Stránka:svitek 1925.djvu/58

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search
Tato stránka byla zkontrolována


Continue from page 57

… mohou býti spolu?) názory byl jsem persekvován a byla má příručka vyřazena ze škol. Úřady naší mladé republiky dovolily si zavrhnouti Goulda, Foerstera, Tolstoje. –

Ale v této knize cítím povinnost upozorniti, že soustava orlích per není vypočtena pro mravní výkony a úspěchy. Zde pozor, aby se vážné formování charakteru nestalo závoděním a pak nemravností, cynicky rvoucí duší pro vnější hesla a dekorace. To by bylo nepochopením. – A přece mravní úroveň třeba vyzdvihnout na prvém místě. My chceme královské duchy, chceme je znát, voláme po vůdcích, nechceme znivelisované lidstvo.

Je to zas jiná otázka a ještě se k ní vrátíme. Šlechtictví, pravé duchovní šlechtictví, je nové evangelium, které nese woodcraft světu.

Máme svoje „bojovníky lesní moudrosti” a to nejsou jen muži s řadou orlích per, tedy zkušení a dovední, ale především hrdinové ducha, mravně vyspělé duše, zmoudřelé Cestami Lesa.

A tu pak nestačí měřítko orlích per, tu třeba odhadnouti kvalitu člověka. Jen život, minulost může mluviti za člověka.

Přicházíme tu k radikálnímu řešení problému zkoušek, které přijaly mnohé školy v Anglii a Americe: Prošel-li žák s úspěchem školu – nese to na štítě a to jest doporučením lepším než halda ..text continues