Pojmy

Z thewoodcraft.org

Toto je stránka s přehledem všech poznámek používaných v elektronickém Svitku – více viz Kategorie:Svitek.

Jak odkazovat do elektronického Svitku

Odkazy na skupiny činů v rámci této wiki

Pro vytvoření aktivního odkazu na kategorii (sekci, či skupinu) činů v textu použijte kód kategorie, který uzavřete do hranatých závorek. Tím z něj vytvoříte aktivní odkaz: 3B se zobrazí jako 3B.

Chcete-li kromě kódu zobrazit i název kategorie, použijte šablonu {{lg}}. Viz příklad:

Příklad
Činy z oblasti kácení dřeva naleznete v kategorii {{lg|3B}}
Činy z oblasti “kácení dřeva” naleznete v kategorii 3B – Dřevorubectví.

Chcete aby to nebyl aktivní link? Použijte šablonu {{g}}.

Příklad
Činy z oblasti kácení dřeva naleznete v kategorii {{g|3B}}
Činy z oblasti “kácení dřeva” naleznete v kategorii 3B – Dřevorubectví.

Odkazování na činy

Na činy lze odkazovat přes jejich kód. 3B2 vygeneruje odkaz 3B2, který vede přímo na čin s tímto kódem. To ovšem platí pouze pro aktuální verzi Svitku (viz Kniha orlích per)

Existuje tu ale šablona {{lc}}, která umožňuje odkazovat pomocí kódů na činy ze starších vydání The Birch Bark Roll Například…

Příklad
takto bude vypadat aktivní odkaz na čin {{lc|48-IV-34}}, z {{year|1948}}.
…takto bude vypadat aktivní odkaz na čin 48-IV-34, z The Birch Bark Roll – Memorial edition (1948).
PoznámkaNepochybně vám neuniklo, že byla použita také šablona {{year}}, která vrací název příslušného vydání, pokud je zde zpracované ve formě tzv. singlepage stránky.

Pro vytažení popisu, čeho se čin identifikovaný kódem týká, zde žádná pomocná šablona není. V minulosti jednotlivé činy většinou žádný popis (a většinou ani identifikační kód) neměly, proto bylo nutné jejich kódy pro naše účely nutné vytvořit – více viz Kategorie:Svitek)

Nemělo by vás tedy překvapit, pokud se vám v prohlížeči neposune okno rovnou na místo činu. Znamená to jen to, že v odkazované elektronické verzi příslušného vydání dosud nebyla pomocí šablony {{na}} vytvořená u příslušného činu kotva.

Kotvy se zakládají zpravidla při korektuře starých verzí Svitků, aby bylo možné odkazovat na:

  • na jednotlivé činy
  • jednotlivé oblasti (světla, obory,…)
  • kapitoly

Chcete-li, tedy odkazovat na určité konkrétní místo některého Svitku, zkontrolujte nejdřív v kódu stránky, jestli už na daném místě nějaká kotva neexistuje. A pokud ne, tak si ji pomocí šablony {{na}} vytvořte a pak použijte tam kde potřebujete v kombinaci se šablonou {{ed}} nebo {{year}}, tak jak je uvedeno v příkladu:

Příklad
Toto je [[{{year|1948}}#archery|aktivní odkaz]] na činy z Lukostřelby v {{year|1948}}.
Toto je aktivní odkaz na činy z Lukostřelby v The Birch Bark Roll – Memorial edition (1948).

Na tuto kotvu lze odkazovat i z jiných webových stránek, přes URL stránky:

Příklad
https://www.thewoodcraft.org/wiki/index.php/The_Birch_Bark_Roll_%E2%80%93_Memorial_edition_(1948)#archery

Poznámky v elektronické verzi Svitku

Nemalou část aktuálního znění činů, vycházejícího z elektronické verze[1] tvoří dva typy poznámek:

Číslované poznámky pod čarou
Odkazují na upřesňující výklad k pojmu uvedenému v textu.
Poznámky k plnění činu
Obsahují zpravidla upřesňující podmínku, či upozornění, které je společné pro více činů v příslušné kategorii.

