Stránka:svitek 1925.djvu/40

Z thewoodcraft.org
Verze z 6. 9. 2018, 09:51, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.
Tato stránka byla zkontrolována

ORLÍ PÉRO SYMBOLEM.

Tento ilustrační obrázek (orlí pera za lukostřelbu) byl Setonem publikován již v srpnovém čísle magazínu Ladies' Home Journal z roku 1902. Hrdinný ideál vede vůli k činu. Indián byl mužem činu, nenáviděl prázdných slov. Čin dělá muže. Činy na činy, slavné činy, dělají slavného muže. Veliké skutky šlechtí člověka, člověk stává se vznešeným, vynikajícím. Těší se úctě ostatních a je jim vzorem.

Indián jako člověk přírodní, člověk tělesně a duševně zladěný, člověk celý, bezprostřední, instinktivní a duchaplný, rád dával výraz svému myšlení a citům nějakým krásným, uměleckým způsobem. Byl umělcem a proto tvořil. Své tělo uctíval jako veledílo Velkého Ducha a na něm zamiloval si krásu. Proč se odíval? Aby byl ještě krásnější. Aby tělo bylo i výrazem myšlenek. A tak nahý Indián zdobí se péry, jediným často oděvem, ze smyslu pro krásu a z hrdosti ducha, jenž zvítězil a je šťasten vítězstvím.

Tento primitivní člověk miloval symboly. Žijeme na světě, jenž mluví hmotou. Květiny, stromy, ptáci, člověk - to je dílo Ducha, ale vyslovené hmotou. Kdyby nebylo hmoty, nebylo ..text pokračuje