Uživatel:Keny

Z thewoodcraft.org

Keny

Jméno
Aleš Kapica
Přezdívka (lesní jméno)
Keny Otter
Věk
* 1969
Vztah k woodcraftu
Woodcrafterem od r. 1983. V roce 1989 inicioval založení woodcrafterského spolku E.T.Seton klub, který se stal na jaře 1990 jedním z prvních kmenů Moravsko-Slezské Ligy Lesní moudrosti - organizace, později přejmenované na Woodcrafter ČR (zanikla v r. 2004) Členem LLM v letech 1992 až r. 1995 a pak znovu od r. 2000.

Keny – asciinema Kategorie: Kenyho, ascii -- 19.02.2024
Aplikace asciinema je utilita, která zaznamenává do souboru formátu asciicast obsah terminálového okna vypisovaný během sezení na jeho standardní výstup. Výsledkem tedy není reprodukovatelný záznam operací (makro), jako u aplikace skript), ale čistě vizuální záznam, který lze dodatečně přehrávat a využívat buď při výuce, nebo k dodatečné analýze realizovaných operací.
Keny – Konference „Puszczaństwo, czyli las jako sytuacja wychowawcza” pohledem zástupce české Ligy lesní moudrosti Kategorie: Kenyho, Main, WROP -- 31.01.2024

Stránka byla naposledy editována 11.5.2023

ToDo Keny (diskuse) 26. 4. 2023, 18:51 (CEST) To, že vidíte tento text, je to signálem, že se na tomhle článku stále pracuje a text není ve finální verzi

V sobotu 22. dubna 2022 se v polském městečku Konstancin-Jeziorna konala pod mottem: „Puszczaństwo, czyli las jako sytuacja wychowawcza” konference, které jsem se zúčastnil coby jeden ze čtyř zástupců české Ligy lesní moudrosti. Pro všechny zúčastněné to byl krok do tmy, protože jsme se měli sejít s polskými woodcraftery a představit jim nejenom to, jak funguje systém orlích per v rámci české Ligy lesní moudrosti, ale zároveň personifikovat, jakou hraje roli v rámci woodcrafterské výchovy.

Nakonec jsme to byli spíše my, kdo načerpal poučení. Ukázalo se, že harcerská skupina, která zorganizovala tuto konferenci, velice dobře ví, jak využít Setonův motivační systém při práci s mládeží a je natolik úspěšná, že to vzbudilo zájem harcerů z mnoha dalších lokalit. Ukázali nám, že pokud je vůle a dostatečně motivovaná skupina lidí ochotných věnovat svůj čas mládeži, lze i s minimem prostředků dosáhnout velice slušných výsledků.


Keny – Autonomní diskless Kategorie: Kenyho -- 18.12.2023

Keny – Jak vznikli „Woodcrafterští indiáni“ Kategorie: Kenyho, Main -- 29.11.2023
Setonův příběh, o tom jak utvořil první kmen Woodcrafterských indiánů z chlapců co považovali území Wyndygoulu za své, je v České republice poměrně dobře znám. Je zajímavé, že v Čechách se objevila jeho memoárová verze již v roce 1928, ačkoliv Setonova autobiografická kniha Trail of an artist-naturalist vyšla až v USA až roku 1940! Je tedy otázkou, odkud se tu originál ze kterého byl učiněn překlad vzal, jelikož příběh i použitá jména se shodují s nejstarší verzí, ale závěr obsahuje informace, co u nejvěrohodnější verze z roku 1924 ještě chybí.
Keny – Interní komunikace v rámci wiki Kategorie: Kenyho, Tech, Úzus -- 10.11.2023

Stránka byla naposledy editována 10.11.2023

Nasadit MediaWiki jsem se rozhodl před 10 lety – po více než 5 letech zkušeností – mimo jiné také proto, že je ideální platformou k on-line spolupráci, která nabízí registrovaným uživatelům jak pasivní, tak aktivní možnost komunikace.