Oba typy poznámek se vkládají pomocí parametrizované šablony {{concept}} (pro nápovědu k použití šablony klikni na odkaz). Do textu se ale vkládají pomocí zjednodušené šablony {{con}}, která generuje pouze horní index s číslem (id) poznámky coby aktivní odkaz na šablonu příslušné poznámky.

Použitím této šablony se předchází zacyklení šablon a zároveň se tak usnadňuje práce překladatelům, kteří se tak mohou rovnou prokliknout k poznámce, kterou chtějí přeložit, nebo původní překlad změnit či opravit.

Tyto poznámky, spojené s elektronickou verzí Svitku jsou ve jmenném prostoru Šablona (Template) a zakládají se zde! Mohou je tedy založit pouze uživatelé, co mají právo upravovat šablony a jejich překlady.


Jak přidat novou poznámku

Pokud je potřeba vytvořit novou poznámku, vložte na konci stávajícího seznamu poznámek následující řetězec {‌{concept|id|n}‌}, u kterého místo řetězce id uveďte buď další číslo (v případě číslovaných poznámek), nebo kód kategorie (u poznámek platných pro více činů v rámci jedné kategorie). A pak upravenou stránku uložte. Pokud již poznámka s použitým číslem, nebo kódem existuje, zobrazí se v podobném formátu, jako poznámka pod čarou, ale pokud neexistuje, zobrazí šablona {{concept}}, tak jako vidíte na obrázku vlevo, pouze červeně zbarvený odkaz, přes který lze zatím neexistující šablonu založit. Její název je vytvořen spojením prefixu concept- a příslušného id.

Je-li odkaz červený, ale vypadá podobně jako poznámka pod čarou a na konci má kód vámi aktuálně nastaveného jazyka wiki – podobně jako na obrázku vpravo – je to signál, že poznámka sice existuje, ale do zvoleného jazyka ještě není přeložená.

V takovém případě, pokud máte práva na překlady, klikněte na modře zbarvený identifikátor, přes který se dostanete na příslušnou stránku poznámky a tam můžete originální text přeložit.

Pokud neexistuje, rovněž klikněte na vygenerovaný odkaz a do editačního okna napište následující kód:

Příklad
<noinclude>[[Kategorie:Roll translation{{translation}}]]<languages /></noinclude><translate></translate>

Pozor! nekopírujte kód z této stránky. V ukázkovém kódu jsou totiž vloženy neviditelné mezery, které zabraňují tomu, aby se ho wiki pokoušela interpretovat. Místo znaku pak napište to, co má být obsahem poznámky. Pokud to má být o obsah interpretovaný nějakou šablonou, musí být obsah šablony, který se má překládat umístěn v elementu <‌translate>…<‌/translate> uvnitř šablony. Např.:

Příklad
<noinclude>[[Kategorie:Roll translation{{translation}}]]<languages /></noinclude>{{warn|<translate></translate>}}

Výsledek kategorizace bez použité šablony translation Všechny poznámky jsou, tak jako ostatní překládané zprávy elektronické verze svitku, kategorizovány řetězcem [[Kategorie:Roll translation{‌{translation}‌}]]. Šablona {{translation}}, použitá za názvem kategorie je velmi důležitá! Vlevo můžete vidět, jaké jsou důsledky, když se za název kategorie tato šablona nepřidá.

Všechny překlady, skončí v hlavní kategorii Kategorie:Roll translation, kde by měly být pouze výchozí stránky. Na co nezapomínat při editaci

Kategorizace, i element <‌languages /> který zobrazuje panel umožňující přepínání mezi jazyky, musí být uzavřená do elementu <‌noinclude><‌/noinclude>, aby se pak nevkládaly i s obsahem překládané zprávy.

Oprava překladu, nebo výchozího textu poznámky

Pokud chcete provést opravu v textu poznámky, přejděte na příslušnou stránku klikem na identifikátor.

