Uživatel:Keny

From thewoodcraft.org
Revision as of 00:52, 26 June 2019 by Keny (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Keny

Name 
Aleš Kapica
Nickname 
Keny Otter
Age 
* 1969
Relationship to the woodcraft 
Woodcrafterem od r. 1983. V roce 1989 inicioval založení woodcrafterského spolku E.T.Seton klub, který se stal na jaře 1990 jedním z prvních kmenů Moravsko-Slezské Ligy Lesní moudrosti - organizace, později přejmenované na Woodcrafter ČR (zanikla v r. 2004) Členem LLM v letech 1992 až r. 1995 a pak znovu od r. 2000.

Keny – Kořeny woodcraftu v českých zemích Categories: Kenyho

Keny – Šití Categories: Kenyho, Main
Se šitím v ruce jsem se setkal prvně na základce, kde bylo součástí praktické výuky. Moc mi to nešlo, ale se šlapacím šicím strojem jsem si hrál už jako dítě. Takže první vlastnoručně vyrobené a použitelné kousky oděvu jsem si spíchnul na stroji.

Byla to tak trochu z nouze ctnost, protože za ČSSR, koncem 80-tých let, neexistovaly žádné vojenské výprodeje a během 40 letech od války se z artefaktů vojenské výstroje staly vyhledávané sběratelské kousky. Ušmiknout nohavice u zachovalých maskáčů - to bych si nikdy nedovolil, takže první věc, kterou jsem si zkusil ušít byly maskáčové kraťasy.

Střihnul jsem je z plátna s maskáčovým potiskem typu lomená skála, s využitím šablony z pomůcky pro domácí střihy, kterou jsme měli doma. Měly poutka na pásek, žádné kapsy a rozparkem na zip. Používal jsem je řadu let, než se rozpadly. To byl rok 1986.

O něco později (1988) k nim přibyla maskáčová vesta s kapsami. Byla docela povedená, ale projevil se u ní můj nejčastější problém - výsledek dobrý, ale kdyby byl o chlup větší, sedělo by to líp. Asi mi při návrhu střihu chybí Petova rozšafnost k tomu, abych na správných místech přidal dostatečnou rezervu.

Nakonec jsem zvládnul i čepici vojenského střihu s kšiltem, i když jsem s jejím střihem dlouho bojoval. Neměl jsem k dispozici žádný kus, který bych mohl obšlehnout. První prototyp (1986) byl z plátna, které nedrželo fazónu. Měl štítek z kůže, který zvarhánkovatěl po prvním vyprání. Druhý pokus z plátna již byl velmi povedený - fotka je z léta 1988. Kdo ví, kde je té čepici konec. Tak jsem zkusil ušít jinou z vlněného sukna, ale přepísknul jsem to u ní se štítkem - byl moc velký. Věnoval jsem ji kamarádovi když v r. 1994 vyrážel na svou první cestu do Indie.

Sukno je pro mne vůbec začarovaný materiál. Zateplené zimní kalhoty mi také moc nevyšly, i když jsem je párkrát využil. Takže zakoupený materiál šel k ledu a víc jak 15 let čeká na svou novou příležitost.

První větší kus oděvu, který jsem spíchnul v ruce během třídenního vzepětí v r. 1998 byla ručně šitá halena z žehlícího plátna, kterou mám dosud. Za ta léta co ji mám se mi postava poněkud změnila a to mě přimělo k tomu, aby si zase něco spíchnul aby mi netáhlo na pupek. A když už šít, tak pořádně. Takže cílem byl letní plátěný komplet a zimní komplet soukenný. Vše ručně šité, inspirováno módou 17. století, která se mi vždy líbila. Kromě toho lze tyto kusy šatstva využít i při táboření v indiánském stylu.
Keny – Nejstarší outdoorové magazíny v USA Categories: Kenyho, The American Turf Register, Časopisy

Woodcrafter? Sportsmen! Categories: Kenyho, Stránky s časovou osou
Stávající dogma tvrdí, že woodcrafterské hnutí odstartoval roku 1902 Ernest Thompson Seton. Ale bylo to tak? Mí předchůdci, co se v té historii dloubali, to měli mnohem těžší než já, protože veškeré archívní materiály byly za oceánem a pro evropany prakticky nedostupné.

