uznání díky svému zakladateli a duchovnímu vůdci, tvůrci zákonů a rituálů, obestřených tajemstvími a díky pozoruhodným krojům, které Hargrave projektoval pro své stoupence. Hnutí Kibbo Kift mělo ve svých počátcích charakter nevážného provinciálního pokusu, vzbuzujícího ve velkoměstském pozorovateli úsměv, aby se nakonec stalo populárním politickým směrem, známým v celé Anglii. V roce 1920 od Baden-Powellovy všemocné organizace Boy Scouts odštěpený kmen Kibbo Kift přijímal do svých řad každého bez rozdílu věku a pohlaví a nazýval své členy bratry a sestrami, čímž se odlišoval od skautingu. Samo označení Kibbo Kift znamenalo “zkoušku velké síly” a pocházelo údajně ze starého dialektologického úsloví z Kentu nebo Cheshire, což jsou hrabství v jihozápadní Anglii, a svůj původ odvozovalo též ze starého norského jazyka. Přesný původ tohoto označení nebyl nikdy vědecky ustálen.
“Hnutí je určeno pro muže a ženy a odmítá jakékoliv rozdíly mezi těmito pohlavími”, stálo v prohlášení o názvu “vyznáni Kibbo Kiftu” (The Confession of the Kibbo Kift). Hnutí usilovalo sjednocovat ve svých řadách "zdravé, půvabné, spanilé ..text pokračuje