Poznámka může být napsaná v libovolném jazyce, ovšem editaci lze provést pouze u výchozího jazyka. Obvykle je to čeština, ale mohou se čase objevit i poznámky napsané primárně v jazyce jiném. V takovém případě se dá výchozí jazyk poznámky (stránky) změnit přes položku Informace o stránce v menu nalevo. Je to důležité! Protože u ostatních jazyků se opravuje pouze překlad.

Opravy formulace, překlepy, atp. – jiného než výchozího jazyka se opravují v překladu.
Opravy formátování, změny odkazů, atp. – se opravují na výchozí stránce. Tu je potom nutné opět označit pro překlad. Pokud se změna netýká obsahu překládané zprávy, nemusí ostatní překladatelé nic dalšího řešit. Překlad je označen (červeným podbarvením) za zastaralý jen v případě, že se nějakým způsobem změní obsah překládané zprávy.
Při označení stránky k překladu, vždy nechte prázdný checkbox, kterým se povoluje také překlad jména stránky.

Překládané, číslované poznámky k činům

Jejich číslování je fixní. Zabírají rozsah 1–56 a do textu se vkládají přes šablonu {{con}}.

Jsou-li použity v aktuálním znění činu, pak se vkládají ještě jednou, pod šablonu {{references}}, přes šablonu {{concept}} s parametrem n – stejně jako zde.

Přehled poznámek platných pro určité kategorie činů naleznete níže.

