Uživatel:Keny

Z thewoodcraft.org
Verze z 25. 6. 2019, 23:52, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Keny

Jméno
Aleš Kapica
Přezdívka (lesní jméno)
Keny Otter
Věk
* 1969
Vztah k woodcraftu
Woodcrafterem od r. 1983. V roce 1989 inicioval založení woodcrafterského spolku E.T.Seton klub, který se stal na jaře 1990 jedním z prvních kmenů Moravsko-Slezské Ligy Lesní moudrosti - organizace, později přejmenované na Woodcrafter ČR (zanikla v r. 2004) Členem LLM v letech 1992 až r. 1995 a pak znovu od r. 2000.

Keny – asciinema Kategorie: Kenyho, ascii
Aplikace asciinema je utilita, která zaznamenává do souboru formátu asciicast obsah terminálového okna vypisovaný během sezení na jeho standardní výstup. Výsledkem tedy není reprodukovatelný záznam operací (makro), jako u aplikace skript), ale čistě vizuální záznam, který lze dodatečně přehrávat a využívat buď při výuce, nebo k dodatečné analýze realizovaných operací.
Keny – Konference „Puszczaństwo, czyli las jako sytuacja wychowawcza” pohledem zástupce české Ligy lesní moudrosti Kategorie: Kenyho, Main, WROP

Stránka byla naposledy editována 11.5.2023

ToDo Keny (diskuse) 26. 4. 2023, 18:51 (CEST) To, že vidíte tento text, je to signálem, že se na tomhle článku stále pracuje a text není ve finální verzi

V sobotu 22. dubna 2022 se v polském městečku Konstancin-Jeziorna konala pod mottem: „Puszczaństwo, czyli las jako sytuacja wychowawcza” konference, které jsem se zúčastnil coby jeden ze čtyř zástupců české Ligy lesní moudrosti. Pro všechny zúčastněné to byl krok do tmy, protože jsme se měli sejít s polskými woodcraftery a představit jim nejenom to, jak funguje systém orlích per v rámci české Ligy lesní moudrosti, ale zároveň personifikovat, jakou hraje roli v rámci woodcrafterské výchovy.

Nakonec jsme to byli spíše my, kdo načerpal poučení. Ukázalo se, že harcerská skupina, která zorganizovala tuto konferenci, velice dobře ví, jak využít Setonův motivační systém při práci s mládeží a je natolik úspěšná, že to vzbudilo zájem harcerů z mnoha dalších lokalit. Ukázali nám, že pokud je vůle a dostatečně motivovaná skupina lidí ochotných věnovat svůj čas mládeži, lze i s minimem prostředků dosáhnout velice slušných výsledků.


Keny – Autonomní diskless Kategorie: Kenyho

Keny – Jak vznikli „Woodcrafterští indiáni“ Kategorie: Kenyho, Main
Setonův příběh, o tom jak utvořil první kmen Woodcrafterských indiánů z chlapců co považovali území Wyndygoulu za své, je v České republice poměrně dobře znám. Je zajímavé, že v Čechách se objevila jeho memoárová verze již v roce 1928, ačkoliv Setonova autobiografická kniha Trail of an artist-naturalist vyšla až v USA až roku 1940! Je tedy otázkou, odkud se tu originál ze kterého byl učiněn překlad vzal, jelikož příběh i použitá jména se shodují s nejstarší verzí, ale závěr obsahuje informace, co u nejvěrohodnější verze z roku 1924 ještě chybí.
Keny – Interní komunikace v rámci wiki Kategorie: Kenyho, Tech, Úzus

Stránka byla naposledy editována 10.11.2023

Nasadit MediaWiki jsem se rozhodl před 10 lety – po více než 5 letech zkušeností – mimo jiné také proto, že je ideální platformou k on-line spolupráci, která nabízí registrovaným uživatelům jak pasivní, tak aktivní možnost komunikace.

Při pasivní komunikaci
POSKYTOVATEL INFORMACE nevyvíjí žádnou aktivitu, která by ji PŘÍJEMCI INFORMACE dodala, nebo ho aktivně upozornila na to, že by si ji měl přečíst. POSKYTOVATEL INFORMACE pasivně spoléhá na to, že se po ní bude PŘÍJEMCE INFORMACE sám aktivně pídit.
Při aktivní komunikaci
POSKYTOVATEL INFORMACE aktivně nabízí svou informaci všem PŘÍJEMCŮM INFORMACÍ, co by o ni mohli jevit zájem.

Poskytování obsahu prostřednictvím webových stránek je typicky pasivní formou komunikace, ale registrovaní uživatelé TheWoodcraft.org jsou zvýhodnění tím, že mají k dispozici nástroje, které umožňují také aktivní komunikaci:

Anonymní návštěvníci TheWoodcraft.org k nástrojům pro aktivní komunikaci přístup nemají.