Při pasivní komunikaci
POSKYTOVATEL INFORMACE nevyvíjí žádnou aktivitu, která by ji PŘÍJEMCI INFORMACE dodala, nebo ho aktivně upozornila na to, že by si ji měl přečíst. POSKYTOVATEL INFORMACE pasivně spoléhá na to, že se po ní bude PŘÍJEMCE INFORMACE sám aktivně pídit.
Při aktivní komunikaci
POSKYTOVATEL INFORMACE aktivně nabízí svou informaci všem PŘÍJEMCŮM INFORMACÍ, co by o ni mohli jevit zájem.

Poskytování obsahu prostřednictvím webových stránek je typicky pasivní formou komunikace, ale registrovaní uživatelé TheWoodcraft.org jsou zvýhodnění tím, že mají k dispozici nástroje, které umožňují také aktivní komunikaci:

Anonymní návštěvníci TheWoodcraft.org k nástrojům pro aktivní komunikaci přístup nemají.

Pokud chce neregistrovaný uživatel zjistit, co je na TheWoodcraft.org nového, nemá jinou možnost, než tento web navštívit a přes speciální stránku Special:RecentChanges aktivně zjistit, na čem se v poslední době pracovalo. Ale čas poslední aktualizace konkrétní stránky zjistí jedině když použije vyhledávání, protože nemá přístup k její historii změn.

Přihlášený uživatel má řadu výhod:

  • Může bez omezení procházet historii změn jednotlivých stránek. Anonymní uživatel se dostane vždy jen k aktuální verzi.
  • Může vidět, kolik uživatelů sleduje stránku.
  • Může je také aktivně kontaktovat.
  • A také se může stát aktivním POSKYTOVATELEM INFORMACÍ, pokud se začne podílet na tvorbě obsahu TheWoodcraft.org

Při aktivní komunikaci se odesílají nepřihlášeným uživatelům zprávy prostřednictvím e-mailu – proto je vyžadována na wiki TheWoodcraft.org registrace:

  1. Registrace na TheWoodcraft.org není ničím podmíněna. Záleží jen na tom co napíšete do registračního formuláře. Je to vaše vizitka, kterou uvidí uživatelé, co mají právo vaši registraci schválit.
  2. Mail, který v ní uvedete musí být platný, protože bezprostředně po schválení registrace na něj wiki TheWoodcraft.org odešle mail pro ověření.
  3. Po ověření, že do schránky uvedené při registraci dochází zprávy, dorazí druhý e-mail, ve kterém bude odkaz, přes který si nastavíte své heslo.
  4. Na tento mail vám bude wiki posílat upozornění o změnách v obsahu sledovaných stránek a notifikace (pokud si odesílání upozornění na mail nevypnete), ale také si na něj můžete nechat poslat mail, s odkazem pro nastavení nového hesla, pokud to stávající zapomenete.
…pokračování textu na stránce Interní komunikace v rámci wiki


Keny – Internetová komunikace Kategorie: Kenyho, Tech -- 10.11.2023

Stránka byla naposledy editována 10.11.2023 (Vytváření 16. listopadu 2016)

Jak vzájemně komunikovat prostřednictvím e-mailu a při tom se vzájemně neprudit?
Keny – MediaWiki jako nástroj woodcraftera Kategorie: Kenyho -- 07.11.2023

Stránka byla naposledy editována ..

Když vznikal náš kmen, neznali jsme nikoho, kdo by se také zabýval woodcraftem. To jak vyčinit kůži a pak z ní ušít mokasíny, jsme se dočetli ze Dvou divochů. Ale to jak tu surovou kůži získat, už ne. A stejně tak to bylo se šitím týpí. Yan se Samem použili starou vozovou plachtu, ale kde ji vzít? Byl rok 1980 a my žili v zemi, kde panovala doba temna.