1)Biologie (druhu): znalost zeměpisného rozšíření, způsobu života (např. denní, noční živočich, žije samotářsky, ve skupinách, stěhovavý, stálý apod.), prostředí, ve kterém žije, rozmnožování (např. doba březosti, velikost snůšky, počet mláďat, kdo se stará o snůšku a mláďata), potrava.
2)Cizokrajné (exotické), vysazené, okrasné: druhy rostlin nebo živočichů, které nejsou v naší zemi původní a byly zde vysazeny ať už z důvodů hospodářských nebo okrasných.
3)Doporučená díla: výběr je pouze orientační a slouží k uvedení do problému.
4)Druh: živočich či rostlina určená rodovým i druhovým jménem (např. sasanka hajní, konipas bílý; nestačí jen sasanka nebo konipas).
5)Dvojice (trojice, čtveřice): je-li uvedeno “ve dvojici” (“v trojici, čtveřici”), můžete za daný výkon získat čin oba (tři, čtyři), podílíte-li se o veškerou práci rovným dílem.
6)Esej: vlastní práce na dané téma. Lze pojmout i jako tzv. odbornou esej či jako výtah. Citované pasáže musí být řádně označeny.
7)Evidence: (nachozené km, noci v přírodě apod.): nutno předložit záznamy, které budou u každé položky obsahovat minimálně datum, místo a počet (km, nocí, … ).
8)Charakterizuj: vyjmenuj základní rozpoznávací znaky tak, abys mohl danou skupinu (tj. u rostlin oddělení, u živočichů třídu, řád atd.) rozpoznat od jiných.
9)Ilustrace: doplnění pozorování nebo jiného textu kresbami vystihujícími daný děj (nemusí být vlastní), fotografiemi, skicami apod.
10)Indiáni, indiánský (1): jedná se o jakýkoliv kmen severoamerických Indiánů žijících na území dnešního USA nebo Kanady.
11)Indiáni, indiánský (2): jedná se zpravidla o jakýkoliv kmen severoamerických indiánů žijících na území dnešního USA nebo Kanady; po dohodě s ÚROP (ROP) lze tyto činy plnit/upravit i pro jiné přírodní národy při zachování stejné náročnosti původních činů.
12)Kalendářní měsíc: rozumí se např. od 1. 9. do 30. 9.
13)Kalendářní rok: rozumí se od 1. 1. do 31. 12.
14)Koupej se: ponoř se do vody celý až po krk a pokud možno udělej alespoň 2 tempa.
15)Měsíc: 1 měsíc – např. od 18. 2. do 17. 3. atd.
16)Nastřihni: můžeš použít střih vyrobený někým jiným. Sám musíš střih na látku umístit a potom i vystřihnout.
17)Napiš: musí být napsána původní práce na příslušný čin. Sestavení a úpravu dříve napsaných textů v počítači nelze uznat.
18)Naše (druhy, zástupci): druhy či zástupci živočichů nebo rostlin, které jsou v naší zemi původní.
19)Odborník: člověk, který:
a) daný obor vystudoval či studuje, pracuje v tomto oboru nebo v něm má hluboké znalosti;
b) zajímá se o daný obor, sám tento čin splnil a může své znalosti doložit dalšími fakty (další příbuzné činy, mistrovství, ceny v soutěžích, výsledky v soutěžích apod.).
20)Odchovej: podmínky jako u starej se37), ale z mláděte narozeného či vylíhnutého
21)Označ: každý exponát musí obsahovat české a vědecké jméno, kromě 2L7 též lokalitu a datum sběru; s určením ti může pomoci někdo jiný.
22)Plénum: veřejnost, kmen, rod apod., na shromáždění či při příležitosti k tomu určené.
23)Pohovoř (1): pohovoř před odborníkem.19) Ten může dávat doplňující otázky.
24)Pohovoř (2): pohovoř před odborníkem19) nebo před plénem.22) Odborník či plénum mohou dávat doplňující otázky.
25)Polotovary: směsi a předzpracované potraviny připravené pro usnadnění vaření (polévky v sáčku, konzervy, těsta v prášku, koupené kořenící směsi, kečup, připravená mražená jídla, … ) [viz hesla suroviny40) a základní suroviny53)].
26)Pomocník: je-li uvedeno “s pomocníkem”, musíš práci řídit a čin získáš pouze ty, ne tvůj pomocník.
27)Pozoruj: sleduj daného živočicha tak dlouho, abys ho s jistotou identifikoval a zaznamenal během pozorování nějakou jeho typickou nebo zajímavou činnost.
28)Prokaž, že znáš (umíš): popiš či předveď odborníkovi.19) Ten může dávat doplňující otázky.
29)Předveď: předveď (prakticky) odborníkovi19). Ten může dávat doplňující otázky.
30)Příroda (1): prostředí mimo vnitřní prostory lidských obydlí přímo určené k bydlení živočichů (hnízdění vlaštovek, rehků, kalousů apod. v budovách se považuje za hnízdění v přírodě), nelze tedy za čin považovat pozorování hnízdění např. exotických ptáků v kleci nebo ve voliéře, byť by byla mimo budovu.
31)Příroda (2): přirozené prostředí výskytu rostlin, nerostů apod.; nelze tedy za určování v přírodě považovat např. určování rostlin pěstovaných v parcích, truhlících, květináčích apod., pokud není přímo u činu určeno jinak.
32)Rok: 1 rok, tj. 12 měsíců – např. od 15. 2 do 14. 2. atd. Je-li psáno „kalendářní rok“, rozumí se od 1. 1. do 31. 12.
33)Rozvrhni: udělej si podrobný plánek se všemi detaily a dle něj stanov i množství spotřebního materiálu.
34)Sbírka (herbář, … ): sbírka musí být označena21) a zajištěna, aby vydržela v neplesnivém stavu nejméně 1 rok. Uložené přírodniny musí být upevněny (přilepením, přivázáním, v krabičkách apod.) a musí být po celou dobu poznatelné.
35)Skupina osob: nejméně tři osoby (kromě tebe).
36)Snímek: Platí zásady uvedené v záhlaví skupiny 3C – Fotografování, filmování.
