William D. Boyce

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search

William Dickson Boyce (*16.6. 1858 - +11.6. 1929*) byl multimilionář, který zbohatnul na vydávání novin.

Boyce byl zvláštní floutek, o pouhé dva roky starší než Seton.

V mládí rád vyrážel do divočiny. V 16 letech šel na učitelský ústav ale učení zřejmě moc nedal, protože krátce šel pracoval jako horník.

Do školy se nakrátko vrátil v letech 1880/81, ale neexistuje žádný doklad o tom, že by ji úspěšně dokončil. Pracoval pak jako dřevorubec, sekretář, či obchodník dokud nezakotvil v Chicagu. Tam se osvědčil jako zdatný a podnikavý obchodník.

Začal psát knihy o tom jak uspět (co mi to jen připomíná...) a začal vydělávat velké peníze.

1.1. 1884 se oženil. Jeho žena Mary Jane Becom (1865-1959) nebyla žádné ořezávátko - zdatně hrála poker, skvěle střílela a poradila si i v koňském sedle. Narodil se jim syn a dvě dcery.

V r. 1903 už bylo možné Boyce považovat za pracháče, ale v roce 1908 roce se mu přestalo dařit. Na počátku onoho roku mu vyhořel barák v Ottawě. Pak mu nevyšel velký kšeft s papírnou a ke všemu si přestal rozumět se ženou.

Rozvedli se v září 1908. Jako odškodné jí vyplatil milion dolarů a začal cestovat po světě. Kalil při tom jako drak.

Podle tradované legendy, v roce 1909, při své první cestě do Afriky se údajně v ztratil v pověstné Londýnské mlze. Cestu do hotelu mu pomohl najít neznámý chlapec. Boyce překvapilo, že odmítnul nabízenou odměnu s tím, že pro skauta je nezištná pomoc samozřejmá.

Boyceho to zaujalo. Přestal lumpačit a předsevzal si, že po návratu finančně podpoří vznik podobné organizace v USA. Sehnal si další materiály o skautingu a po svém návratu kontaktoval všechny známé osobnosti o kterých věděl že pracují s mládeží. Bezesporu nejpopulárnější z nich byl Ernest Thompson Seton - pravděpodobně proto mu nabídnul post náčelníka.

BSA byla oficiálně založena 8. února 1910. Boyce dotoval její provoz částkou 1000$ měsíčně.

Záhy se ukázalo, že Seton je organizační antitalent, proto od dubna 1910 vznikla funkce výkonného náčelníka, pro kterou alespoň na nějaký čas Boyce ukecal Edgara M.Robinsona z YMCA. Kterého později nahradil West.

Boyce zřejmě hodlal začít nový život, protože v květnu 1910 oznámil plánovaný sňatek s 23 letou zpěvačkou Virginií Dorcas Lee. To se ale nelíbilo nejen jejím rodičům, ani Benovi, jeho synovi z prvního manželství. Ten ho za tento úmysl před hotelem veřejně na ulici inzultoval, za což byl zatčen a odsouzen k pokutě 5$. O dva dny později se Boyce a Virginia vzali a odcestovali do Evropy na líbánky.

V 9. dubnu 1911 se jim narodila dcera. V prosinci Boyce podepsal, že ji bude podporovat. A v březnu 1912 se s Virginií rozvedli.

Ben se ženil v červnu téhož roku. Opět čerstvě rozvedený Boyce tam znovu potkal svou první ženu, a 14. června 1913 si ji vzal v Ottawě znovu. Tím se jeho rodinné poměry se vrátily do normálu.

Mezitím to začalo ve vedení BSA skřípat mezi Setonem a Westem. Situace vyvrcholila r.1915, kdy West podlým úskokem Setona z BSA vypudil. Odešel i Boyce. Údajně kvůli tomu, že West svým vlivem smetl ze stolu Boycovu nabídku vydávat skautský časopis pro skauty samotáře. Ale je dost dobře možné, že odešel proto, že nesouhlasil s tím, jakým způsobem James E. West vypudil Setona.

Boyce věřil v program stráží, proto 9.ledna 1915 rozjel vlastní organizaci "Lone Scouts of America" (LSA - v překl. "Osamělí američtí skauti"), která chtěla podchytit chlapce z venkova a ty, kterým vadilo, jak James E. West měnil BSA na předvojenskou přípravku. Tuto organizaci pak dotoval ohromnou částkou 100000$ ročně.

Možná doufal, že Seton opět stane v jejím čele, ovšem ten už byl tou dobou zaujat vlastním projektem The Woodcraft League of America a se skauty nechtěl mít už nic společného.

Během rasových bouří v Chicagu 1920 se promázlo, že má Boyce rasové předsudky. LSA vyhlásila že je určena jen pro bílé a zvolna začala jít do kopru.

Rok 1922 ale znamenal propad nejenom pro jeho obchodní aktivity, ale i pro LSA. Organizace měla bordel v evidenci a mraky mrtvých duší. Boyce nakonec v dubnu r. 1924 rezignoval dostal nabídku BSA ke sloučení, které formálně proběhlo 16. června 1924. Oficiálně fungovali i nadále nezávisle na BSA, ale postupně pro nejrůznější problémy spojené s komunikací apod. koncept Osamělých skautů zaniká.

V roce 1928 zemřel jeho syn Ben na srdeční embolii, což ho vzalo natolik, že 11. června 1929 sám umírá apokrytecký West vytěžil body i z jeho úmrtí tím, že vyslal skauty aby drželi u jeho domu až do pohřbu, který se konal o dva dny později, čestnou stráž.

PoznámkaI když by se mohlo zdát, že od koncept woodcrafterských stráží pochází od Boyceho, není tomu tak. Seton se totiž v žádném vydání svitku o strážích nezmiňuje. Ale není vyloučeno, že se čeští woodcrafteři jeho myšlenkou organizace osamělých skautů nechali inspirovat.