Nepatřili jsme mezi šťastlivce, kterým se nějakou náhodou dostal do rukou Setonův původní „The Birch Bark Roll“. Neměli jsme Seifertův „Svitek březové kůry”, ani jeho starší knihu „Přírodou a životem k čistému lidství”. I po „Knize lesní moudrosti”, v Zapletalově překladu, co vyšla před pouhými 10 lety, zbyl v Ostravské vědecké knihovně jen lístek v kartotéce. Neměli jsme žádného „Caleba”, který by nám poradil či pomohl.

K poznání nás vedla intuice, protože učit jsme se mohli jen z dostupných knih a vlastních chyb.


Keny – Táborová dílna Kategorie: Kenyho, Main -- 23.10.2023

Keny – Debian repository Kategorie: Debian, DjVu, Kenyho, Tech -- 05.10.2023

Stránka byla naposledy editována 5.10.2023 (Vytváření 29. září 2023)

Byl jsem nemile překvapen, když jsem zjistil, že z hlavní distribuce Debianu zmizel ocrodjvu – zcela zásadní nástroj pro vytvoření textové vrstvy DjVu souboru pomocí OCR.

A důvod?

Původní verze nástrojů naprogramoval Jakub Wilk pro Python verze 2.x, jenže Debian verze 12 Bookworm definitivně přešel na Python verze 3.x a veškerý software, který využíval starší verzi 2.x byl spolu s ní odstraněn.Nezbylo tedy, než se po letech opět ponořit do internetové bažiny a znovy vyhledat ty správné odpovědi na otázky:

  1. „Jakým způsobem se teď připravují instalační balík pro Debian?”
  2. „Co se změnilo na postupu, jakým se dostávají do distribuce Debianu?”
  3. „Změnilo se něco na postupu, jak se dělá vlastní veřejně dostupný repozitář debianích balíků pro zájemce, přes který by je bylo možné instalovat, než se ty balíky objeví v oficiální distribuci?”


Keny – GIMP a využití vrstev při digitalizaci vícestránkových dokumentů Kategorie: DjVu, Kenyho, Tech, gimp -- 27.08.2023

Stránka byla naposledy editována 27.8.2023 (Vytváření 11. dubna 2022)

Jedním z důvodů, proč použít ke zpracování skenů (či snímků) archívních dokumentů bitmapový open source editor GIMP, jsou vrstvy a plug-iny, které rozšiřují standardní možnosti GIMPu pro práci s nimi.
Keny – Příprava XCF souboru pro konverzi do DjVu Kategorie: DjVu, Kenyho, Tech, gimp -- 27.08.2023

Stránka byla naposledy editována 27.8.2023 (Vytváření 9. dubna 2022)

Většina dokumentů, které jsou k nalezení na tomto webu – obrázky, DjVu soubory, PDF soubory, atp. – je zpracována pomocí open source nástrojů. Nejde jen o to, že myšlenka open source je woodcraftu z principiálního hlediska blízká. Open source nástroje nabízí v současné době širokou paletu možností při zpracování digitalizovaného obrazu, aniž by bylo nutné platit za užití licencovaných komponent.

V následujícím postupu na konkrétních příkladech demonstruji, jakým způsobem lze připravit soubor, vhodný ke konverzi do DjVu formátu. Formát XCF umožňuje s naskenovaným dokumentem bezpečně pracovat, aniž by při hledání optimálního postupu došlo ke ztrátě obrazové informace.

Jak z tohoto typu souboru získat DjVu dokument tento je popsáno v článku o Zpracování PDF bez textové vrstvy do DjVu souboru s textovou vrstvou
Keny – GIMP a vytvoření masky Kategorie: DjVu, Kenyho, Tech, gimp -- 25.08.2023

Stránka byla naposledy editována 25.8.2023 (Vytváření 11. dubna 2022)

Vytvoření „masky” je jednou ze základních operací při zpracování elektronického dokumentu do DjVu. Zde se dozvíte, jak ji snadno a efektivně získat pomocí nástroje Práh (Threshold), open source grafického editoru GIMP.
Keny – GIMP a rozmazávací filtry Kategorie: DjVu, Kenyho, Tech, gimp -- 25.08.2023