Heroický výkon v tomto směru podal H. Allen Anderson, který při shormažďování podkladů pro svou knihu o Setonovi The Chief prohledal ohromné množství starých magazínů i archívů. Až dnes, kdy se tyto materiály dostávají na internet, je vidět jak velké bylo jeho úsilí. Bohužel se v tom množství informací ztratil. A není divu. Situace na přelomu 19. a 20. století byla hektická a Seton se svými Woodcraft Indians zastínil vše co bylo předtím.

Do Evropy proniklo woodcrafterské hnutí jen díky náhodě, že organizace The Boy Scouts of America vznikla v době, kdy Svojsík psal knihu Základy junáctví. Je velmi pravděpodobné, že díky svým dvěma pobytům v USA věděl o Setonovi víc a proto má rovnocenné postavení s Baden-Powellem. V knize nechybí ani informace, že Seton měl svou vlastní organizaci pro chlapce dřív, než se rozjelo skautské hnutí. Umělec a spisovatel s porozuměním pro chlapeckou duši, versus bývalý voják. Není divu, že mladý středoškolský profesor Miloš Seifert usoudil, že vojenský nátěr skautské organizace bude nejspíš Baden-Powellovým obohacením původního Setonova woodcraftu. Proto ho jako přírodovědce a pedagoga více oslovil Seton.

V jiných zemích se zajímali pouze o zakladatele skautského hnutí, a o Setonovi a jeho woodcrafterských indiánech netušili nic. Seton byl skautským náčelníkem velice krátce – jen do podzimu r. 1915. To už v Evropě zuřila válka, takže o založení woodcrafterské organizace se nevěděl nikdo nic.

Seifert nevěděl, že všechno bylo trochu jinak než si myslel a netušil, že Seton také mírně přiohnul skutečnost k obrazu svému. Seton nevymyslel woodcraft, ani nezačínal na zelené louce. Měl své předchůdce, jimiž se nechal inspirovat a další lidi kolem sebe co mu pak pomáhali v roce 1916 rozjet The Woodcraft League of America. Jenže si do té doby neříkali woodcrafteři, ale sportsmeni.
Keny – Digitalizace dokumentů v amatérských podmínkách Categories: Kenyho, Main
Digitální kopii knihy, obrazu či jiného dokumentu lze získat mnoha způsoby. Na jedné straně široké škály použitelných zařízení je kvalitní knižní skener a na té druhé fotoaparát v mobilním telefonu. Pro skenování knih jsou optimální knižní skenery. Digitalizovaná kniha je během skenování umístěna do speciální kolébky, pootevřená v optimálním úhlu a nasvícená tak, aby digitální kopie byla zachycena v přirozené barvě – jako kdybychom prohlíželi dokument za denního světla.
Keny – Zpracování PDF bez textové vrstvy do DjVu souboru s textovou vrstvou Categories: Kenyho, Main
Jak jste možná již zjistili, zdejší archív má většinu vícestránkových dokumentů ve formátu DjVu. Proč to tak je, pochopíte když se s tímto formátem blíže seznámíte. Z laického hlediska je důležitá především ta informace, že DjVu soubor, vytvořený ze stejného naskenovaného materiálu je mnohonásobně menší než soubor v PDF.

Kromě toho DjVu používá technologie, díky kterým lze s takovými soubory mnohem komfortněji pracovat. Tady s nimi pracuje především zdejší knihovna, ale pro mobilní zařízení existují aplikace které umožňují DjVu soubory odsud stažené bez problémů číst na mobiech a čtečkách.

Tento článek je ale určen především pro ty, které zajímá jakým způsobem a jak rychle se takový soubor udělá.
Keny – Jak převádět text do elektronické formy Categories: Kenyho, Main

Stránka jako je tato, mívá výsledek OCR tak špatný, že je mnohem rychlejší ji manuálně přepsat, než opravit výsledek OCR.

Tato wiki vznikla mimo jiné jako pracovní prostor pro zpracování a následnou veřejnou publikaci unikátních woodcrafterských materiálů.

Většinou jde o texty, které jsou už v originále v děsuplné kvalitě. Jen pro ilustraci zde uvádím na ukázku jednu ze stránek Hlasatele.

Zpracování takového materiálu pomocí OCR je velmi obtížné a vyžaduje značný podíl lidské práce. Pro jednoho člověka je to práce přímo Sisyfovská. Ovšem čím víc lidí se na ní podílí, tím rychleji se udělá a výsledkem je text, který lze nejenom bez problémů číst, nebo vyhledat. Ale také "prohnat" on-line překladačem.