37)Starej se (1): opravdu sám bez cizí pomoci zabezpečuj veškerou péči o dané zvíře včetně veterinární péče, např. obstarávání odpovídajícího krmení, venčení, čištění ubikací včetně likvidace hnoje, příp. výcvik tam, kde to dané plemeno vyžaduje. V případě tvé nutné nepřítomnosti (nemoc, dovolená), tě může na základě tvých instrukcí zastoupit někdo jiný.
38)Starej se (2): zajisti sám veškerou péči – zálivku, zastiňování, hnojení, pletí, kypření, ochranu před škůdci, ošetření v případě výskytu chorob a další zásahy potřebné pro zdárný růst rostliny či pro úspěšnou sklizeň (vyštipování, vyvazování, řez, … ). V případě tvé nutné nepřítomnosti (nemoc, dovolená), tě může na základě tvých instrukcí zastoupit někdo jiný.
39)Strana: rozumí se normovaná strana strojopisu, tj. 30 řádků po 60 znacích.
40)Suroviny: kromě základních surovin53) mohou být použity i předzpracované suroviny, pro něž je ale charakteristické, že je nutno je dále upravovat, vařit apod. (např. sušené mléko, těstoviny, rajský protlak, marmeláda, rohlík na strouhanku, kypřící prášek, … ). Nelze používat polotovary [viz heslo polotovary25)].
41)Táborový oheň (1): oheň rozdělaný v přírodě (ne pod střechou, v týpí či šeltru apod.). Oheň musí sloužit k nějakému účelu – uvaření jídla, večerní sezení, initi apod.
42)Táborový oheň (2): oheň rozdělaný v přírodě (lze v týpí, šeltru, zubříku apod.). Oheň musí sloužit k nějakému účelu – uvaření jídla, večerní sezení, initi apod.
43)Táboř (1): přespi v přírodě ve stanu, přístřešku, pod širákem, v jeskyni apod. – ne v chatě, srubu či seníku. Nepočítá se spaní v autokempu.
44)Táboř (2): přespi v přírodě ve stanu, přístřešku, pod širákem, v jeskyni apod. – ne v chatě, srubu či seníku. V případě nutnosti použít autokemp se jako táboření může počítat jen přespání ve stanu v autokempu v přírodě, bez používání civilizačních vymožeností (teplé sprchy, pračky apod.).
45)Urči: urči druh/zástupce podle vyobrazení v atlase nebo podle exponátů ve sbírkách apod. (je možné i v přírodě) a popiš základní charakteristické poznávací znaky tak, aby bylo zřejmé, že si nemůžeš jednotlivé exempláře splést a můžeš daný objekt určit kdykoliv v přírodě.
46)Urči v přírodě: urči v přírodě30)31) druh/zástupce a popiš základní charakteristické poznávací znaky tak, aby bylo zřejmé, že si nemůžeš jednotlivé exempláře splést.
47)Ušij: lze použít i šicí stroj. Veškeré šití proveď sám bez přímého dohledu či konzultací jiné osoby.
48)Veřejnost: tímto pojmem se rozumí shromáždění lidí, které není uzavřené (nejde jen o členy kmene, Ligy či nějakého spolku na jejich interním setkání), akce byla inzerovaná mimo uzavřený okruh lidí a kdokoli ji může navštívit.
49)Vypěstuj: opravdu sám bez cizí pomoci připrav vhodný substrát, do kterého budeš sít nebo sázet (cibule, hlízy, bylinné řízky apod.), po vyklíčení se budeš o rostlinu starat38)
50)Vyrob: rozumí se výroba z materiálů, které je možno koupit i v obchodě, není-li stanoveno jinak. Nelze vyrábět ze stavebnice či polotovarů, umožňujících sestavením vznik jednoznačně definovaného výrobku.
51)Vysvětli: popiš odborníkovi19). Ten může dávat doplňující otázky.
52)Výtah: dílo, které na rozdíl od výpisků zachycuje nejen nejdůležitější a nejzajímavější myšlenky, ale zároveň vystihuje přehledně i stavbu celého textu. Na rozdíl od osnovy, která jen přehledně a náznakovitě zachycuje jednotlivé úseky obsahu textu, výtah stručně, ale souborně tento obsah podává. Vždy je třeba uvést přesné údaje o publikaci, z níž byl výtah pořízen.
53)Základní suroviny: čerstvé ovoce, zelenina, brambory, houby; ořechy a semena; mouka, krupice, ovesné vločky; luštěniny, rýže, další obilniny; med, cukr, sůl; špek (slanina), sádlo, olej, máslo; kakao; čerstvé maso; soda, škrob, droždí (čerstvé); vajíčka; koření (pouze jednodruhová), látky k ochucení (víno, pivo, rum), kokos (strouhaný); smetana, mléko. Dále sem mohou patřit zakysané a upravené mléčné výrobky (tvaroh, jogurt, zakysaná smetana, tvrdý sýr, … ), pro něž platí: Pro činy skupiny 4G (plnění doma) je doporučeno tyto výrobky si vyrobit sám z mléka. Pro činy skupiny 4J (plnění na táboření) mohou být použity suroviny koupené.
54)Zástupce: živočich či rostlina určená buď pouze rodovým jménem (např. javor – v tom případě lze počítat pouze 1× z rodu javor) či rodovým a druhovým jménem (např. javor mléč, javor horský – v tom případě se počítá každý druh).
55)Zaznamenej: zapiš název, datum, místo a stanoviště (např. sasanka hajní, 22. 3. 2013, Křivoklátsko – údolí Javornice, smíšený les u potoka).
56)Záznamy: pravidelně denně či v potřebných intervalech vedené záznamy dokumentující vývoj nějakého živočicha či rostliny, případně nějaký děj v přírodě probíhající v určitém časovém úseku. U záznamů živočichů musí být doplněny českým a vědeckým názvem daného druhu, jeho popisem, případně ilustrací9), dále musí být uveden časový úsek, po který pozorování probíhalo, v jaké frekvenci, co se pozorováním sleduje a jaký byl výsledek.