Stránka byla naposledy editována 25.8.2023 (Vytváření 9. dubna 2022)

Při zpracování elektronických dokumentů, skenů a snímků do DjVu formátu se pracuje s různými rozmazávacími filtry. Jejich dokumentace, ale naneštěstí není valná. Zde se tedy na jednom místě dozvíte, jaké filtry open source grafického editoru GIMP lze použít. A jaký budou mít efekt.
Keny – Jak převádět text do elektronické formy Kategorie: Kenyho, Tech, Úzus -- 17.08.2023

Stránka byla naposledy editována ..
Stránka jako je tato, mívá výsledek OCR tak špatný, že je mnohem rychlejší ji manuálně přepsat, než opravit výsledek OCR.

Tato wiki vznikla mimo jiné jako pracovní prostor pro zpracování a následnou veřejnou publikaci unikátních woodcrafterských materiálů.

Většinou jde o texty, které jsou už v originále v děsuplné kvalitě. Jen pro ilustraci zde uvádím na ukázku jednu ze stránek Hlasatele.

Zpracování takového materiálu pomocí OCR je velmi obtížné a vyžaduje značný podíl lidské práce. Pro jednoho člověka je to práce přímo Sisyfovská. Ovšem čím víc lidí se na ní podílí, tím rychleji se udělá a výsledkem je text, který lze nejenom bez problémů číst, nebo vyhledat. Ale také "prohnat" on-line překladačem.

Při korektuře textu zpracovaného přes OCR je třeba řešit některé specifické problémy. Čas od času v něm narazíte na neobvyklé znaky a každý jistě ocení, když na výsledku jeho práce spočine okem také někdo jiný, kdo odhalí případný překlep, doplní odkaz, nebo vloží poznámku.

Obsah tohoto článku je tedy určen pro všechny, co se chtějí také svým dílem na tomto procesu podílet.
Keny – Co je woodcraft? Kategorie: Kenyho -- 30.06.2023

Stránka byla naposledy editována 30.6.2023

Odkud se to slovo vzalo, jaký byl jeho původní smysl a proč ho chápe hodně lidí jinak, píšu v rámci Kategorie:Woodcraft. Tenhle článek je o tom co se mi honí hlavou, když se mne na to někdo ptá. A také o tom, co se při podobné otázce nejspíš honilo hlavou Setonovi. Je také o lidech, co o woodcraftu přemýšleli. A také o tom, proč pokládám za důležité, aby woodcrafteři pochopili, proč je tak důležitá jejich pomoc při zpracování stránek činů a mistrovství na TheWoodcraft.org.

…pokračování textu na stránce Co je woodcraft?


Keny – Brka Kategorie: Kenyho -- 28.06.2023

Stránka byla naposledy editována 28.6.2023

Práce na přípravě elektronického svitku je děsně únavná. Vyžaduje velkou pozornost a každou stránku je potřeba několikrát editovat než lze konstatovat, že je výsledek uspokojivý. Také to vyžaduje zapojení mozku. Pro odreagování jsem tedy začal psát tuhle stránku.

…pokračování textu na stránce Brka


Keny – Severoameričtí indiáni a jejich role ve woodcrafterském hnutí Kategorie: Kenyho -- 27.06.2023

Stránka byla naposledy editována 27.6.2023

Je historickým paradoxem, že v Severní Americe i na starém kontinentu, v evropských zemích, probouzely sympatie dospívajících bělochů k indiánům knihy Jamese Fenimora Coopera – účelové lži, poplatné době. J. F. Cooper sice čerpal ze skutečnosti, ovšem fakta zcela záměrně překroutil takovým způsobem, aby ve čtenáři vyvolávaly antipatie nejenom vůči Francouzům a jejich spojencům Huronům, ale také vůči Irokézům. A také mu podsunul názor, že ušlechtilí indiáni, co byli hodni obdivu, již vymřeli.