Při korektuře textu zpracovaného přes OCR je třeba řešit některé specifické problémy. Čas od času v něm narazíte na neobvyklé znaky a každý jistě ocení, když na výsledku jeho práce spočine okem také někdo jiný, kdo odhalí případný překlep, doplní odkaz, nebo vloží poznámku.

Obsah tohoto článku je tedy určen pro všechny, co se chtějí také svým dílem na tomto procesu podílet.
Keny – Příprava XCF souboru pro konverzi do DjVu Categories: Kenyho, Main
Většina dokumentů, které jsou k nalezení na tomto webu – obrázky, DjVu soubory, PDF soubory, atp. – je zpracována pomocí open source nástrojů. Nejde jen o to, že myšlenka open source je woodcraftu z principiálního hlediska blízká. Open source nástroje nabízí v současné době širokou paletu možností při zpracování digitalizovaného obrazu, aniž by bylo nutné platit za užití licencovaných komponent.

V následujícím postupu na konkrétních příkladech demonstruji, jakým způsobem lze připravit soubor, vhodný ke konverzi do DjVu formátu. Formát XCF umožňuje s naskenovaným dokumentem bezpečně pracovat, aniž by při hledání optimálního postupu došlo ke ztrátě obrazové informace.

Jak z tohoto typu souboru získat DjVu dokument tento je popsáno v článku o Zpracování PDF bez textové vrstvy do DjVu souboru s textovou vrstvou
Keny – Internetová komunikace Categories: Kenyho, Main
Jak vzájemně komunikovat a při tom se vzájemně neprudit?

Zaregistrujte se

Je to nejsnazší cesta pro zajištění této wiki s obsahem, který vás zajímá. Zároveň tím získáte možnost, aby vás mohli kontaktovat ostatní uživatelé, aniž by k tomu nezbytně potřebovali znát váš e-mail – vaše soukromí zůstane zachováno. Více viz Nápověda:Zprávy uživatelům.

Keny (diskuse) 16. 11. 2016, 18:06 (CET)

Upozornění Žádost o založení účtu ještě neznamená automatické schválení. Součástí formuláře je políčko "Další poznámky" – je určeno pro důvěrné informace, které se nikde jinde nezobrazí. Uvidí je pouze ten, kdo bude založení vašeho účtu schvalovat. Sem můžete uvést co jste zač, pokud nechcete aby byla tato informace po schválení publikována veřejně v rámci vaší uživatelské stránky.

Nezapomeňte, že na e-mail, který použijete při registraci vám přijde po schválení dočasné heslo, ovšem registrace bude plně funkční až poté co po jejím schválení uplyne bezpečnostní interval (cca 3 hodiny). Se změnou hesla na jiné tedy musíte vyčkat.


Keny – asciinema Categories: Kenyho, ascii
Aplikace asciinema je utilita, která zaznamenává do souboru formátu asciicast obsah terminálového okna vypisovaný během sezení na jeho standardní výstup. Výsledkem tedy není reprodukovatelný záznam operací (makro), jako u aplikace skript), ale čistě vizuální záznam, který lze dodatečně přehrávat a využívat buď při výuce, nebo k dodatečné analýze realizovaných operací.
Keny – vokoscreen Categories: Kenyho
Vokoscreen, je aplikace pro nahrávání dění na linuxové ploše.
Keny – screenkey Categories: Kenyho
Screenkey – aplikace, která zobrazuje na ploše linuxového desktopu stisknuté klávesy. Oproti podobné utilitě key-mon, nezobrazuje tlačítka myši, ani symbolická tlačítka se zobrazením stisknutých kláves, ale souvislý textový řádek s textem. Obě aplikace se z hlediska funkcionality potkávají pouze v jednom bodě: obě umí zobrazit stisky modálních kláves.
Keny – SMART Board Categories: Kenyho
Interaktivní tabule – SMART Board – je ve své podstatě bílá tabule (whiteboard) na kterou se promítá obraz z počítače, v kombinaci s technologií co snímá aktuální pozici prstu či speciálního pera, a tak umožňuje žákům interaktivně spolupracovat s počítačem, ze kterého se obraz promítá. Žáci tak pracují s obrazem na tabuli způsobem důvěrně známým ze šmatlaplacek (mobilních telefonů, tabletů, atp.) a vyučující nemusí při výkladu sedět u počítače, aby si mohl obracet listy nebo něco psát, protože to může dělat rovnou na tabuli a během výkladu sledovat žáky pěkně z nadhledu, aniž by mu v tom bránil monitor. Zároveň lze při zkoušení využívat interaktivní testy, při kterých mohou ostatní žáci sledovat počínání vybraného nebožáka, aby se mohli poučit z jeho chyb

