Diskuse s uživatelem:FrannnČesko
Vítej ve wiki portálu thewoodcraft.org! Doufáme, že tady a najdeš informace, které tě budou zajímat a časem sám budeš chtít pomoci. Proto je pro seznámení s wiki a jejími možnostmi nejlepší nakouknout nejdřív do nápovědy.
Jinak toto je tvoje diskuzní stránka. Pokud si sem někdo něco napíše, tak se ti ihned po tvém přihlášení do wiki začne na jejích stránkách zobrazovat upozornění, dokud si to nepřečteš. Totéž platí i pro diskuzní stránky ostatních uživatelů.
Pokud ale budeš chtít někomu napsat tak, aby obdržel zprávu pokud možno ihned, využij volbu "Poslat email", která se v menu objeví při otevření jeho diskuzní, či uživatelské stránky.
Aktuální přehled registrovaných uživatelů najdeš mezi speciálními stránkami viz Special:Userlist Keny (diskuse) 22. 8. 2017, 09:07 (CEST)
Do začátku…
Takže tohle je tvoje diskuzní stránka. Co je důležité vědět:
- Odkaz na diskuzní stránky u této wiki vidí jenom registrovaní a přihlášení uživatelé – anonymní uživatelé ne.
- Ale i oni se na tyto stránky mohou podívat, pokud jim pošleš na takovou stránku přímý link (URL).
Tahle wiki však má oproti wikipedii jednu specialitu - je to rozšíření accesscontrol, díky němuž si můžeš libovolnou stránku "zamknout" a nikdo jiný kromě tebe se na ni nedostane. Ovšem pozor - když se překlepneš, můžeš si ji zamknout i pro sebe ;-) v takovém případě si mohu pomoct buď já, nebo někdo s právy sysop - to je administrátorská skupina, kterou ti časem také nastavím. Zatím to není nutné.
TVůj první testovací prostor je tvoje uživatelská stránka User:FrannnČesko. Wiki umožňuje kombinovat wiki syntaxi s html, takže tam můžeš dělat první pokusy. Až uplyne ten interval o kterém jsem ti psal v potvrzovacím mailu, tak si můžeš začít zakládat podstránky. Dělá se to úplně jednoduše a máš na to dva způsoby:
- buď si nejdříve uděláš odkaz - Uživatel:FrannnČesko/_Moje první a pak na něj klikneš.
- nebo si, když jsi na své domovské stránce, přidáš za svoje jméno lomítko a název podstránky.
Doporučuji, aby sis si na začátek jména stránky dával mezeru, nebo podtržítko (obojí má z hlediska wiki stejný význam), abys pak mohl s těmi stránkami pracovat podobně jako to mám já, nebo strejda User:Willy. O tom jak na to, píšu na stránce Uživatel:Keny/_Uživatelské_stránky.
- Praktická rada
- Když si hraješ s kódem stránky, využívej náhled - ihned uvidíš, co ti z toho vyleze. A když někde uděláš nějakou chybku, nic si z toho nedělej – stránku či příspěvek si znovu otevři, oprav a ulož. Akorát doporučuji zaškrtnout políčko "Tato změna je malá editace". Nestraší to pak v historii.
CSS se tady využívá hlavně v šablonách (jsou to praktické), ale můžeš ho použít kdekoliv. Je tady toho opravdu hodně a ne všechno je pro tebe důležité, proto nezapomeň na mé doporučení a vždy měj po ruce tužku a papír, aby sis mohl poznamenat co tě zaujme, aby ses k tomu mohl vrátit.
- Druhá rada
- Vlastně spíš takové ukázání prstem. Vzpomínáš že jsem ti říkal, že bude dobré se naučit pracovat s verzovacím programem git? U wiki to zatím nepotřebuješ, protože ta automaticky verzuje každou změnu. Ale zanedlouho se ti to bude určitě hodit. A také jsem se zmiňoval o tom že budeš potřebovat putty pro přihlášení přes ssh a winscp pro práci se soubory na serveru. Takže ti sem přidávám nějaké odkazy:
A ještě poslední věc - jak mi napsat. Je to jednoduché - buď můžeš napsat na mou diskuzní stránku Diskuse_s_uživatelem:Keny, nebo můžeš využít možnosti poslat zprávu - když jsi na uživatelské stránce, tak je v menu nalevo "Poslat e-mail tomuto uživateli" – když na to klikneš, tak se ti otevře okno pro zprávu, která se dotyčnému pošle na jeho mail, aniž bys ho někam potřeboval psát.