Jeho knihy staly základem mytologie amerického národa, který se zrodil z pestré směsi evropských přistěhovalců během 18. století. Národa, který považoval genocidu indiánů za přirozený a nevyhnutelný proces vymírání evolučně neúspěšné rasy. Všimněte si, že hlavním hrdinou Cooperovy knihy Poslední Mohykán není žádný indián, ale bílý zálesák Natty Bumppo, zvaný Sokolí oko (angl. Hawk-eye) či též Kožená punčocha (angl. Lether-stocking), kterému dělají indiáni pouhé „křoví” – Jeho věrný přítel, dle popisu v knize ovšem bezcitný vrah, Čingačgúk (angl. Chingachgook) i jeho syn Unkas (angl. Uncas), jehož rituální pohřeb je dramatickou tečkou Cooperova románu.

Ernest Thompson Seton, pokud chtěl ukázat indiána jako ideální vzor hodný následování, proto musel napsat vlastní román, historicky posazený víceméně do stejného období. I tam je hlavním hrdinou běloch – osiřelý chlapec Rolf Kittering, kterého se ujme indián Quonab, kterému bílí kolonisté vyvraždili celý jeho kmen. I on se s Rolfem zapojí jako zvěd do války, ale na rozdíl od Cooperova Čingačgúka se v zabíjení nevyžívá. Quonab je především dobrý lovec a citlivý učitel, který si byl dobře vědom, že nejsou všichni lidé stejní a pomsta není řešení.

Na rozdíl od Coopera, který dal do protikladu k čestným Mohykánům zákeřné Irokéze, Seton proti sobě postavil ušlechtilého Quonaba a surového, věčně opilého bělocha – Rolfova strýce. I on vycházel ze skutečných událostí a než začal psát knihu Rolf in the woods, strávil mnoho hodin důkladným studiem knih a historických dokumentů, které se zabývaly historií místa kde žil neboť tam také svůj příběh zasadil.


Keny – Generace Kategorie: Kenyho -- 22.06.2023

Stránka byla naposledy editována 22.6.2023

Zamysleli jste se někdy nad tím, co obnáší pojem generace?

…pokračování textu na stránce Generace


Keny – Videomanuály Kategorie: Kenyho -- 11.05.2023

Prudký rozvoj mobilních IT technologií sebou přinesl zajímavý fenomén – videomanuály. Tisíce nadšenců zaznamenávají dění na obrazovkých svých počítačů, aby následně svá videa nahrály na web. Chvályhodná věc, přinejmenším pokud jde o instruktážní videa. Bohužel drtivá většina z nich stojí za starou belu. Jsou zdlouhavé, s nekvalitním zvukem a občas má člověk pocit, že si jejich autor potřeboval primárně posílit ego.

Ideální je, když video názorně demonstruje věc, či postup, kterou můžeme paralelně sledovat i ve formě textu. Video by mělo splnit také následující předpoklady:

  • Nemělo by nudit a trvat moc dlouho.
  • Měl by ho doprovázet srozumitelný a dostatečně hlasitý komentář, pokud možno doplněný o titulky.
  • Kodeky by měly být zvoleny pokud možno tak, aby ho bylo možné přehrát, byť s určitým omezením, i na starším mobilním zařízení, či prohlížeči.
  • Přehrávání by se mělo dát urychlit, nebo naopak, v případě potřeby – zpomalit.
  • Pokud je video delší, nebo demonstruje několik kroků, tak by měla existovat možnost přehrát jednotlivé logické úseky – kapitoly, bez toho, že by bylo nutné požadované pasáže hledat.


