Stránka:svitek 1925.djvu/93

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search
Tato stránka byla zkontrolována


Continue from page 92

Ale právě, že mnohé mistrovské zkoušky jsou velmi prosté a jednoduché a že mistrovství uvedená zahrnují skutečně celou oblast lidského života, naskytá se zde takové bohatství pracovního programu, že právě po mistrovských předpisech každý woodcrafter s chutí sáhne.

Přikládat polínko k polínku, až bude velká hranice, tak staví woodcrafter jasný táborový oheň.

Trpělivou prací sebevýchovnou buduje woodcrafter své tělo i duši.

Mistrovské zkoušky znamenají takovou trpělivou, neúnavnou práci a studium, stoupání po žebříku zkušeností, každou příčkou výše – někdy až závratně, nádherně vysoko.

Činy ty možno řadit k sobě, a bude mít velkou radost ten, kdo najednou shledá, že už je dobrým znalcem ptáků, dobrým woodcrafterským lovcem i dobrým hraničářem, neboť často mu ovládnutí jednoho oboru otevírá rychle obor druhý.

Činy ty obsahují úchvatnou osnovu pro učitele, jenž chce svým dětem dáti pracovní, činnou školu, jenž se snaží po nezaprodané a nepolitické občanské výchově, jenž vychovává skutky a nejen slovy, hlavně též příkladem na sobě samém.

Tato knížka, jak zjevno, je jen začátkem, osnovou woodcrafterství a po ní bude muset jednou následovati encyklopedie Lesní Moudrosti, kterou ještě mnohá zkušenost nám vybuduje.