Jo a když napíšeš někde do diskuze, tak se nezapomeň podepisovat – dělá se to tak, že napíšeš za sebou tři až čtyři vlnovky (je to znak co se jmenuje tilda). Keny (diskuse) 22. 8. 2017, 09:40 (CEST)
Jdeme na věc…
Abys mohl používat vlastní CSS a JavaScripty, povolil jsem ti v konfiguraci wiki tyto dvě proměnné:
Vlastní CSS je v pohodě, tam žádné nebezpečí nehrozí, ale špatným JavaScriptovým kódem můžeš odstřelit celý webový server. Ale kdo se bojí, nesmí do lesa. A jistým bezpečnostním prvkem této wiki by mělo být právě to, že do ní nemůže hrabat každý kolemjdoucí.
Jak můžeš pracovat s vlastním CSS
S CSS můžeš experimentovat prostřednictvím dvou souborů (stránek) a nepotřebuješ k tomu žádný externí editor – stačí ti k tomu webový prohlížeč. Obsah těchto wiki stránek je zpracováván stejným způsobem, jako by šlo o soubory uložené na disku webového serveru.
- Jedna je vázaná na tzv. skin – výchozí CSS schéma rozhraní wiki, jaké máš ve svém nastavení v záložce vzhled. Vzhledem k tomu, že nemám na to abych udržoval několik CSS stylů současně, je tady k dispozici jen jeden - Vektor (vector). Proto se i ta tvoje CSS podstránka jmenuje
vector.css
- Obsah druhého souboru
common.css
je společný pro všechny skiny, jak už naznačuje anglické slovíčko common v jeho názvu.
Jak obsah takového soubor vlastně vypadá, můžeš vidět na stránce MediaWiki:Common.css. Ta se liší od tvé uživatelské CSS stránky především tím, že s jejím obsahem pracují všechny ostatní stránky wiki. Proto je taky ta stránka ve jmenném prostoru do kterého může zasahovat jen ten, kdo má administrátorská práva.
Ovšem tobě, jakožto uživateli stačí, že se můžeš podívat na její obsah jak vypadá a zkoušet si podle toho psát svoje vlastní CSS. Říkal jsi, že navštěvuješ nějaký příměstský tábor, kde se s těmito věcmi seznamuješ. Předpokládám tedy, že ti tam vysvětlili jak se CSS píše a funguje. Takže jen ve zkratce:
.mw-boxtitle {
…
}
|
Bude aplikovat styl na všechny HTML elementy které mají id mw-boxtitle |
div.mw-body {
…
}
|
Bude aplikovat styl pouze na HTML element div, který má id mw-body |
div.mw-newsbox span {
…
}
|
Bude aplikovat styl na HTML element span, který je součástí HTML elementu div s id mw-body. Žádný jiný. |
div.mw-newsbox span, div.mw-mainbox font, div.mw-archivebox p {
…
}
|
Bude aplikovat styl na všechny HTML elementy, které vyhoví podmínkám |
@media screen and (max-width:982px) {
…
}
|
Styly, které jsou umístěné v tomto bloku budou aplikovány za předpokladu, že klient vyhoví podmínkám. V tomto konkrétním případě když je výstupem obrazovka (screen), či lépe řečeno okno, s maximální šířkou 982 pixelů |
Pro první pokusy doporučuji aby sis na svou uživatelskou stránku vložit tenhle kód:
<div id="franta" class="cech">S nějakým obsahem</div>
A potom si zkoušej prostřednictvím CSS stylů měnit u tohoto HTML elementu jeho vlastnosti.
Uživatelské JavaScripty
Bohužel nic extra v JavaScriptu tady není, takže tě nemohu odkázat na nějaký konkrétní příklad. Ale funguje to podobně jako u CSS. Opět, k dispozici dvě stránky, jedna pro skin, druhá obecná a od CSS se liší tím, že mají příponu js.
Doporučení
Než začneš experimentovat s JavaScriptem, seznam se nejdříve pořádně s HTML a CSS. Abys věděl jaký je rozdíl mezi HTML elementem, třídou, identifikátorem. Co je to DOM model (Document Object Model), protože s ním pak JavaScript pracuje, když mění vlastnosti elementů. A dostal pod kůži základní pravidla pro psaní kódu. To znamená:
- znát a zachovávat syntaxi (čárky, středníky, nezapomínat na uzavírání závorek)
- vědět jak se píšou komentáře (a komentovat si položky abys pak věděl proč jsi co vlastně dělal)
- a vyvarovat se prasení – vždy se snaž řešit věci pokud možno správně
Ono se dá leccos oprasit, že to na první pohled vypadá že je to ok, jenže dříve či později to začně být neúnosné a nakonec je lepší věchno udělat raději znova, než se v tom po někom takovém hrabat (viz jako odstrašující příklad web LLM)