SMART Board se chová v podstatě jako velký dotykový tablet. U staršího typu, jako například SMART Unifi 35, který máme jinde, jde o komplexní zařízení kde veškeré vstupy obsluhuje integrovaný firmware. Novější typy SMART Boardů ale nemají žádný firmware – veškerou obsluhu ponechávají aplikaci na straně připojeného počítače. Projektor se připojí jako normální projektor a zařízení přes které se snímá poloha prstu či pera přes USB – podobně jako myš. Rozlišení promítané plochy tak může být mnohem vyšší, protože se o výpočet pozice zobrazovaného kurzoru stará operační systém počítače, ve kterém běží také aplikace co byla u starších typů SMART Boardů integrovaná do firmware.

Ta bohužel nepatří mezi opensource. Nicméně SMART Board funguje i v linuxovém prostředí, kde pro něj existuje podobná aplikace s názvem OpenBoard.
Keny – Myši, klávesnice, touchpady a jiné v linuxovém prostředí Categories: Kenyho
Myši, klávesnice, touchpady, dotyková plocha na monitoru, aj. – to vše patří mezi vstupně-výstupní zařízení (I/O – z angl. Input/Output), jejichž prostřednictvím je realizována interakce mezi počítačem a jeho obsluhou.

O rozpoznání hardwarového zařízení se v linuxu stará udev. Jakmile zjistí, že se objevilo nové zařízení, pokusí se podle jeho identifikátoru zjistit jaký se má použít ovladač. Identifikátor tvoří dvě čísla (v hexa), kterými se nové zařízení ohlásí:

user@stroj:~# lsusb | grep Logitech
Bus 004 Device 003: ID 046d:c050 Logitech, Inc. RX 250 Optical Mouse
            |  \
            \   kód zařízení
             kód výrobce

Pokud zjistí, že v linuxovém jádře odpovídající ovladač dosud není, pokusí se ho zavést. Jádro při zavedení ovladače osahá zařízení a pokud jde o vstupní zařízení vytvoří přes evdev v adresáři /dev/input očíslované zařízení event.

Původně to fungovalo tak, že pro každý typ hardware existovalo zařízení, které se i podobně jmenovalo – např. /dev/input/mouse Pokud ho Xorg server při spouštění našel, použil k jeho obsluze odpovídající driver – v případě myši to byl modul /usr/lib/xorg/modules/input/mouse_drv.so.

To byla oproti dávné minulosti ohromná výhoda, protože původní XFree86 server do verze 4.x vůbec modulární nebyl a ovladače zařízení v něm musely být natvrdo zadrátované. Vývoj X.Org serveru ale začal forkem verze XFree86 4.4 RC2 (číslované jako X11R6.7.0), která již byla částečně modulární.

Většinu běžných modulů u X serveru časem nahradil generický modul evdev, ale ne všechny. Například tablety stále používaly modul wacom a touchpady synaptics – což byly ovladače, které měly víc konfiguračních možností, než generický evdev.

Původně tedy události z myši procházely:

Linux kernel → libevdev → xf86-input-evdev → X server → X client

Protože tím X server hrabal jejich prostřednictvím přímo do prostoru jádra, mohl zapříčinit i jeho pád. Proto vznikla knihovna libinput, aby vše zastřešila a oddělila zařízení od správce oken. U X.org serveru se objevila od verze 1.16 (červen 2014). Dnes tedy události probublávají takto…

Linux kernel → libevdev → libinput → xf86-input-libinput → X server → X client
           |      ↘           ↘      ↘
            ↘      libinput-tools    xinput   x11-utils
            evemu-tools
PoznámkaI když se u novějších verzí X.Org serveru používá k obsluze vstupů již zpravidla pouze libinput, stále se můžete dostat do situace, kdy bude nutné použít jiný ovladač. Proto je následující část věnovaná tomu, jak na různých úrovních vstupně-výstupní zařízení zkoumat a podle potřeby s nimi pracovat.


Keny – Diskless linux přes Wi-Fi Categories: Kenyho