Stránka:svitek 1925.djvu/94

Z thewoodcraft.org
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.
Tato stránka byla ověřena

ORLÍ PÉRA ZA STUDIUM PŘÍRODY.

(Příklad.)

Zkušenosti v jiných oborech, než v oboru přírodních věd jsou velmi důležité, ale nemožno míti dokonalý požitek života venku, nedovedete-li rozeznati na př. své ptačí společníky; vyznáte-li se trochu v jejich hlasech, máte požitek dvojnásobný. Procházka lesem nebo poli jest rozkoší tomu, komu květinky jsou známy podle jména a nejsou jen „květinami” Každá nová květinka, s kterou se setká, jest proň velkým objevem. Vyhledá si, co jest zač a když ji uvidí po druhé, už ji může volati jejím jménem.

Dejme tomu, že bychom chtěli si získati znalost 50 ptáků v přírodě. To není snadná úloha, ježto nelze při každé vycházce spoléhati se na štěstí. Bude nejlépe zabrousiti do krajiny, kde úspěch je pravděpodobnější. Je to skoro jarní úkol. Tak začátkem května a v listnatém lesíku, kde je hojně mlází, je nejvděčnější pozorování. Ale toto studium nesmíme zanedbat po celý rok, a začít zjara co nejdříve, ba sledovat ptáky i v zimě. Budeme překvapeni počtem. Jistě uvidíme káně, krahujce nebo i jestřába. Sojku, datla černého, strakapúda, straku, pěnkavu, sýkorky, střízlíka, tetřevy – ..text pokračuje