Pokud chce neregistrovaný uživatel zjistit, co je na TheWoodcraft.org nového, nemá jinou možnost, než tento web navštívit a přes speciální stránku Special:RecentChanges aktivně zjistit, na čem se v poslední době pracovalo. Ale čas poslední aktualizace konkrétní stránky zjistí jedině když použije vyhledávání, protože nemá přístup k její historii změn.

Přihlášený uživatel má řadu výhod:

  • Může bez omezení procházet historii změn jednotlivých stránek. Anonymní uživatel se dostane vždy jen k aktuální verzi.
  • Může vidět, kolik uživatelů sleduje stránku.
  • Může je také aktivně kontaktovat.
  • A také se může stát aktivním POSKYTOVATELEM INFORMACÍ, pokud se začne podílet na tvorbě obsahu TheWoodcraft.org

Při aktivní komunikaci se odesílají nepřihlášeným uživatelům zprávy prostřednictvím e-mailu – proto je vyžadována na wiki TheWoodcraft.org registrace:

  1. Registrace na TheWoodcraft.org není ničím podmíněna. Záleží jen na tom co napíšete do registračního formuláře. Je to vaše vizitka, kterou uvidí uživatelé, co mají právo vaši registraci schválit.
  2. Mail, který v ní uvedete musí být platný, protože bezprostředně po schválení registrace na něj wiki TheWoodcraft.org odešle mail pro ověření.
  3. Po ověření, že do schránky uvedené při registraci dochází zprávy, dorazí druhý e-mail, ve kterém bude odkaz, přes který si nastavíte své heslo.
  4. Na tento mail vám bude wiki posílat upozornění o změnách v obsahu sledovaných stránek a notifikace (pokud si odesílání upozornění na mail nevypnete), ale také si na něj můžete nechat poslat mail, s odkazem pro nastavení nového hesla, pokud to stávající zapomenete.
…pokračování textu na stránce Interní komunikace v rámci wiki


Keny – Internetová komunikace Kategorie: Kenyho, Tech

Stránka byla naposledy editována 10.11.2023 (Vytváření 16. listopadu 2016)

Jak vzájemně komunikovat prostřednictvím e-mailu a při tom se vzájemně neprudit?
Keny – MediaWiki jako nástroj woodcraftera Kategorie: Kenyho

Stránka byla naposledy editována ..

Když vznikal náš kmen, neznali jsme nikoho, kdo by se také zabýval woodcraftem. To jak vyčinit kůži a pak z ní ušít mokasíny, jsme se dočetli ze Dvou divochů. Ale to jak tu surovou kůži získat, už ne. A stejně tak to bylo se šitím týpí. Yan se Samem použili starou vozovou plachtu, ale kde ji vzít? Byl rok 1980 a my žili v zemi, kde panovala doba temna.

Nepatřili jsme mezi šťastlivce, kterým se nějakou náhodou dostal do rukou Setonův původní „The Birch Bark Roll“. Neměli jsme Seifertův „Svitek březové kůry”, ani jeho starší knihu „Přírodou a životem k čistému lidství”. I po „Knize lesní moudrosti”, v Zapletalově překladu, co vyšla před pouhými 10 lety, zbyl v Ostravské vědecké knihovně jen lístek v kartotéce. Neměli jsme žádného „Caleba”, který by nám poradil či pomohl.

K poznání nás vedla intuice, protože učit jsme se mohli jen z dostupných knih a vlastních chyb.


Keny – Táborová dílna Kategorie: Kenyho, Main

Keny – Debian repository Kategorie: Debian, DjVu, Kenyho, Tech

Stránka byla naposledy editována 5.10.2023 (Vytváření 29. září 2023)

Byl jsem nemile překvapen, když jsem zjistil, že z hlavní distribuce Debianu zmizel ocrodjvu – zcela zásadní nástroj pro vytvoření textové vrstvy DjVu souboru pomocí OCR.

A důvod?

Původní verze nástrojů naprogramoval Jakub Wilk pro Python verze 2.x, jenže Debian verze 12 Bookworm definitivně přešel na Python verze 3.x a veškerý software, který využíval starší verzi 2.x byl spolu s ní odstraněn.Nezbylo tedy, než se po letech opět ponořit do internetové bažiny a znovy vyhledat ty správné odpovědi na otázky:

  1. „Jakým způsobem se teď připravují instalační balík pro Debian?”
  2. „Co se změnilo na postupu, jakým se dostávají do distribuce Debianu?”
  3. „Změnilo se něco na postupu, jak se dělá vlastní veřejně dostupný repozitář debianích balíků pro zájemce, přes který by je bylo možné instalovat, než se ty balíky objeví v oficiální distribuci?”