Poznámky ke kategoriím činů

Toto jsou poznámky, které jsou specifické pro určité kategorie činů. Přehled číslovaných poznámek k činům začíná výše.

Tento typ poznámek, se vkládá také přes šablonu {{concept}}, ovšem s parametrem t. U jednotlivých činů se tahle šablona musí uzavřít do elementu noinclude, aby se pak v rámci kategorie zbytečně neopakovala, jelikož se uvádí také na stránce příslušné kategorie a bude zobrazena hned zkraje.

PoznámkaV případě že zde zakládáte poznámku pro určitou kategorii, můžete překladatelům pomoci také tím, že před ni uvedete pomocí šablony {{lg}} také link na příslušnou kategorii.

3B – Dřevorubectví

3B)
Ke kácení se používají pouze ruční nástroje. Kácet stromy lze teprve po dohodě se správcem či majitelem lesa. Natěžené klády může vynášet z lesa i někdo jiný.

3C – Fotografování, filmování

3C)
Všechny snímky musí být obsahově zajímavé, ostré, správně exponované. Kompozice (rozvržení a úhel záběru, výřez, osvětlení apod.) musí odpovídat obecným zásadám fotografie. U činů 1 až 6 může být použita digitální i klasická fotografie. Pojmem „fotografie“ se vždy rozumí fotografie provedená v dostatečném rozlišení a kvalitě na papír příslušného formátu (domácí tisk inkoustovou tiskárnou na obyčejný papír zpravidla není dostatečný). Pojem „promítání snímků“ u činu 2 znamená promítání pomocí dataprojektoru či diaprojektoru. Pojem „snímek“ v ostatních případech značí fotografii na papíře, předvedení na zkalibrovaném monitoru či promítnutí, vždy v dostatečné kvalitě a velikosti.

3D – Hudba

3D3)
Mimo písní přírodních národů; české texty musí obsahově odpovídat originálu.

3E – Indiánské řemeslo

3E)
Tam, kde je u pojmu „indián, indiánský“ uveden odkaz11), lze po dohodě s ÚROP (ROP) čin plnit / upravit i pro jiné přírodní národy při zachování stejné náročnosti původních činů.

3F – Keramika

3F)
Pro uznání orlích per musí být výrobky vypálené a nepoškozené. Dále se postarej o usušení výrobků, ale nemusíš je sám vypalovat. Uvedené minimální rozměry stačí dodržet v nejširším místě výrobku.

3H – Korálkování, práce z ostnů apod.

3H4)
Všechny vzory nejméně ve 2 barvách, ostny sám obarvi, není nutné přírodními barvivy.