Keny – Korektury a příprava stránek k překladu Kategorie: Kenyho, Tech, Úzus -- 02.03.2023

Stránka byla naposledy editována 16.12.2022

Hlavním tématem wiki TheWoodcraft.org je vše kolem woodcraftu, ale neméně důležitou součástí jsou i manuály. Kdo s wiki začíná, ten se bez nich obejde, protože základní editace wiki je snadná. Přihlášenému uživateli stačí kliknout na záložku „Editovat” a může rovnou psát. Neboť i ty základní věci, jako např. „Jak udělám nový odstavec?“, „Jak udělám tučný text?”, „Jak udělám nadpis?”, jsou snadné. A i začátečník zvládně opravit překlep – stačí otevřít stránku k editaci, vyhledat text kde je chyba, opravit a opravený kód uložit. Ale dá se toho dělat mnohem víc, ovšem to už záleží jen na vás, co se chcete dozvědět a naučit.

Každý z vás může být užitečný. Nebojte se ptát. Relativně nejsnazší cestou, jak se něco naučit, jsou korektury stránek digitalizovaných dokumentů. Nemusíte nic vymýšlet. Stačí umět číst a psát. A pokud chcete sami začít publikovat, můžete začít v rámci své uživatelské stránky. O těch ale píšu jinde (viz Uživatel:Keny/ Uživatelské stránky).

Tato stránka je pro ty, co se zajímají o to, jaké uvozovky psát, jaký je rozdíl mezi použitými pomlčkami, nebo jim vrtá hlavou, jaký význam mají tři tečky…

…pokračování textu na stránce Korektury a příprava stránek k překladu


Keny – Jak tisknout „singlepage” stránky Kategorie: Kenyho, Tech -- 02.03.2023

Stránka byla naposledy editována 9.12.2022

Wiki, je skvělý pracovní prostor ale řada lidí (včetně mne) preferuje u rozsáhlejších stránek čtení z papíru. Ale vytisknout stránku, která je primárně určená ke čtení přes webový prohlížeč, aby výsledek byl takový jaký chcete není jen tak.

…pokračování textu na stránce Jak tisknout „singlepage” stránky


Keny – Noty, zvuk a video Kategorie: Audio, Kenyho, Tech, Úzus -- 02.03.2023

Stránka byla naposledy editována 26.5.2022

Již delší dobu zde čekala na korektury kniha Alice C. Fletcher: Indiánské zkazky a písně. Odkládal jsem to, protože obsahuje stránky s notovým zápisem indiánských písní, který jsem chtěl zpracovat tak, aby bylo možné jejich melodie přehrávat rovnou na stránkách TheWoodcraft.org.

Začal jsem s tím v podstatě jako hudební analfabet. Od poslední hodiny mé hudební výchovy již uplynulo přes 40 let a na klaviatuře stěží vyklepu melodii dětského hitu „Skákal pes, přes oves…”. Ale nasázet noty v prostředí počítačové aplikace která přehraje výslednou melodii je způsob, jakým tenhle handicap překoná i tetřev hlušec. Navíc mi to přijde jako skvělý způsob, jak dostat do ucha melodie neznámých písní – jejich zpěv, je mimo jiné uveden v podmínkách některých činů a mistrovství – Tchessakid (Besedník), Chibiabos (Lesní hudebník), aj.

Kromě toho, jaké aplikace se k tomu dají využít, se dozvíte také to, jakým způsobem na wiki TheWoodcraft.org vkládat audio a video soubory, jimiž lze strohý notový zápis či popis tance oživit..

…pokračování textu na stránce Noty, zvuk a video


Keny – Přehrávání zvuku z PC přes mobilní telefon Kategorie: Kenyho, Tech -- 02.03.2023

Stránka byla naposledy editována 26.5.2022

Při práci s notami jsem řešil otázku, jak nerušit zvukem z notebooku kolegy a přitom nemít na hlavě dvoje sluchátka.