Keny – GIMP a využití vrstev při digitalizaci vícestránkových dokumentů Kategorie: DjVu, Kenyho, Tech, gimp

Stránka byla naposledy editována 27.8.2023 (Vytváření 11. dubna 2022)

Jedním z důvodů, proč použít ke zpracování skenů (či snímků) archívních dokumentů bitmapový open source editor GIMP, jsou vrstvy a plug-iny, které rozšiřují standardní možnosti GIMPu pro práci s nimi.
Keny – Příprava XCF souboru pro konverzi do DjVu Kategorie: DjVu, Kenyho, Tech, gimp

Stránka byla naposledy editována 27.8.2023 (Vytváření 9. dubna 2022)

Většina dokumentů, které jsou k nalezení na tomto webu – obrázky, DjVu soubory, PDF soubory, atp. – je zpracována pomocí open source nástrojů. Nejde jen o to, že myšlenka open source je woodcraftu z principiálního hlediska blízká. Open source nástroje nabízí v současné době širokou paletu možností při zpracování digitalizovaného obrazu, aniž by bylo nutné platit za užití licencovaných komponent.

V následujícím postupu na konkrétních příkladech demonstruji, jakým způsobem lze připravit soubor, vhodný ke konverzi do DjVu formátu. Formát XCF umožňuje s naskenovaným dokumentem bezpečně pracovat, aniž by při hledání optimálního postupu došlo ke ztrátě obrazové informace.

Jak z tohoto typu souboru získat DjVu dokument tento je popsáno v článku o Zpracování PDF bez textové vrstvy do DjVu souboru s textovou vrstvou
Keny – GIMP a vytvoření masky Kategorie: DjVu, Kenyho, Tech, gimp

Stránka byla naposledy editována 25.8.2023 (Vytváření 11. dubna 2022)

Vytvoření „masky” je jednou ze základních operací při zpracování elektronického dokumentu do DjVu. Zde se dozvíte, jak ji snadno a efektivně získat pomocí nástroje Práh (Threshold), open source grafického editoru GIMP.
Keny – GIMP a rozmazávací filtry Kategorie: DjVu, Kenyho, Tech, gimp

Stránka byla naposledy editována 25.8.2023 (Vytváření 9. dubna 2022)

Při zpracování elektronických dokumentů, skenů a snímků do DjVu formátu se pracuje s různými rozmazávacími filtry. Jejich dokumentace, ale naneštěstí není valná. Zde se tedy na jednom místě dozvíte, jaké filtry open source grafického editoru GIMP lze použít. A jaký budou mít efekt.
Keny – Jak převádět text do elektronické formy Kategorie: Kenyho, Tech, Úzus

Stránka byla naposledy editována ..
Stránka jako je tato, mívá výsledek OCR tak špatný, že je mnohem rychlejší ji manuálně přepsat, než opravit výsledek OCR.

Tato wiki vznikla mimo jiné jako pracovní prostor pro zpracování a následnou veřejnou publikaci unikátních woodcrafterských materiálů.

Většinou jde o texty, které jsou už v originále v děsuplné kvalitě. Jen pro ilustraci zde uvádím na ukázku jednu ze stránek Hlasatele.

Zpracování takového materiálu pomocí OCR je velmi obtížné a vyžaduje značný podíl lidské práce. Pro jednoho člověka je to práce přímo Sisyfovská. Ovšem čím víc lidí se na ní podílí, tím rychleji se udělá a výsledkem je text, který lze nejenom bez problémů číst, nebo vyhledat. Ale také "prohnat" on-line překladačem.

Při korektuře textu zpracovaného přes OCR je třeba řešit některé specifické problémy. Čas od času v něm narazíte na neobvyklé znaky a každý jistě ocení, když na výsledku jeho práce spočine okem také někdo jiný, kdo odhalí případný překlep, doplní odkaz, nebo vloží poznámku.

Obsah tohoto článku je tedy určen pro všechny, co se chtějí také svým dílem na tomto procesu podílet.
Keny – Co je woodcraft? Kategorie: Kenyho

Stránka byla naposledy editována 30.6.2023

Odkud se to slovo vzalo, jaký byl jeho původní smysl a proč ho chápe hodně lidí jinak, píšu v rámci Kategorie:Woodcraft. Tenhle článek je o tom co se mi honí hlavou, když se mne na to někdo ptá. A také o tom, co se při podobné otázce nejspíš honilo hlavou Setonovi. Je také o lidech, co o woodcraftu přemýšleli. A také o tom, proč pokládám za důležité, aby woodcrafteři pochopili, proč je tak důležitá jejich pomoc při zpracování stránek činů a mistrovství na TheWoodcraft.org.

…pokračování textu na stránce Co je woodcraft?