Asi před rokem jsem totiž začal používat bezdrátová sluchátka Aeropex od fy. AfterShokz, které pro mne mají několik výhod:

  • Zvuk přenášejí přes lícní kosti, takže nemám nic v uších, ani přes uši – jsou přes ně pouze zavěšené a spojovací oblouk jde za hlavou, takže mohu mít na hlavě čepici či helmu.
  • Nabijou se během 5–10 minut a vydrží i když je používám dva dny.
  • Jsou lehké a tím, že je mám na hlavě, nemusím řešit kam s nimi, protože mi to nevadí. Je to stejné jako s brýlemi. Ty mám rovněž stále na uších.Obzvláště ale u nich oceňuji decentní upozornění, na to, že mi zrovna někdo volá, což je v kombinaci s tzv. „chytrými” hodinkami, které zobrazí o koho jde, velice diskrétní – kdo byl svědkem trapné situace, kdy ve ztichlém sále komusi vytrvale vyzváněl mobilní telefon, tomu jistě rozumí.

Mým cílem tedy bylo najít cestu k tomu, abych mohl v případě potřeby přenášet zvuk z notebooku na mobilní telefon, využít k poslechu připojená bezdrátová sluchátka a zároveň mít stále možnost přijmout případný telefonní hovor.

…pokračování textu na stránce Přehrávání zvuku z PC přes mobilní telefon


Keny – Digitalizace dokumentů v amatérských podmínkách Kategorie: DjVu, Kenyho, Tech -- 02.03.2023

Stránka byla naposledy editována ..

Digitální kopii knihy, obrazu či jiného dokumentu lze získat mnoha způsoby. Na jedné straně široké škály použitelných zařízení je kvalitní knižní skener a na té druhé fotoaparát v mobilním telefonu.

Pro skenování knih jsou optimální knižní skenery. Digitalizovaná kniha je během skenování umístěna do speciální kolébky, pootevřená v optimálním úhlu a nasvícená tak, aby digitální kopie byla zachycena v přirozené barvě – jako kdybychom prohlíželi dokument za denního světla.
Keny – vokoscreen Kategorie: Kenyho -- 02.03.2023
Vokoscreen, je aplikace pro nahrávání dění na linuxové ploše.
Keny – wmctrl Kategorie: Kenyho -- 02.03.2023
Wmctrl je utilita pro příkazovou řádku, přes kterou lze zjiťovat aktuální geometrii oken na ploše linuxového desktopu a podle potřeby ji měnit.

PoznámkaPopsaný postup byl původně publikován v rámci Kenyho blogu na abclinuxu.cz 2. února 2017.


Keny – SMART Board Kategorie: Kenyho -- 02.03.2023
Interaktivní tabule – SMART Board – je ve své podstatě bílá tabule (whiteboard) na kterou se promítá obraz z počítače, v kombinaci s technologií co snímá aktuální pozici prstu či speciálního pera, a tak umožňuje žákům interaktivně spolupracovat s počítačem, ze kterého se obraz promítá. Žáci tak pracují s obrazem na tabuli způsobem důvěrně známým ze šmatlaplacek (mobilních telefonů, tabletů, atp.) a vyučující nemusí při výkladu sedět u počítače, aby si mohl obracet listy nebo něco psát, protože to může dělat rovnou na tabuli a během výkladu sledovat žáky pěkně z nadhledu, aniž by mu v tom bránil monitor. Zároveň lze při zkoušení využívat interaktivní testy, při kterých mohou ostatní žáci sledovat počínání vybraného nebožáka, aby se mohli poučit z jeho chyb

SMART Board se chová v podstatě jako velký dotykový tablet. U staršího typu, jako například SMART Unifi 35, který máme jinde, jde o komplexní zařízení kde veškeré vstupy obsluhuje integrovaný firmware. Novější typy SMART Boardů ale nemají žádný firmware – veškerou obsluhu ponechávají aplikaci na straně připojeného počítače. Projektor se připojí jako normální projektor a zařízení přes které se snímá poloha prstu či pera přes USB – podobně jako myš. Rozlišení promítané plochy tak může být mnohem vyšší, protože se o výpočet pozice zobrazovaného kurzoru stará operační systém počítače, ve kterém běží také aplikace co byla u starších typů SMART Boardů integrovaná do firmware.

Ta bohužel nepatří mezi opensource. Nicméně SMART Board funguje i v linuxovém prostředí, kde pro něj existuje podobná aplikace s názvem OpenBoard.
Keny – Diskless linux Kategorie: Kenyho -- 02.03.2023
Většina počítačů, ale i dalších zařízení (tablety, mobilní telefony aj.) je vybavena lokálním blokovým zařízením, na kterém jsou uloženy soubory s nimiž pracuje spuštěný operační systém. To však není nezbytně nutné.

Pokud je takové zařízení vybaveno síťovou kartou, která umí komunikovat přes PXE, dokáže zavádět operační systém také po síti a pracovat se soubory na vzdáleném úložišti. I v tomto případě se ale většinou používá blokové zařízení. iSCSI

Diskless linux je operační systém založený na GNU/Linux, který umí fungovat bez toho, že by musel být vybaven lokálním blokovým zařízení – je bez disku.


Keny – Myši, klávesnice, touchpady a jiné v linuxovém prostředí Kategorie: Kenyho -- 02.03.2023
Myši, klávesnice, touchpady, dotyková plocha na monitoru, aj. – to vše patří mezi vstupně-výstupní zařízení (I/O – z angl. Input/Output), jejichž prostřednictvím je realizována interakce mezi počítačem a jeho obsluhou.

O rozpoznání hardwarového zařízení se v linuxu stará udev. Jakmile zjistí, že se objevilo nové zařízení, pokusí se podle jeho identifikátoru zjistit jaký se má použít ovladač. Identifikátor tvoří dvě čísla (v hexa), kterými se nové zařízení ohlásí:

user@stroj:~# lsusb | grep Logitech
Bus 004 Device 003: ID 046d:c050 Logitech, Inc. RX 250 Optical Mouse
                        |    \
                        \     kód zařízení
                         kód výrobce

Pokud zjistí, že v linuxovém jádře odpovídající ovladač dosud není, pokusí se ho zavést. Jádro při zavedení ovladače osahá zařízení a pokud jde o vstupní zařízení vytvoří přes evdev v adresáři /dev/input očíslované zařízení event.

Původně to fungovalo tak, že pro každý typ hardware existovalo zařízení, které se i podobně jmenovalo – např. /dev/input/mouse Pokud ho Xorg server při spouštění našel, použil k jeho obsluze odpovídající driver – v případě myši to byl modul /usr/lib/xorg/modules/input/mouse_drv.so.

To byla oproti dávné minulosti ohromná výhoda, protože původní XFree86 server do verze 4.x vůbec modulární nebyl a ovladače zařízení v něm musely být natvrdo zadrátované. Vývoj X.Org serveru ale začal forkem verze XFree86 4.4 RC2 (číslované jako X11R6.7.0), která již byla částečně modulární.

Většinu běžných modulů u X serveru časem nahradil generický modul evdev, ale ne všechny. Například tablety stále používaly modul wacom a touchpady synaptics – což byly ovladače, které měly víc konfiguračních možností, než generický evdev.

Původně tedy události z myši procházely:

Linux kernel → libevdev → xf86-input-evdev → X server → X client

Protože tím X server hrabal jejich prostřednictvím přímo do prostoru jádra, mohl zapříčinit i jeho pád. Proto vznikla knihovna libinput, aby vše zastřešila a oddělila zařízení od správce oken. U X.org serveru se objevila od verze 1.16 (červen 2014). Dnes tedy události probublávají takto…

Linux kernel → libevdev → libinput → xf86-input-libinput → X server → X client
                      |           ↘                     ↘           ↘
                       ↘           libinput-tools        xinput      x11-utils
                        evemu-tools
PoznámkaI když se u novějších verzí X.Org serveru používá k obsluze vstupů již zpravidla pouze libinput, stále se můžete dostat do situace, kdy bude nutné použít jiný ovladač. Proto je následující část věnovaná tomu, jak na různých úrovních vstupně-výstupní zařízení zkoumat a podle potřeby s nimi pracovat.


Keny – Diskless linux přes Wi-Fi Kategorie: Kenyho -- 02.03.2023